04.10.23

Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi Protokolü Beş Yıl Daha Uzatıldı

Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve görünürlüklerinin arttırılması hedefiyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı tarafından Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliğiProtokolü yenilenerek, 5 yıl daha uzatıldı.

Protokol hakkında da bilgi veren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş: Kadın kooperatifleri, çalışma alanına göre Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Ticaret Bakanlığımız’a bağlı olarak faaliyetlerini yürütüyorlar. Biz de bu alanda farkındalık oluşturmak, yaşanan sorunları tespit etmek ve çözüm üretmek için çalışıyoruz. Mesela, kadın kooperatiflerini geliştirmek adına eğitim, danışmanlık ve farkındalık artırma gibi alanlarda özel faaliyetler yürütüyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımız ile iş birliğinde ‘Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında 12 ilde eğitim ihtiyaç analizleri yaptık. Bu analizler çerçevesinde düzenlediğimiz eğitimlerle kooperatiflerin sürdürülebilirliğini sağlamayı hedefliyoruz. Bunun için uzman ve danışmanlar aracılığıyla kooperatif üyelerinin teknik bilgi ve becerilerini geliştirmeyi amaçlıyoruz şeklindekonuştu.

İPARD desteklerinin yüzde 42’si kadınlara verildi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yürütülen Avrupa Birliği (AB) Katkılı Kırsal Kalkınma Destekleri (IPARD) çerçevesinde bugüne kadar 6 bin 500 kadına AB standartlarında tarımsal işletme kurmaları için yaklaşık 13,1 milyar lira destek verdiklerini kaydeden Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ise: Verdiğimiz bu desteğin yatırıma dönüşümü 26 milyar olarak gerçekleşti. IPARD ile vermiş olduğumuz desteğin yüzde 42’sinin kadınlardan oluştuğunu memnuniyetle söylemek isterim. Çünkü IPARD yatırımlarında pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bireysel olarak değil kadın kooperatiflerimizin IPARD desteklerinden faydalanabileceğini hatırlatmak isterimaçıklamasında bulundu.

Kadın kooperatiflerinin artmasına yönelik teşvik ve destekler devam edecek

Kadınların ekonomik hayata daha fazla dahil olması, üretime, istihdama ve ihracata teşvik edilmesi için her türlü imkan ve desteği sunduklarını dile getiren Ticaret Bakanı Ömer Bolat da; kooperatiflerin desteklenmesi ve teşvik edilmesinin ülkenin kalkınmasına önemli katkılar sağlayacağını kaydederek: Bu doğrultuda Bakanlık olarak yaklaşık 14 bin 433 ve 1,5 milyona yakın kooperatif ortağına hizmet sunuyoruz. Bugün kadın kooperatiflerimizin sayısı ülkemiz genelinde bini aşmış bulunmaktadır.Önümüzdeki dönemde de kadın kooperatifi sayımızın artmasına yönelik teşvik ve desteklerimize devam edeceğiz ifadelerini kullandı.

Bolat, Kooperatiflerin Destek Programı’na (KOOP-DES) ilişkin şunları aktardı: KOOP-DES’tenkooperatiflerimizin alabileceği desteğin üst sınırını makine ve ekipman alımları için 400 bin liraya, sergi ve fuar desteği için 60 bin liraya çıkararak bu desteklerde yüzde 100’lük bir artış sağladık. Kooperatiflerin personel istihdam desteklerini ise bir personel için 103 bin liradan 136 bin 824 liraya, 2 personel için 206 bin liradan 273 bin 648 liraya çıkarttık.

Kaynak: aile.gov.tr