24.07.23

İnan Meijer Tohumculuk, Türk Tarımına 5 Yeni Çeşit Kazandırdı

İnan Meijer Tohumculuk, Türk Tarımına 5 Yeni Çeşit Kazandırdı

2009 yılında kurulan İnan Meijer Tohumculuk, kurulduğu günden bugüne ürettiği yüksek kalite patates tohumları ile Türkiye’deki tarımsal üretime katkı sağlıyor. Meijer Potato ve Schaap Holland firmalarının Türkiye temsilciliğini yürüten firma değişen iklim koşulları nedeniyle ıslah çalışmalarına hız veriyor.

Nevşehir’de faaliyetlerini sürdüren İnan Meijer Tohumculuk, 2009 yılından bu yana, ürettiği yüksek kaliteli tohumlar ile hizmet sunduğu patates sektöründe, sanayicilerin tohum taleplerini karşılamaya devam ediyor.

İklim değişikliği, ıslah çalışmalarımızı yönlendiriyor

Günümüzün en önemli konularından iklim değişikliği nedeniyle, tarımsal üretimin de değiştiğini belirten İnan Meijer Tohumculuk Genel Müdürü Nejmi İnan, ıslah çalışmalarını değişen koşulları göz önünde bulundurarak yönlendirdiklerini belirtti.

Mevcut sorunları tespit ettikten sonra gelecekte karşılaşılabilecek sorunlar üzerinde çalıştıklarını vurgulayan Nejmi İnan, ‘Islah çalışmalarındaki önceliğimiz, kuraklığa ve kuraklık stresine dayanıklı çeşitler çünkü değişen iklim şartlarıyla birlikte üretim şekilleri, hastalık ve zararlılar, üretim deseni kısacası tarıma dair tüm bildiklerimiz değişiyor’ dedi ve ekledi: ‘Bu doğrultuda üreticilerden gelen talepler de değişiyor. Artık üreticilerin de önceliği hastalık dayanımı kadar, kuraklığa ve kuraklık stresine dayanıklı çeşitler.’

Değişen iklim koşulları bizi de değişmeye zorluyor

Yürüttükleri ıslah çalışmalarında kuraklık ve kuraklık stresine dayanıklılık konusunun yanı sıra hastalık ve zararlılar üzerinde de çalıştıklarını dile getiren İnan, iklim değişikliğine bağlı olarak mevcut hastalık ve zararlıların da evrildiğini ve direnç geliştirdiğini açıkladı. Bu bağlamda İnan şunları söyledi: ‘Değişen iklim koşulları bizi de değişmeye zorluyor. Bu yüzden yürüttüğümüz ıslah çalışmalarında gündemimiz kuraklık ve kuraklık stresi. Ancak bunun yanı sıra mevcut hastalık ve zararlılar da değişiyor ya da evriliyor. Yeni fungal ya da bakteriyel hastalıklarla karşılaşabilirken aynı zamanda bitkilerin mevcut bitki koruma yöntemlerine direnci de artıyor. Bunun yanı sıra yine değişen iklim şartlarına bağlı olarak farklı zararlı türleri ile de karşılaşabiliyoruz.’

İnan, tüm bunların ışığında ıslah çalışmalarında üzerinde yoğunlaştıkları konuları şu şekilde sıraladı:

  • Kuraklık ve kuraklık stresine dayanıklı çeşitler
  • Alternia ve mildiyö hastalıkları
  • Virüs hastalıkları
  • Azotlu gübreye gereksinimi az olan çeşitler
  • Yüksek verim ve kalite

5 Yeni çeşidi, Türk tarımına kazandırdık

Islah çalışmaları sonucunda belirttiği özellikleri taşıyan çeşitleri tescil ettirdiklerini belirten İnan, beş yeni çeşidi Avrupa ile birlikte üretici, tüketici ve sanayicilerin hizmetine sunduklarını ve Avrupa ile aynı anda sunmaktan dolayı gururlu olduklarını söyledi.

Yeni çeşitleri hakkında açıklamalarda bulunan İnan, ‘Acoustic, Lady Jane, Sound, Lady Alicia, Valencia olmak üzere, toplamda beş yeni çeşidi, Türk tarımına kazandırdık. Bu çeşitlerden Acoustic, Sound ve Lady Jane, aynı zamanda organik üretime de uygun olan çeşitler’ dedi. İnan, çeşit özelliklerini şu şekilde aktardı:

ACOUSTİC : Yemeklik, erkenci ve sarı etli.

LADY JANE : Parmak patates ve kızartmalık, orta erkenci.

SOUND : Yemeklik ve kızartmalık, erkenci.

LADY ALİCİA : Cipslik ve orta erkenci.

VALENCİA : Parmak patateslik ve orta erkenci.