15.12.23

MAY Tohum Sanayi Domatesi Çeşitleri Pazarda Beğeni Kazanıyor

Sanayi Domatesi türünde Türkiye’nin önde gelen tohum firmalarından MAY Tohum, Türkiye çapında gerçekleştirdiği araştırma ve geliştirme faaliyetleri sonucunda çeşit portföyünü daha da güçlendiriyor.

Gıda sanayi profesyonellerinin ve çiftçilerin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte çeşitlere odaklanan MAY Tohum, portföyünde bulunan farklı olgunlaşma gruplarına sahip, hastalık toleranslı ve yüksek verimli çeşitleriyle üreticilerin beğenisini kazanıyor.

Önceliğimiz ürün geliştirme

MAY Tohum Sebze Ürün Müdürü Ali Hamza, sanayi domatesi çeşitleri hakkında detaylı bilgi verdi. Ürün geliştirme faaliyetlerinde, sanayi üretiminin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak çeşitlere odaklandıklarını belirten Ali Hamza, sanayi üretimini verim, kalite ve proses aşamalarında destekleyecek nitelikteki çeşitler üzerinde yoğunlaşarak, üretim proseslerine uyumlu, ideal meyve rengi ve ürün boyutuna sahip, işletme randımanı yüksek çeşitler geliştiriyoruz dedi.

Önceliklerinin araştırma ve geliştirme olduğunu vurgulayan Ali Hamza, “Pazarın ihtiyaçlarını iyi analiz ederek çeşit portföyümüzü bu ihtiyaçlara en etkin şekilde yanıt verecek çeşitlerle her yıl güçlendiriyoruz. Türkiye’de, sanayi domatesi ekimi yapılan bölgelerde kurduğumuz denemelerimizde aday çeşitleri, farklı toprak tipi ve iklim şartlarına uygunluk, hastalık mukavemeti, bitki gelişimi, meyve kalitesi, verim potansiyelleri kriterlerinde değerlendirerek, en iyi sonuçları veren çeşitleri portföyümüze dahil ediyoruz.” dedi.

2023 sezonunun, sanayi domates ekim alanlarında yaşanan artışa paralel rekolte artışı gerçekleşmediğine değinen Ali Hamza, buna sebep olarak her geçen yıl artan virüs ve bakteriyel hastalık baskısı, nerdeyse tüm bölgelerde etkisini gösteren kuraklık ve sulama problemleri, artan işçilik ve diğer girdi maliyetlerinin etkisi ile etkin bakım koşullarının yapılamaması başlıca rol oynamıştır dedi.

2024 sezonunda çiftçilerimizin özellikle yüksek sıcaklık ve su stresine karşı dirençli, hastalık toleranslı ve tarla bekleme süresi uzun çeşitlere talebinin artmakta olduğunu söyledi.

Hamza, “2024 yılında sanayi domatesi üretiminde tüm bölgelerde artış beklentisi bulunmaktadır. MAY Tohum olarak güçlü çeşit portföyümüz, ürün geliştirme kapasitemiz ve tecrübemiz ile bu türde pazar payımızı düzenli olarak artırmaktayız. Bu yıl özellikle yüksek verimli, TSWV ve TYLCV virüs hastalıklarına, mildiyö hastalığına toleransı yüksek olan çeşitlerimize yoğun talep bulunmaktadır. Külçe F1, Tomar F1, Âlâ F1 ve Fullet F1 çeşitlerimiz bu anlamda pek çok bölgede lider çeşit konumundadır. Buna ilave olarak lansmanına bu yıl başladığımız yeni çeşidimiz Consept F1’in saha performansına paralel olarak yoğun talep gördüğü ve pazarda adından söz ettirdiğini gururla görüyoruz.” diye konuştu.

 Pazarın beklentilerini tam anlamıyla karşılayan sanayi domatesi çeşitlerine odaklandıklarının altını çizen Hamza, Türkiye’de sanayi domatesi ekimi yapılan her bölgede, her yıl gerçekleştirdiğimiz kapsamlı araştırma vegeliştirme çalışmalarının artarak devam edeceğini dile getirdi.