18.04.24

İklim Değişikliği, Çekirge İstilası, Gıda Güvenliği

Science Advances dergisinde yayımlanan makalede, Afrika ve Orta Doğu’daki çekirge istilaları riski ile iklim değişikliği arasındaki bağlantıyı incelendi. Araştırmada, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO), Çekirge Merkezi verilerinde yer alan 1985-2020 yıllarındaki çöl çekirgesi istilaları analiz edildi.

Afrika ve Orta Doğu’da çekirge istilaları riski ile iklim değişikliği arasındaki bağlantının incelendiği araştırmada, araştırmacılar tarafından uzak mesafeler boyunca ortaya çıkan istilaların sebeplerini anlamak için çekirgelerin hareket şeklini irdeleyebilecekleri veri güdümlü bir çerçeve oluşturuldu. Araştırmanın sonucunda istilalara maruz kalan 48 ülkeden en fazla Kenya, Fas, Nijer, Yemen ve Pakistan’ın etkilendiği ortaya kondu.

Çekirge yaşam alanları yüzde 5 genişleyecek

Araştırmada, Fas ve Kenya gibi istilaya yatkın bölgelerin yüksek risk altında olduğu vurgulandı. Bununla birlikte çekirge yaşam alanlarının 1985’ten bu yana genişlediği aktarılırken bu alanın 21. yüzyılın sonunda tahminen Batı Avrupa ve Batı Orta Asya’ya doğru en az yüzde 5 daha genişleyeceği öngörüldü.

Aşırı hava olaylarının artması, istilaları tetikliyor

Aşırı yağmur ve rüzgarların giderek daha fazla çekirge istilalarına yol açacağının ifade edildiği araştırmada, havanın ısınması nedeniyle bu istilaların önlenmesinin ve kontrol altına alınmasının daha da zorlaştığı aktarıldı.

Arap Yarımadası’nın güneyindeki Rubülhali Çölü’nün normalde çekirge istilası görülen bir yer olmadığına işaret edilen araştırmada, 2019’da bölgede görülen kasırgalarla çölün tatlı su gölleriyle dolmasının ardından çoğalan çekirgeler nedeniyle istilaya uğradığı belirtildi.

Çöl çekirgeleri, dünyadaki en yıkıcı göçmen böcek

Çöl çekirgelerini dünyadaki en yıkıcı göçmen böcek olarak tanımlayan FAO, 1 kilometrekarelik alanda bulunan 80 milyon çekirgenin, 1 günde 35 bin kişiye yetecek kadar gıdayı tüketebildiğine dikkat çekiyor. Yapılan araştırmada ise iklim değişikliğinin getirdiği dengesiz hava koşullarının çöl çekirgesi istilalarını artıracağına dikkat çekiliyor.

Küresel gıda güvenliği de tehdit altında

Singapur Ulusal Üniversitesi’nden ve araştırmanın yazarlarından Xiaogang He, çekirge istilalarından etkilenen ülkelerin halihazırda iklim değişikliği kaynaklı kuraklıksel ve sıcaklık dalgalarıyla mücadele ettiğini hatırlattı. Artan çekirge istilalarının bu zorlukları daha da kötüleştireceğini vurgulayan Xiaogang, bu risklerin üzerine gidilmemesinin, gıda üretim sistemlerini daha da zorlayarak küresel gıda güvenliğini de tehdit edeceğini belirtti.

Araştırmanın genel olarak çıktıları şu şekilde:

  • Son 25 yıldaki en kötü çöl çekirgesi istilaları, 2019 ve 2020 yıllarında meydana geldi ve çekirgeler yüz binlerce dönüm ekilmiş araziyi istila etti.
  • Arazileri istila eden çekirgeler buralardaki ekinleri, ağaçları ve diğer bitki örtüsünü bozarak gıda güvenliğini ciddi şekilde tehdit etti.
  • Çöl çekirgesi istilaları ile hava sıcaklığı, yağış miktarı, toprağın nemi ve rüzgar gibi koşullar arasında güçlü bağlantı bulundu.
  • Çekirgelerin ani yağış alan çorak alanları istila etmeye daha yatkın olduğu görüldü.
  • İstilalardaki çekirge sayısının hava koşullarından fazlasıyla etkilendiği saptandı.
  • Yanı sıra El Nino hava olayı da daha geniş çaplı çekirge istilalarıyla ilişkili.

Kaynak: AA