09.01.24

Time Dergisi, İklim Liderlerini Belirledi

Time dergisi 2023 yılı sonunda 100 iklim liderini tanıttığı “TIME100 Climate” başlıklı bir dosya hazırladı. Listede iklim lobicileri, inovasyoncular ve sivil toplum temsilcileri bulunuyor. Hepsinin ortak özelliği dezavantajlı grupları koruyup büyük şirketleri harekete geçmeye zorluyor olmaları.

Time dergisinin 2023 yılının sonunda hazırladığı TIME100 Climate başlıklı dosya, iklim değişikliğiyle mücadele eden en etkili 100 lideri listeliyor. Time, dergide yer alan dosyada iklim değişikliğiyle mücadele için yeni bir tarz liderlik gerektiğini hatırlatarak, 10 yıllık bir süreçte 3 ila 5 trilyon dolarlık bir sermayeye ihtiyaç olabileceği öngörüsünü paylaştı. ABD’de ise Enflasyonu Düşürme Yasası (Inflation Reduction Act) iklim yatırımları konusunda heyecan yaratmış durumda. Enflasyon düşürme yasası sayesinde ülkenin yeşil ekonomiye 370 milyar dolarlık bir bütçe ayırması öngörülüyor.

Öte yandan özellikle şirketler yeşil yatırımlar konusunda adım atmak için fazlasıyla yavaş hareket ediyorlar ve tüketicilerin firmaların nasıl bir dönüşüm yaşadığı konusunda da bir fikri yok. Müşterilerin bu farkında olmama halinin sebeplerinden biri de yatırımcıların bir yeşil sessizlik (greenhushing) politikası uygulaması. Time dosyayı hazırlarken değişime muhtaç beş hayati sistem belirlemiş. Bu sistemler arasında finans, kültür, enerji, doğa ve sağlık yer alıyor. Dergi dosyası iklim katalizörleri liderleri, titanlar, inovasyoncular ve savunucular olmak üzere alt kategorilere ayrılmış.

Kaynak: time.com