24.07.23

Tessenderlo Kerley’in Hedefi, Yüksek Verim ve Üstün Kalite

Tessenderlo Kerley’in Hedefi, Yüksek Verim ve Üstün Kalite

Tessenderlo Kerley, isminde bulunan iki ayrı firmanın tek çatı altında birleşmesi sonucu oluşan bir grup şirketi. 1919 yılında Belçika’da, toz bitki besleme ürünleri üretmek üzere kurulan Tessenderlo, 1947 yılında Amerikan, sıvı bitki besleme ürünleri ve toprak ıslah gübreleri üreticisi Kerley şirketini bünyesine alarak Tessenderlo Kerley ismi altında faaliyetlerine devam ediyor.

Toprak Islahı Gübreleri ve Sıvı Yaprak Gübreleri üretimi, ithalatı ve dağıtımı konusunda liderliğini korumak adına “Yüksek Verim” ve “Üstün Kalite” hedefiyle çalışmalarını sürdüren Tessenderlo Kerley’i yakından tanımak üzere Tessenderlo Kerley Turkey Teknik Müdürü Gökhan Sarı ile görüştük.

Günümüzde hem toz hem de sıvı bitki besleme ürünleri üretimi ve satışı yapan şirketin, globalde grup çatısı altında tarım, biyo yan ürün değerlendirme (jelatin, protein ve yağ üretimi), endüstriyel çözümler ve enerji üretimi olmak üzere çeşitli iş kollarında faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Gökhan Sarı sorularımızı şu şekilde yanıtladı:

Tessenderlo Kerley’in globaldeki yapılanmasından bahseder misiniz?

Nano boyutta kükürt içeren sıvı gübrelerde A.B.D.’nin en büyük üreticisi olan Tessenderlo Kerley, aynı zamanda “triazone” içeren sıvı gübrelerde 1947 yılından beri üretim yapan dünyadaki tek üretici. Yaklaşık 5 bin kişilik kadrosu ile dünyanın neredeyse tüm bölgelerinde üreticilere hizmet sunan şirket, tüm kıtalarda yetkilendirilen direktörler ve her ülkede bulunan ülke müdürleri şeklinde bir yapılanmaya sahip. Amerika, Çin ve Afrika dahil olmak üzere dünya üzerinde tarımsal üretimin olduğu her yerde Tessenderlo Kerley, üretim ve satış faaliyetlerini sürdürüyor diyebilirim.

Peki Türkiye’deki faaliyetlerine ne zaman başladı?

Tessenderlo Kerley, Türkiye’deki faaliyetlerine 1994 yılında Agrochem ile yaptığı distribütörlük anlaşması ile başladı. 2008 yılında Tessenderlo Kerley Inc. tarafından satın alınan Agrochem, 2018 yılına kadar Tessenderlo Agrochem adıyla, Türk çiftçisine tarımsal üretimde verim ve kalite artışı sağlayan projelerle hizmet sunmaya devam etti. Bitki besleme konusunda lider firmalar arasında yer alan şirket 2018 yılından bu yana Tessenderlo Kerley Turkey adıyla ülkemizdeki faaliyetlerine devam ediyor. Bu bağlamda Tessenderlo Kerley Turkey için, ülkemiz tarımında uzun dönemli sorumluluk üstlenerek Türk tarımının yüksek verimli tarıma geçişinde etkin rol alan bir firma tanımlaması çok yerinde olur.

Ülkemizdeki yapılanmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’ de ürünlerimizin dağıtımını distribütörlerimiz ile gerçekleştiriyoruz ve toplamda sekiz distribütörümüz aracılığıyla, tüm bayi ve üreticilere ürün tedarik ediyoruz. Dağıtım kanallarımızın yanı sıra, konusunda uzman on iki ziraat mühendisimiz ile tüm bölgelerde çiftçilerimize teknik destek sağlıyoruz. Ayrıca Tessenderlo Kerley Turkey olarak Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan’ın satış ve teknik operasyonlarını yönetiyoruz.

Türkiye’de güçlü olduğunuz bir bölge ya da ürün grubu gibi bir ayrım söz konusu mu?

Tessenderlo Kerley Turkey olarak her bölge ve bitkide, ayrım yapmaksızın çalışabiliyoruz. Örtü altı, açık tarla ve meyve bahçeleri olmak üzere her bitki için sağlıklı ve istenilen faydayı sağlayacak ürün yelpazemiz sayesinde, genel olarak tüm bölgelerde faaliyetlerimizi başarılı bir şekilde sürdürüyoruz. Tabi ki sağladığımız teknik destek ve bilgilendirme toplantıları, çiftçi memnuniyeti sonucunda başarımızın katlanmasında büyük etken.

Üreticilere ulaşma konusunda hangi pazarlama faaliyetlerinde bulunuyorsunuz?

Pazarlama faaliyetlerimiz içerisinde en yoğunlaştığımız konu eğitim ve bilgilendirme toplantıları. Türk çiftçisinin tarımsal anlamda bilgilenmesi konusunu çok önemsiyoruz. Bu bağlamda onların sorularını cevaplamak ve aynı zamanda kendimizi anlatmak adına oldukça fazla sayıda, eğitim ve bilgilendirme toplantısı yapıyoruz. Bunların yanı sıra açık tarla fuarlarını önemsiyoruz ve fuar tercihimizi DLG ‘nin düzenlediği açık tarla fuarlarına katılmak yönünde kullanıyoruz. Tarımsal yayınlarla olan iş birliğimiz de yıl boyunca devam ediyor. Amacımız tüm kanalları efektif şekilde kullanıp tarımda olabildiğince çok ve farklı kesimlere dokunmak. Tüm bu faaliyetlerin geri dönüşlerinden de oldukça memnunuz.

Türkiye’de ya da globalde yeni bir yatırım ya da yeni bir ürün söz konusu mu?

Tessenderlo Kerley, toplamda 15 adet üretim fabrikasına sahip. Bu fabrikaların on iki tanesi Amerika’ da, bir tanesi Türkiye’de, bir tanesi Belçika’da ve bir tanesi de Fransa’da bulunuyor. Hollanda ve Meksika’da yeni üretim tesisi yapımı için çalışmalara başlandı. Türkiye’de ise İzmir’de bulunan fabrikamız için yeni teknolojik yatırımlar onaylandı ve yenileme çalışmalarına başlandı. Geçtiğimiz yıl kalsiyum tiyosülfat içerikli, toprak ıslahında ve özellikle tuzluluk probleminde çok etkili olan bir ürünümüzü, üreticilerimizin hizmetine sunduk. Şu ana kadar aldığımız geri bildirimlerden oldukça memnunuz.

Tessenderlo Kerley bitki besleme ürünlerini diğer bitki besleme ürünlerinden ayıran özellikler nelerdir?

En önemli özellik, Tiyosülfat Kükürdü içeren ürünlerin üretimindeki uzmanlığımız. Ürünlerimizde kullandığımız Tiyosülfat Kükürdü sayesinde standart kükürt içeren ürünlere göre elde ettiğimiz yüksek başarılı sonuçlar, çiftçilerin de dikkatini çekerek başarımıza ortak olmalarını sağladı. Standart azot, fosfor ve potasyum içeren bitki besleme ürün gruplarımızın yanı sıra özellikle kükürt ve mikro besin elementi içerikli ürünlerimiz ile ürün yelpazemizdeki çeşitlilik, üreticilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayarak hem bize hem de ürünlerimizi kullanan üreticilere büyük avantaj sağlıyor. Bu sayede, dünyada toprak ıslahı ve bitki besleme ürünleri üretimi yapan öncü firma unvanıyla rakiplerimizin arasından sıyrılarak takip edilen bir marka olmak bizi de oldukça gururlandırıyor.

Ağustos ayı içerisinde DLG Fuarcılık’ın düzenlediği Patates Tarla Günleri’ne katılacaksınız? Bu bağlamda patatesin sizin için öneminden bahseder misiniz?

Patates, ürün grubumuzun en üst seviyede başarı sağladığı bitki gruplarından biri. Bu sayede patates üreticisi firmaların birçoğu ile ticari faaliyetimiz devam ediyor. Ticaretin dışında, düzenlediğimiz teknik toplantılar ve deneme faaliyetleri ile de iletişimimizi her zaman sürdürmeye özen gösteriyoruz. Üretici tarafından değerlendirecek olursak, ürünlerimizin performansından son derece memnun olduklarını söyleyebilirim. Bu sayede uzun yıllardır ürünlerimizi kullanan üreticilerimize her yıl yenilerini ekleyebiliyoruz. Türkiye’de özellikle patates cipsi ve cipslik patates tohumu üreten öncü şirketler, Tessenderlo Kerley ürünlerini üretim programlarına eklemiş durumdalar. Tüm bu nedenlerden dolayı patates konusunda yapılan her organizasyonu da aynı derecede ilgi gösteriyoruz.

Tessenderlo Group Hakkında

Tessenderlo Kerley International, yetiştiricilerin verimli ve sürdürülebilir tarımı gerçekleştirmelerini desteklemek için katma değerli sıvı, suda çözünür ve katı bitki besleme ürünleri sağlar. İsminde bulunan iki ayrı firmanın tek çatı altında birleşmesi sonucu oluşan bir grup şirketi olan Tessenderlo Kerley; Tessenderlo’nun (katı ve çözünür potasyum bazlı gübrelerde) 100 yıllık uzmanlığı ve Kerley’in (sıvı gübrelerde) 70 yıllık uzmanlığının birleşimi ile olağanüstü bir mirasa sahiptir ve kükürt bazlı gübre üretiminde lider konumundadır. Geniş faaliyet alanına sahip olan şirket tarım, biyo yan ürün değerlendirme (jelatin, protein ve yağ üretimi), endüstriyel çözümler ve enerji üretimi olmak üzere çeşitli iş kollarında çalışmalarını sürdürmektedir. Hayvansal yan ürün işleme çalışmaları sonucu Avrupa’nın en büyük hayvansal kaynaklı jelatin üreticisi konumundadır. Plastik boru sistemlerinin üretimi ve satışı, su arıtma kimyasalları ile madencilik ve endüstriyel yardımcı maddelerin üretimi ve satışı, petrol ve gaz aramalarından üretilen ve akışkanın işlenmesi ve bertarafı için hizmetlerin verilmesi ve endüstriyel proses sıvılarının geri kazanımı gibi diğer endüstriyel faaliyetleri içermektedir. Tüm bu aktivitelerin yanında Tessenderlo Grup, 425 megawatt (MW) üretebilen, Siemens tarafından tasarlanmış, yüksek verimli bir doğal gaz yakıtlı kombine çevrim elektrik santrali mevcuttur ve buradan çevre dostu elektrik üretmektedir.