30.10.23

Oliva Malia, 2023 NYIOOC Dünya Zeytinyağı Yarışması’nda On Ödül Kazandı

Türkiye’nin batısında, Ege Denizi ile çevrili Karaburun yarımadasında yer alan Oliva Malia, dünyanın en büyük zeytinyağı kalite yarışması 2023 NYIOOC Dünya Zeytinyağı Yarışması’nda, organik sızma zeytinyağıyla yedi Altın ve üç Gümüş Ödül kazandı.

Oliva Malia sahip olduğu zeytinliklerin yanı sıra bölgede, toplamda 4 bin hektarlık alanda yetişen ve bir milyondan fazla ağaçtan toplanan zeytinleri satın alarak ödüllü yağlarını üretmek için en iyi meyveleri dikkatle seçiyor. Organik üretim de yapan tesis, günlük 70 ton sıkım kapasitesine sahip. Oliva Malia Genel Müdürü Harun Enes Çoban, Karaburun’un çok özel bir yer olduğunu belirterek, ‘Burada hiçbir endüstriyel operasyon aktif değil ve çok az insan yaşıyor. Bu da burayı temiz ve bakir bir bölge haline getiriyor’ dedi.

Yüksek teknoloji ve alanında uzman kişilerle çalışılıyor

Karaburun yöresinde yetişen farklı cins zeytinler yeşil haldeyken elle toplanarak özel kasalara dolduruluyor. Toplanan erken hasat yeşil zeytinler en fazla 4 saat içerisinde üretim tesisine getirilerek, hiç bekletilmeden sıkım havuzuna alınıyor. Zeytinler son teknoloji ile donatılmış fabrikada, kapalı kontinü sistem üretim parkurunda, el değmeden zeytinyağına dönüştürülüyor. Özel olarak ürettirilen makinalar, doğa ile uyumlu 2 fazlı ‘ekolojik’ sistemler ile sağlıklı ve çevreye dost bir üretim yapıyor. Kalite ve hijyenden taviz vermeden, çevreye duyarlı üretim yapılan tesiste, zeytinler sağlık değerleri ve yararlı bileşenleri en yüksek düzeyde korunacak şekilde, soğuk sıkım yöntemi ile hiçbir katkı maddesi karıştırmadan sıkılıyor. Sıkılan her ürün, ilk olarak duyusal ve kimyasal analizlerden geçerken alanında uzman tadımcılar zeytinyağının yakıcılık, meyvemsilik, acılık gibi özelliklerini; gıda mühendisleri ise tesiste bulunan laboratuvarda İtalya’dan getirilen ölçüm cihazları ile zeytinyağlarının asit oranı, polifenol değeri, peroksit tayini değerlerini test ediyor.

Türkiye, dünya standartlarında üretime sahip

Son yıllarda ülkede yeni üreticilerin çoğaldığını belirten Harun Enes Çoban, artan kaliteli üretim sayesinde Türk zeytinyağının uluslararası pazarlarda öne çıkmaya başladığını söyledi. Çoban, ‘Oliva Malia olarak hedeflerimizden biri de Türkiye’nin, mükemmel sızma zeytinyağında nasıl bir kaynak olduğunu tüm dünyaya göstermek. Kaliteli zeytinyağı yalnızca, zeytinyağı üretiminde ilk sıralarda sayılan İtalya, Yunanistan ve İspanya’da üretilmiyor. Türkiye’de de dünya standartlarında ve olağanüstü kalitede üretim yapan üreticiler var’ dedi.

Bölgenin gelişmesinde proaktif rol üstleniyoruz

2019 yılında faaliyete başlayan işletme, bölgede var olan zeytin üretiminin geliştirilmesi, bölgesel istihdamın sağlanması ve daha bilinçli üretim yapılması için birçok sivil toplum kuruluşu ve dernekle iş birliği içerisinde. Aynı zamanda zeytin ormanlarının korunması ve daha nitelikli ürünler elde edilmesi için de bölgedeki çalışmalarına devam ediyor. Öğrenmek ve öğretmek için birçok etkinlik düzenlediklerini belirten Çoban, ‘Modern ve kaliteli üretim anlayışına sahip çok sayıda üreticinin yanı sıra geleneksel yöntemlerle üretimini sürdüren çok sayıda üretici de mevcut. Bu üreticilerin biraz zamana ihtiyaçları var. Ancak biz, bu konuda çok proaktif davranıyor ve köy köy dolaşarak modern zeytinyağcılık anlayışını aktarıyoruz’ şeklinde konuştu.

İki ödülden yetmiş dört ödüle

2022/23 hasat yılında 421 bin tonluk rekor hasadın ardından Türk üreticiler, 2023 NYIOOC’da da benzeri görülmemiş 74 ödülle rekorlara imza attı. NYIOOC tarafından açıklanan resmi rakamlara göre, Türkiye’nin NYIOOC’a katılımı yıllar içinde önemli ölçüde arttı ve 2017’de iki ödül sahibi olan Türkiye, 2020’de 28 ödül, 2023’te 74 ödül aldı. Çoban bu konuda sözlerine şöyle devam etti: ‘Türkiye’deki birçok üretici gibi kaliteli ürün elde etmek için çok çalışıyoruz. Kazanılan ödüllerin uluslararası arenada, Türkiye’nin sızma zeytinyağının gerçek değerini sunmamıza yardımcı olacağına inanıyorum. Bu da topluma değer kazandıracaktır.’

İnsanlar artık daha çok sağlıklı ve kaliteli ürün arayışında

Zeytinyağının nesiller boyunca Türk mutfağında merkezi bir role sahip olduğunu belirten Çoban son yıllarda tüketici davranışlarının değiştiğini söyledi. Çoban, ’Kaliteli zeytinyağına olan talep özellikle kovid-19 salgınıyla birlikte çok arttı. Tadım etkinliklerindeki artış da bunun bir göstergesi. İnsanlar sağlıklı ve temiz ürün arayışındalar. Zeytinyağının neden sağlıklı olduğu ve içeriği ile ilgili bilgi edinmek istiyorlar’ şeklinde sözlerini noktaladı.

Kaynak: oliveoiltimes.com