22.05.23

Gelecek Yılın Doğal Kaynaklarını, Bu Yıldan Tüketmeye Başlıyoruz

Gelecek Yılın Doğal Kaynaklarını, Bu Yıldan Tüketmeye Başlıyoruz

Yeşil İş Sürdürülebilirlik Zirvesi 2023, 10-11 Mayıs tarihlerinde “Dönüşüm X Aksiyon, Birlikte, Şimdi, Daha Hızlı” başlığı ile gerçekleşti. Dünyanın ve iş dünyasının geleceğinin ele alındığı zirvenin teması “dönüşüm” olarak belirlendi. Birlikte ve daha hızlı aksiyon alan bir modelde ilerlenmesinin gerekliliğinin konuşulduğu zirvede her açıdan, tüm süreçlerin önceden planlanmasının ve bir çerçevenin belirlenmesinin zorunluluğu vurgulandı. İki gün boyunca dünyadan ve Türkiye’den 85’i aşan konuşmacı zirveye katıldı ve 30 oturum gerçekleşti.

Sürdürülebilirlik Akademisi Başkanı Murat Sungur Bursa, yaptığı konuşmada Yeşil İş Sürdürülebilirlik Zirvesi’nin bu yıl 10. yılına ulaştığını ve bu yılki temanın neden dönüşüm olarak belirlendiğini detaylandırdı. ‘Artık dönüşüm zamanı diyoruz. Daha önce de dönüşüm zamanı dedik ama bu sefer ‘Hızla aksiyon almalıyız’ diyoruz. Hem de her zamankinden daha hızlı, çünkü adeta kendi kendimizle yarış içindeyiz’ şeklinde konuşan Bursa, ‘Bir an önce yanlış rotada giden kalkınma sürecimizi doğru bir rotaya sokmak zorundayız’ dedi.

Bursa şunları söyledi: ‘Son yıllarda malum, sıkça duyduğumuz ve bazen yerine göre birbirine alternatifmiş gibi kullandığımız yepyeni bir terminoloji paketi oluşturduk. Bir taraftan yeşil ekonomisürdürülebilir kalkınmakaynak verimli ekonomidüşük atıklı ekonominet sıfır ekonomidüşük karbonkapsayıcı bir kalkınmaadil ekonomi diyerek esasında hep aynı hedefi, farklı bakış açıları ve farklı öncelikleri koyarak tanımlamaya çalışıyoruz. Peki, sonuçta bir cümlede özetlemeyi istersek biz, ne yapmayı istiyoruz? Biz refahı artırmayı, bunu yaygınlaştırmayı ve de kapsayıcı yapmayı istiyoruz.’

Sürdürülebilirliği, gelecek nesillerin haklarını yiyerek sağlayamayız

Doğal sermayeyi ve ekolojik değerleri eksiltmemeye, kirletmemeye çalıştıklarını ve böyle bir hedef koyduklarını vurgulayan Bursa, ‘Kaynakları verimli kullanacağız. Gelecek nesillerin haklarını tüketmeyeceğiz. Bunları sürdürülebilir hale getirip bir yandan nesillerin sürdürülebilirliğini sağlarken diğer yandan da gelecek nesillere karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz. Aksi takdirde biliyoruz ki gelecek nesillerin haklarını yiyerek sürdürülebilirliği sağlamamız mümkün değil’ dedi.

Murat Sungur Bursa, ‘Her yıl doğanın bize sunduğu kaynaklar yıl öncesinde, daha önceki bir tarihte bitmeye başlıyor. Bundan 50 yıl kadar önce her yılbaşını kutladığımızda doğa bize bir yıl içerisinde kendine bir zarar gelmeden, kendi öz kaynaklarını tüketmeden kullanabileceğimiz belirli bir doğal kaynağı tepsi içerisinde sunuyordu. Ve biz bunu yıl sonuna kadar bitirmiyorduk. Ama son 50 yıl içerisinde her yıl, bir hafta, iki hafta, üç hafta geriye gidecek şekilde sene içinde, doğanın bize tahsis ettiği kaynakları bitirerek ilerliyoruz. En son Temmuz ayına geldik. Temmuzdan sonra tükettiğimiz bütün doğal kaynaklar bir sonraki yılın rezervinden gidiyor’ şeklinde konuştu.

Dünya ekonomisi, iklim değişikliğinden büyük yara alacak

Mevcut durumun sürdürülemez olduğunun altını çizen Bursa, ‘Biliyoruz ki 2050 yılına gelindiğinde iklim değişikliği dünya ekonomisinde çok büyük kayıplara yol açacak. Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünya ekonomik büyüklüğü içerisinde, dünya hasılası içerisinde %6-7 civarında kayba neden olacak” şeklinde konuştu. Yeşil ekonomiye dönüşümün, ilave ekonomik getiri sağlayabilecek durumda olduğunu aktaran Bursa, ‘Yapılan bazı uluslararası araştırmalara göre, yeşil ekonomiye 2050’ye kadar koyulan hedefler çerçevesinde geçmeyi başarabilirsek dünya gayri safi milli hasılası içerisinde artış %5’in üzerinde olacak’ dedi.

McKinsey’in yaptığı bir araştırmaya işaret eden Bursa, ‘İstihdam açısından baktığımızda iklim değişiklikleri 2050 yılına kadar çok ciddi miktarda istihdam kayıplarına yol açacak. ‘Yeşil ekonomiye geçiş, buna karşılık istihdam yaratıyor mu?’ diye baktığımızda ise açık ara şunu görüyoruz ki iklim zararları nedeniyle oluşabilecek iş gücü kayıplarının çok üstünde. Eğer bu iklim zararlarını önlersek yeni istihdam imkanları yaratabileceğiz’ dedi.

Kaynak: Ekoıq