01.02.23

Türkiye, “Tarım Gençlerle Yükseliyor” Projelerini Konuşacak

İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından tarım alanında çalışmalar yapmak isteyen gençlere destek vermek amacıyla bu yıl yedincisi düzenlenen ve geleneksel hale gelen Tarım Gençlerle Yükseliyor Fikir Yarışması sonuçlandı.

Beş ayrı başlık altında; “Akıllı Tarım”, “Çevre Dostu Tarım”, “Tarımsal Pazarlama, Markalaşma ve İletişim”, “Kırsal Kalkınma” ile “Bitkisel ve Hayvansal Üretim” konularında açılan yarışmayla birlikte tarımda sürdürülebilirlik ve rekabet gücünü arttırmak adına çağdaş tarımsal uygulamaları geliştirmek, genç kesimin tarım sektörüyle olan ilişkisini güçlendirmek için gençlerin tarımsal alanda yenilik yaratacak ve tarımın farklı çalışma alanları ile entegrasyonunu sağlayacak fikirler üretmeye teşvik edilmesi hedeflendi.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme yolunda tarımın hayati rolüne dikkati çekerek, “Gençlerimizin tarım ve hayvancılık sektörünün içinde tutulması çözmemiz gereken çok büyük bir mesele. 132 yıldır İzmir’e ve ülke ekonomisine hizmet eden İzmir Ticaret Borsası olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda evrensel değerler ışığında çalışmayı ilke edinmiş bir kurumuz. Başarıların tesadüflerin eseri değil, istikrarlı çalışmaların ürünü olduğuna inanıyoruz. Buradan hareketle, bu yıl yedincisini düzenlediğimiz Tarım Gençlerle Yükseliyor Proje Fikir Yarışmamızla tarım alanında çalışma yapmak isteyen gençleri destekleyerek yaratıcı fikirleri ortaya çıkarmayı amaçladık. İzmir Ticaret Borsası olarak her zaman bu yolda gençlerimizin yanındayız” diye konuştu.

Jüri değerlendirmesi sonucunda ödül kazanan dört kişinin yanı sıra sergilemeye lâyık görülen proje sahiplerine yakın tarihte İzmir Ticaret Borsası organizasyonunda düzenlenecek sergi ve ödül töreni ile ödül ve katılım sertifikaları takdim edilecek. Ödül ve sergileme alan katılımcılar, detaylı bilgiye www.itb.org.tr internet adresinden ulaşabilirler.

Yarışmada ödül kazananlar:

 

1.lik ödülleri:

Berkan Bostanoğlu / Akıllı Tarım Kategorisi: “Agromechatronics” Konulu Proje Fikri

Atakan Yıldız / Çevre Dostu Tarım Kategorisi: “Soilbiom: Yeni Nesil Gübre” Konulu Proje Fikri

Mansiyon Ödülleri:

Hüseyin Anıl Akbaş / Tarımsal Pazarlama, Markalaşma ve İletişim Kategorisi: “Geleceğin Çiftçileri” Konulu Proje Fikri

Ali Esat Kuzucuk / Çevre Dostu Tarım Kategorisi: “Zeytin Pirinasından Doğa Dostu Ambalaj Malzemesi Üretimi” Konulu Proje Fikri