25.04.24

Pamukta En Önemli Nokta Piyasa Takibi ve Risk Analizi

Dünya genelinde önemli bir emtia ürünü olan ve Türkiye’nin de güçlü üreticiler arasında yer aldığı pamukta yaşanan küresel değişim ve gelişimler İstanbul’da masaya yatırıldı.

Dünya genelinde önemli bir emtia olan ve yatırım fonları tarafından da takip edilen pamuk piyasası, “Pamuk Piyasasının Küresel Görünümü ve Hedging Stratejiler Semineri”nde masaya yatırıldı. Seminerde, pamukta en önemli noktanın piyasa takibi ve risk analizini doğru yapmak olduğu vurgulandı.

Dünya pamuk üretiminde ilk 5 ülke arasında yer alan Çin’e pamuk ihraç eden DCT Trading tarafından düzenlenen “Pamuk Piyasasının Küresel Görünümü ve Hedging Stratejiler Semineri”nde bir sunum yapan, emtia alanında kurumsal düzeyde satış, ticaret, takas, saklama ve varlık finansmanı hizmetleri sunan Amerikan şirketi StoneX Group Inc.’in Risk Yönetim Danışmanı Valentin Olah, uluslararası piyasalarda pamuk ticareti ve risk yönetimi hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Olah, bu anlamda Türkiye’deki üreticilerin de ticari ve finansal risklerini en aza indirmeleri konusunda uluslararası kabiliyetlerini geliştirmeleri gerekliliğini söyledi.

Pamuk stratejik öneme sahip

Seminerde pamuk üreticileri ve pamuk ham maddesi bazlı üretim yapan iş ortaklarına yönelik özel bir sunum yapan DCT Trading Yönetim Kurulu Başkanı Levent Sadık Ahmet ise pamuk endüstrisinin yüzyıllardır tüm dünyada stratejik bir öneme sahip olduğuna dikkat çekti. Ahmet, “DCT Trading bu vizyon ve perspektifle çalışmaya devam ederek global pazardaki yerini güçlendirmeye devam edecek” dedi.

Faaliyetlerinin sadece pamuk ticareti ile sınırlı kalmayacağını dile getiren Sadık Ahmet, benzer türev ürünler ve gıda ile emtia ticaretini de büyüteceklerini anlattı. Sadık Ahmet, “Pamuk üretimi, depolanması ve katma değerli hale getirilmesi konularında da yeni yatırım hazırlığı içerisindeyiz” dedi.

Risk yönetimi çok önemli

Stratejik emtia pamuğun bugün en yaygın şekilde tekstil endüstrisinde kullanıldığını hatırlatan Sadık Ahmet, “Bunun yanında yağ, yem ve ilaç endüstrilerinde de kullanılıyor. Pamuk birçok ülke için önemli gelir kaynağı olan ve büyük ekonomik değere sahip bir emtia olma özelliğini de taşıyor. Böylesine önemli bir emtia alımı ve satımının yapıldığı global piyasa da üreticiler ve yatırımcılar için kritik bir öneme sahip. Pamuk fiyatlarındaki değişkenlikler bilhassa yatırım fonları tarafından yakından takip ediliyor. Bu noktada uluslararası pamuk piyasasının takibi ve risk yönetimi önemli bir konu” açıklamasında bulundu.

Kaynak: dunya.com