17.11.22

İzmir Ticaret Borsası’nın Fotoğraf Yarışmasının Konusu ‘Cumhuriyet’in 100. Yılında Tarım’

131 yıldır Türkiye’nin siyasi ve ekonomik hayatına tanıklık eden nadir kurumlardan olan İzmir Ticaret Borsası’nın gelenekselleşen Instagram Fotoğraf Yarışmasının bu yılki konusu “Cumhuriyet’in 100’üncü Yılında Tarım” oldu.

İzmir Ticaret Borsası’nın @izmirticaretborsasi adresli Instagram hesabı üzerinden, 7 Kasım 2022-31 Ocak 2023 tarihleri arasında, “Cumhuriyet’in 100’üncü Yılında Tarım” teması ile tek kategoride düzenlenen yarışmaya katılacak fotoğrafların içeriği herhangi bir sınırlama söz konusu olmadan üretimden hasada, ticaretten sosyal hayata kadar tarımın tüm alanlarını kapsıyor.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, yarışmaya “Cumhuriyet’in 100’üncü Yılında Tarım” temasına uygun fotoğraflarla katılım sağlanabileceğini belirterek, “Tarihi Borsa Sarayımızı konu alan ilk Instagram yarışmamız ve sırasıyla üzüm ve incir, pamuk ve zeytin-zeytinyağı, hayvancılık, Toprak ve Çocuk ile Tarımda Sürdürülebilirlik temalı fotoğraf yarışmalarımız büyük ilgi görmüştü. Cumhuriyet’in kuruluşundan önce çalışmalarına başlayan ve tüm Cumhuriyet tarihine tanıklık eden Borsamız, bir asırdan uzun bir süredir bu toprakların servetini geleceğe dönüştürmek için çalışıyor. Marka stratejimiz olan ‘Tarımın Servetinin Dönüştürülmesi’ kapsamında, tarımın servetlerinin korunması, üretim ve çeşitliliğin devam etmesi, gelişmesi ve geleceğe taşınması amacıyla geçmişten aldığı emanetleri, geleceğe miras bırakabilmek adına her biri alanında öncü projeler geliştiriyor. Üstlendiğimiz bu değerli misyonla sektördeki diğer kuruluş ve paydaşlara örnek oluyor, onları teşvik ediyoruz. Bu doğrultuda Cumhuriyetin 100. Yılına özel olarak düzenleyeceğimiz Instagram Yarışmamızda ‘Cumhuriyet’in Bereketli Topraklarına’ dikkatleri çekmek istiyoruz ve bu alanda çekilecek fotoğraf karelerini Instagram Yarışmamıza konu ediyoruz” dedi.

Katılımcıların öncelikli olarak İzmir Ticaret Borsası’nın @izmirticaretborsasi adlı resmi Instagram hesabını takip etmesi gerekiyor. “Cumhuriyet’in 100’üncü Yılında Tarım” temasını konu alan yarışmaya ilişkin fotoğraflar, #itbyarisma22 hashtagi ve @izmirticaretborsasi etiketiyle katılımcı hesaplarında paylaşıldıktan sonra yarışmaya dâhil edilebilecek. Yarışmaya katılmak isteyenler katılım koşulları ile ilgili daha detaylı bilgiye https://itb.org.tr/instaborsayarisma adresinden de ulaşabilecek.

Toplam 70 bin TL ödül sahiplerini bekliyor

Yarışmada birincilik ödülü 10.000 TL, ikincilik ödülü 7.500 TL, üçüncülük ödülü ise 5.000 TL. Jürinin uygun görmesi halinde verilecek mansiyon ödülü ise 2.500 TL olarak belirlendi. Ayrıca yarışmada bu yıla özel olarak jürinin belirleyeceği bir esere Cumhuriyet’in 100’üncü Yılına özel olarak 8.000 TL ödül verilecek. Her kategori için jürinin belirleyeceği sayıda eser için sergileme ödülü ise 1.000 TL oldu.

Yarışmaya katılan eserler, İzmir Ticaret Borsası, 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğrafçılık Bölümü, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Grafik Ana Bilim Dalı, Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Ege Bölge Temsilciliği ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti temsilcilerinden oluşan jüri heyeti tarafından değerlendirilecek.