22.01.24

Seracılıkta Kayıt Dışı Üretime Son

Tarımda planlı üretimle yeni bir döneme hazırlanan Tarım ve Orman Bakanlığı üretimin tamamını kayıt altına almayı hedefliyor. Bu kapsamda seracılıkta kayıtlılığı artırma amacıyla yasal bir düzenleme yapılacak.

Konuyla ilgili olarak Antalya’da düzenlenen seracılık çalıştayında konuşan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, toplamda 485 bin dekar alanda kayıtlı üretim yapıldığını bu alanın toplam seracılığın yüzde 60’ını oluşturduğunu ve kalan yüzde 40’lık alanın bu yıl yapılacak mevzuat düzenlemesiyle kayıt altına alınacağını söyledi. Bakan Yumaklı, “Yapılacak düzenleme sayesinde örtü altı üretim yapan üreticilerin tamamı desteklerden yararlanabilecek” diye konuştu.

Yumaklı, şöyle devam etti: “811 bin dekar alanda örtü altı üretim yapılıyor. Ancak bunun yüzde 40’ı kayıt dışı olarak üretimini gerçekleştiriyor. Türkiye, örtü altı üretimde Avrupa’da 2’nci dünyada ise 4’üncü sırada. Yapılacak mevzuat düzenlemesi sayesinde sera üretimi yapan üreticilerin tamamı kayıt altına alınacak ve desteklerden yararlanabilecek”

Antalya’nın 365 gün üretim yaptığının altını çizen Yumaklı, “Burası hem Türkiye’yi hem de dünyayı besleyen bir şehir. Tamamlayıcı bir üretim dalı olan seracılık sektörümüzün; mevcut sorunlarını ve geleceğini, sektörümüzün rekabet gücünün artırılmasında ve gıda arz güvenliğimizi sağlayacak yöntemlerin geliştirilmesinde bu çalıştay önemli bir veri kaynağı olacak. Planlı üretim seracılıkta da çok önemli. Her yıl farklı bir ürün üretimi ile bu iş olmaz. Bugünü değil yarını da düşünmeliyiz” dedi.

SERA-BİR Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Pekdemir de çalıştayda, “Avrupa ile rekabet gücümüze baktığımızda jeotermal elimizdeki önemli bir güç. Bizim bu alanda güçlenmemiz gerekiyor. Ülke olarak sera OSB’lerimizi arttırırsak üretimde güçlü oluruz. Domates ihracatımız giderek artıyor. Seralarımızın istihdama katkısı büyüyor. 811 bin dekar topraklı sera var. Ama bizim topraksız seralarda da adım atmamız lazım. Henüz topraksız sera oranımız yüzde 2 seviyesinde gidecek çok yolumuz var” dedi.

Kaynak: dunya.com