12.02.24

Meyve Sebze Mamullerinde Türkiye İhracatının Yüzde 43’ü Ege’den

Türkiye’nin meyve sebze mamulleri ihracatının lider konumda olan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, son 1 yıllık dönemde meyve sebze mamulleri ihracatında 1 milyar doları aşmanın mutluluğunu yaşıyor. Sektör günümüzde 2, 5 milyar dolar seviyesinde olan ihracatını 2028 yılı sonunda 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 yılını ihracat rekorlarıyla geride bırakan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, 2024 yılına da parlak bir giriş yaptı. 2024 yılının ilk 23 günlük döneminde meyve sebze mamulleri ihracatını yüzde 37’lik artışla 50 milyon dolardan 68, 6 milyon dolara çıkaran EYMSİB geride kalan 1 yılda 1 milyar 168 bin dolarlık meyve sebze mamulleri ihracatına imza attı. 

Su ürünleri ve meyve sebze mamulleri sektörü 1 milyar doları aştı

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, su ürünlerinde 2023 yılında gerçekleştirdiği 1 milyar 127 milyon dolarlık ihracatla Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde 1 milyar dolar barajını aşan tek gıda sektörü olmuştu. Meyve sebze mamulleri sektörü ise EİB çatısı altında 1 milyar dolar barajını geçen ikinci gıda sektörü olmayı başardı. 

Türkiye’nin meyve sebze mamulleri ihracatının yüzde 43’ü Ege’den

Meyve sebze mamulleri sektöründe Türkiye’nin ihracatının yüzde 43’üne imza attıklarını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde yetişen birbirinden lezzetli meyve ve sebzeleri işleyerek katma değerli hale dönüştüren, dünya standartlarında modern çok sayıda meyve sebze mamulleri tesisine sahip olduğumuzu, Türkiye’nin meyve sebze mamulleri sektöründe ihracatının hızlı bir şekilde artacağı ekosistemin var olduğunun altını çizdi. 

Taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörlerinin toplamda ihracatının 6 milyar dolar seviyesine ulaştığı bilgisini veren Başkan Uçak, “Taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörlerimiz çok geniş bir ürün yelpazesiyle dünyanın dört bir tarafındaki sofraları donatıyoruz. Meyve suları, domates salçası, turşular, kurutulmuş domates, meyve konserveleri, soslar, alkollü içecekler, sağlıklı atıştırmalıklar, hazır yiyecekler, dondurulmuş meyve sebzeler meyve sebze mamulleri sektöründe öne çıkan ihraç ürünlerimiz. Meyve sebze mamulleri sektörümüz, ürünlerimize katma değer kazandırarak ihracat gelirimizi artıran bir misyonu üstleniyor” diye konuştu. 

TURQUALITY Projesi meyve sebze mamulleri ihracatını ikiye katlayacak

Meyve sebze mamulleri sektörünün 2024 yılında Ticaret Bakanlığı öncülüğünde İngiltere pazarını önceliklendiren yeni bir Turquality Projesini başlatacağını aktaran Uçak, “Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki gdıa sektörleri olarak ABD pazarında Türk gıda ürünlerinin bilinirliğini ve ihracatını artırmak için 5 yıldır sürdürdüğümüz ‘Turkish Tastes’ isimli TURQUALITY Projesi sayesinde ABD’ye gıda ihracatımız 5 ylda yüzde 151’lik artışla 138 milyon dolardan 346 milyon dolara yükselttik. Meyve sebze mamulleri sektörümüzün Yeni TURQUALITY Projesi, Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin hayata geçecek olması, Ticaret Bakanlığımız öncülüğünde yapacağımız pazarlama faaliyetleriyle meyve sebze mamulleri ihracatımızın katlanarak 2028 yılında 5 milyar doları aşacağına inanıyoruz” diye konuştu. 

Yeni URGE Projesi başladı

2023 yılında ihracatlarını artırmak için birçok projeyi başarıyla yürüttüklerini dillendiren Uçak, “Yurtdışı tanıtım faaliyetleri kapsamında toplam 32 üye firmamızın katılımıyla yürüttüğümüz ve Ticaret Bakanlığımızın yüzde 75 oranında desteklediği 2 Urge Projemizi, Endonezya ve Singapur ticaret heyetleri ile sonlandırdık. Vakit kaybetmeden yeni bir Urge projemiz için kolları sıvadık ve bu ay itibariyle 39 firma ile yeni Urge programımıza start veriyoruz. 2024 yılında rotamız Ticaret Bakanlığımızın Uzak Pazarlar Stratejisiyle uyumlu olarak Singapur, Çin, Güney Kore gibi pazarlar olacak. Tanıtım faaliyetlerimize bu ülkelerde yoğunlaşacağız. Bugüne kadar Antalya’da düzenlenen Türkiye’nin tek yaş meyve sebze fuarı olma özelliği olan, Interfresh Fuarı’nı ciddi girişimler sonrasında İzmir’e kazandırdık. Fuar 2024 yılında ilk kez İzmir’de yapılacak. Bunun için ayrı bir heyecan duyuyoruz. 26-28 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek Interfresh İzmir fuarı için de önümüzdeki dönemde yine geniş katılımlı bir tanıtım toplantısı yapmayı planlıyoruz” dedi.

Gençleri tarıma kazandıracağız

Gençleri tarıma kazandırmak için ilkini 2019 yılında gerçekleştirdikleri “3.Kuşak Tarım Girişimciliği” projesine pandemi ve 6 şubat depremleri nedeniyle ara vermek durumunda kaldıklarını ifade eden Uçak, 2024 yılında projenin kapsamını genişleterek genç üretici ve ihracatçıların yetişmesine katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Dünya’nın turşusunu Egeli ihracatçılar kurdu

Ege Yaş Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği üyelerinin geride kalan 1 yıllık dönemde yaptığı 1 milyar 168 bin dolarlık meyve sebze mamulleri ihracatında biber turşuları grubunun 144 milyon dolarlık tutarla zirvede yer aldığını paylaşan Başkan Uçak diğer ürün gruplarının ihracat rakamlarını şöyle özetledi; “Kurutulmuş domates ihracatı 115 milyon dolar, kornişon turşu ihracatı 111, 5 milyon dolar, elma suyu ve konsantreleri ihracatı 91 milyon dolar, dondurulmuş domates ihracatı 49 milyon dolar, közlenmiş sebzeler 42, 5 milyon dolar, domates salçası 42 milyon dolar, dondurulmuş çilek 27, 5 milyon dolar ihraç edildi.”

Türk meyve sebze mamullerini en çok Almanya, ABD ve İngiltere tercih etti 

Ege Yaş Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden yapılan meyve sebze mamulleri ihracatında liderliği fotofiniş belirledi. Almanya 176, 5 milyon dolarlık taleple zirvede yer alırken, Ege İhracatçı Birlikleri’nin TURQUALITY Projesiyle ihracatta gaza basan ABD 176, 2 milyon dolarlık tutarla zirve ortağı oldu. İngiltere ise; 86 milyon dolarlık taleple listeye üçüncü sıradan girdi. Hollanda, İtalya, Kanada, Fransa, Polonya, Avustralya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti meyve sebze mamulleri ihracatında ilk 10’daki ülkeler oldu. Son 1 yıllık süreçte EYMSİB’ten 124 ülkeye meyve sebze mamulleri ihraç edildi.

Kaynak: eib.org.tr