01.02.23

Massey Ferguson 175. Yılını Gururla Uğurladı

Tarım makinelerinin rekabetçi pazarında, sınıfının en iyisi traktör ve tarım makinelerini üretmesiyle tanınan Massey Ferguson 175. yılını geride bıraktı. Markanın uzun yıllardır bu sektörde var olmasının, çiftçiye sunduğu güvenilir makine ve hizmetlerden kaynaklandığını belirten AGCO Türkiye Genel Müdürü Mete Has: ‘Massey Ferguson olarak geçtiğimiz yıl, 175. yılımızı kutladık ve çok önemli iki ödüle layık görüldük. Bu anlamda gururlandığımız bir yılı geride bıraktık’ dedi.

Geride bıraktığımız olağanüstü yılı nasıl geçirdiklerini ve bu yıl için hedeflerini sorduğumuz AGCO Türkiye Genel Müdürü Mete Has, sorularımızı şu şekilde yanıtladı:

Tarımın genel durumu açısından 2022 yılını değerlendirebilir misiniz?

Pandemi, sektörde bir süre durgunluk yaratırken Rusya-Ukrayna savaşı ile gıda arzının ve güvenliğinin, büyük ülkelerin etkisi altında olduğu görüldü. Bu noktada Türkiye üstlendiği köprü görevi ve potansiyeli ile dünyaya, göz ardı edilemeyecek stratejik önemde bir ülke olduğunu gösterdi. Traktör pazarını konuşacak olursak bu yıl Türkiye pazarı, 65 bin adet seviyesinde sonlanacak gibi tahmin ediliyor. Bu hareketliliği bizim için, 2019’daki daralmadan sonra uzun süredir beklediğimiz genişlemenin ve pandeminin ötelediği beklentilerin artık fiiliyata geçmesi şeklinde yorumlayabiliriz.

Massey Ferguson için 2022 yılı, ödüllerle taçlandı. Bu bağlamda 2022 yılı sizin için nasıl bir yıl oldu?

Massey Ferguson, Türk tarım sektöründe bilinirliği en yüksek markaların başında geliyor. Markanın uzun yıllardır bu sektörde var olması ise çiftçiye sunduğu güvenilir makinelerden kaynaklanıyor. Massey Ferguson olarak geçtiğimiz yıl, 175. yılımızı kutladık ve çok önemli iki ödüle layık görüldük. 2022 yılının başında MF 5S ile, sektör için global ölçekte prestiji yüksek “Red Dot Ürün Tasarımı 2022 Ödülü”nü; ikinci olarak ise 120 hp’den daha düşük traktörlere yönelik “2023 Çiftlik Makinesi Ödülü” nü aldık. Bu anlamda gururlandığımız bir yılı geride bıraktık. Pandemi ile önemi herkesçe kabul edilmiş olan tarım, ülkemiz için vazgeçilmez bir unsur. Bu nokta da bizler de sektör paydaşı olarak, tarımın sürdürülebilirliği konusunda sorumluluk duyuyor ve üzerimize düşeni en iyi şekilde yerine getirmek üzere hareket ediyoruz. 2022 yılında da yakıt ekonomisi sunan, yüksek çekişe ve performansa sahip, çevre dostu motorlar ürettik. Hem güvenlik hem de motor açısından en son emisyon standartlarını sağlayan yerli traktörlerimiz ve gelişmiş tarım makinelerimiz, ithal ürünlerimizde olduğu gibi dünyanın her yerinde tercih ediliyor. Traktör, biçerdöver, balya makinesi ve yem hasat makineleri gibi ihtiyaca yönelik geliştirdiğimiz yeni makineler ve dijital hizmetlerin tümü, çiftçiler için en iyi değeri sağlayan, kullanıcı dostu, sade ve güvenilir bir deneyim sunuyor.

2022 yılında piyasaya birçok yeni ürün sundunuz. 2023’te bu süreç devam edecek mi?

Massey Ferguson, daima tarım sektörünün gelişen ihtiyaçlarına uyumlu, yeni ürünler geliştiren bir marka. Son olarak Ekim ayında yapılan 19. Bursa Tarım Fuarı’nda, 48 hp’den 405 hp’ye kadar geniş bir yelpazede traktör, biçerdöver, balya makinesi ve yem hasat makinelerimizle yer aldık. Aynı zamanda da 4 yeni ürünümüzü tüketiciyle buluşturduk. 2023 yılında da yeni teknolojilere olan tutkumuzla, çiftçilerimizin üretim ve verimliliklerine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Massey Ferguson, Ar-ge’ye ayırdığı yıllık yaklaşık 400 milyon dolarlık bütçeyle ürün gamını, üreticilerin gereksinimlerine uygun şekilde sürekli geliştiriyor. Bu noktada da tarım makinelerinin rekabetçi pazarında, ön yükleyici kombinasyonu ile sınıfının en iyisi traktörleri üretmekle tanınıyor. Bu anlamda yenilik ve teknolojiye olan tutkumuzu, 2023 yılında da korumaya devam edeceğimizi söyleyebilirim.

2023 yılı için hedefleriniz nelerdir?

AGCO olarak, Türkiye’deki tedarikçilerden Avrupa ve Amerika’daki diğer fabrikalarımıza, ham madde ve yarı mamul sağlıyoruz. Bu yüzden hedefimiz, potansiyelimizin katlanarak büyümesi yönünde. Bugün Türkiye’de tarım makineleri ihracatı, milyon dolarlar üzerine çıkarak, katlamalı bir ivme yakaladı. Bu noktada biz de bu yıl ve devam eden süreçte, yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz. AGCO olarak, Türkiye’ye ve Türk tarımına güvenimiz tam. Biliyoruz ki bu ülke için tarım, geleceğe yön verecek sektör. Bu güven ile her zaman olduğu gibi yeni ürünlerimizi, tüm dünya ülkeleri ile aynı anda Türkiye pazarına sunmaya devam edeceğiz.

Peki bu yıl sektöre dair beklentileriniz nelerdir?

Tarım sektörünün yapılan her türlü desteğe ihtiyacı var. Bu nedenle AGCO Türkiye olarak, Tarım Bakanlığı’nın yapmış olduğu her türlü çalışmayı destekliyoruz. Ülkemizin tarımda bir yol haritası olduğu ve bunu istikrarla sürdürdüğü sürece, tarımın çok daha iyi bir yere geleceğine inanıyorum. Bakanlığın erken açıklayacağı destekler, çiftçinin önünü görebilmesi için hayati öneme sahip. Diğer yandan artan enflasyonla birlikte her şeyin fiyatının arttığı gibi, destekli kredi limitlerinin de artması gerekiyor. Bu konuda olumlu adımlar atılacağına inanıyorum. Bu bağlamda değerlendirecek olursak; 2023 yılında Türkiye’yi, ihracat ve teknoloji transferi anlamında büyük fırsatlar beklediğini ve gelecek yılın ilk çeyreğinde piyasanın daha da hızlanarak satışların artacağını düşünüyorum.