12.03.24

Xylella (Hızlı Ölüm Hastalığı); Lecciana ve Leccio del Corno’daki Gözler

(Semptom göstermeyen fidanlardan elde edilen diğer dört genotip üzerinde de test edilmiştir.)

Lecciana ve Leccio del Corno, Xylella’ya dayanıklı başka çeşitler bulmaya kararlı araştırmacıların dikkatini çeken iki zeytin çeşididir. Haber, geçtiğimiz günlerde Bari’de düzenlenen 35. Medicina Vegetale Forumu’nda resmiyete kavuştu. Bu vesileyle, bitkilerin sürdürülebilir korunması enstitüsünün başkanı Prof. Donato Boscia son haftalarda Olivo News’e  Xylella ile ilgili bilimsel araştırmaların hakkında(fotoğrafta), öngörüsünü yineledi: ” Bunlar olası direnç potansiyelini gösterebilecek iki çeşittir ancak denemeler henüz sonuçlanmamıştır. Bu nedenle henüz dayanıklı çeşitler olarak kabul edilemezler.”

Bilimsel araştırmacıların herkesçe bilinen ihtiyatlı açıklamalarına rağmen zeytin yetiştiricileri ve bilim dünyası arasında beklentilerin artması doğaldır; hepsi de bugün dayanıklı olan iki çeşidin yeterli olmadığının farkında. Tıpkı Salonte’da bulunan Ogliara ve Cellina  Xylella’ya aşırı hassas türlerde deneyimlediğimiz gibi. Lecciana, Agromillora tarafından Bari Üniversitesi (referans Prof. Salvatore Camposeo) ile Leccino ve Arbosana’nın ebeveynleri ile geliştirilen bir çeşittir. SIK Dikim Sistemine uygun, orta-düşük büyüme gücüne sahip ve hızlı verime başlar.

Adını 1929 yılında kurulan San Casciano Val di Pesa’daki (Fi) Corno çiftliğinden alan Leccio del Corno, Orta-Kuzey İtalya’daki en yaygın çeşitlerden biridir ve SIK Dikim Sistemine uygundur.

Toplantıda iki dikkat çekici unsur daha ortaya çıktı. İlk olarak, Xylella’nın (aynı Olive News’in bahsettiği gibi) çeşitli faktörler tarafından belirlenen küçük ilerlemesi doğrulandı: Mevcut düzenlemeler ve doğru tarımsal uygulamalar sayesinde vektörde kayda değer azalma görüldü. (Puglia bölgesinden kuzeye doğru gidildikçe zararlı için daha az uygun iklim koşulları)

İkinci olarak, bulaşık bölgede bulunan, serbest tozlaşma yoluyla elde edilen fidanların tanımlanmasına yönelik araştırma projesinde, ileri kontrollere ve patojenite testlerine tabi tutulmasının ardından ilk analizlere göre semptomsuz ve negatif fidanları ayrıntılı olarak incelendiği 139 farklı genotipin nasıl olduğunu belirlememize olanak sağladı. Çoğaltma aşaması ardından elde edilen 4 genotip, çeşitli iklim koşullarına göre karakterizasyon amacıyla çeşitli deneme alanlarında test edilecektir.

Uzmanlar LECCİANA hakkında ne düşünüyor?

Rubén Bujaldon-Ziraat mühendisi

Huésar-Benasurera’da yönettiğim taban arazi ev birçok tepelerin bulunduğu soğuk bölgede yıllık ortalama yağış 450 litre. Arbequina, Sikitita ve Lecciana bu plantasyona dikildi. Başlangıçta, organik yönetime geçene kadar geleneksel yönetimdi. Lecciana değişime en iyi şekilde uyum sağlayan çeşit oldu. Dona karşı daha iyi direncin yanı sıra gübre eksikliğine ve kuraklığa karşı da daha fazla direnç gösterdi. Arbequina’dan 10/15 gün önce ekim ayı ortasında hasat ediliyor. Şimdi Baza-Granada bölgesinde ( daha az soğuk ve daha az su ) Lecciana’nın iyi performans göstereceğine inanıyorum.

Francisco Vera-Nuestra Señora de los Ángeles Tarım Kooperatifi’nde teknisyen

Kuraklık ve sulamanın zorluklarını yaşadığımız bu yıllarda, 2020 yılında dikimi yapılan Lecciana çeşidinin çok iyi performans gösterdiğini gördük. Kısa bir süredir sık dikim sistemi ve sadece bu çeşit ile çalıştım. Dikim sırasında yağmur yağmasa bile bitkilerin ilk yağmurlara kadar iyi dayandığını, güçlü tutunma ve minimum bitki kaybı gösterdiğini fark ettik. Bu çeşidin özelllikle güçlü köklenme özelliğinden etkilendim. Sulama ile ilgili problemler göz önünde bulundurulduğunda gelecek için önemli bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Doğru yönetim ile Lecciana önemli bir potansiyele sahip.

Pilar Gallardo-Tarımsal işletme müdürü

Leccianaya güvenmemizin asıl nedeni dona karşı daha dayanıklı olması ve bu yıl yaşanan donlarda da bunu doğruyabildik. Zeytinyağı konusunda yüksek kalite de monovarietal yağların elde edilebileceği bir çeşit arıyorduk. Erken olgunlaşma hasadı kolaylaştırıyor ve bizi lojistik problemlerinden kurtarıyor. Vurgulamak istediğim bir diğer husus da dayanıklılığının sulamadaki kesintilere dayanabilmesine olanak sağlamasıdır. Bu yılki koşullara rağmen diğer bölgelere göre iyi çiçeklenme ve meyve tutumunun görülmesi, üç yıl önceki dikimden bu yana ilk kayda değer hasat olacağına işaret ediyor.

Pelayo Domecq-Agricosur’da teknisyen

5 yıllık hedefine ulaşmak üzere olan bir deneme gerçekleştirdik: Kuru tarıma uygun eski bir bağ toprağında 1 hektar alana Lecciana dikildi . Arbequina’ya göre daha geç çiçek açtığı ancak daha erken hasat edildiği gözlemlendi. Arbequina ve Arbosana’ya kıyasla hem ağaç hem de meyve çok daha az zarar görüyor. Kuraklık koşullarında zeytinlerin dökülmediği ve iyi korunduğu gözlemlendi. İlk hasat yılında yaklaşık 16.200 kg/ha civarında, %16 verim elde ettik ve bu verim, üretim rakamlarıyla açıkça telafi edildi. Hala bol miktarda ürün vermesine rağmen, stresi en aza indirmek için ağacı oldukça agresif bir şekilde budadım. Önemli olanın, kaynak israf edilmeden, tamamı önleyici olan tedavilerden kaçınmamak olduğuna inanıyorum.

María Isabel Simón Ocaña-Kadın Tadımcılar Derneği başkan yardımcısı

Yakın zamanda tanıştığım bir çeşit ve beni etkileyeci bir şekilde şaşırttı. Yağın damakta keskin ve iz bırakan kalıcığı var; orta derecede yakıcılığı ve keskinlik ile birlikte hoş bir buruk bir tadı var. Yüksek fenol içeriği pazarlama sürecinde güvenilirlik sağlıyor. Leccino ve Arbosana melezi olduğundan bu premium yağın en iyi version olarak zafere ulaşacağına inanıyorum.

Ignacio Madueño-Aceites Estrella del Guadalquivir’in müdürü – Oiltopia

Teklifimiz, hasat ve sürgün dahil olmak üzere tarımsal süreçte hem de yağ sıkım ve paketleme aşamalarında tüm süreçlerde mükemmellik arayan  kaliteli bir hizmet sunmaktır. Picual’ı ana çeşit olarak alırken, Arbequina, Arbosona ve Leccianayı da tanıtıyoruz. Geleneksel çeşitlerle karşılaştırıldığında farklı bir özellikleri olan yeni çeşitleri keşfetmeyi ilgi çekici buluyoruz. Lecciana yağı, özellikle yeşil elma tadım notları ve yakıcı, keskinlik ve meyvemsi yoğunluğun dengeli bir kombinasyonuyla yeni koku deneyimleri getiriyor. Satın alma gücü biraz daha yüksek, yeni deneyimler ve tatlara iştahı olan, gençten orta yaşlıya kadar yeni bir tüketici segmentinin ortaya çıktığına inanıyoruz ve Lecciana’nın bu kitle için olağanüstü bir seçenek olabileceğine inanıyoruz.