28.02.24

Ekosistemdeki En Önemli Karbondioksit Yutaklarından Biri: Mangrovlar

Deniz ve karasal ekosistemlerin birleştiği alanlarda, genellikle deltalarda görülen özel bitki örtüsü mangrovlar, biyolojik çeşitliliğe katkı sağlarken iklim değişikliğiyle mücadelede de önemli rol oynuyor.

Mangrov ormanlarına tropikal ve subtropikal bölgelerde, ekvatora yakın deniz kıyılarında rastlanıyor. Bitki türleri, kabuklular, balıklar, kuşlar ve diğer deniz canlılarının bir arada yaşadığı mangrov ekosistemleri önemli biyoçeşitlilik kaynağı olarak değerlendiriliyor. Mangrov ormanlarının, yüksek karbondioksit depolama kapasiteleri sayesinde, atmosferdeki karbondioksiti emerek sera gazı etkisini azalttığı ve böylece iklim değişikliğiyle mücadelede önemli yere sahip olduğu biliniyor.

Mangrovlar, köklerinde yüzyıllarca karbondioksit depolayabiliyor

Oregon Üniversitesi ve Uluslararası Ormancılık Araştırma Merkezinin 2017’de yaptığı ve “Frontiers in Ecology and the Environment” dergisinde yayımlanan makalede mangrov ormanlarının çeşitli gerekçelerle yok edilmesinin, küresel ısınmayı hızlandırdığına dikkat çekiliyor. Makalede, mangrovların köklerinde yüzyıllar boyunca karbondioksit gazı depolayabildiğine vurgu yapılarak, bu ormanlar yok edildiğinde atmosfere önemli ölçüde sera gazı yayıldığı ortaya konuyor. Mangrovların, dünyada tüm tropikal ormanların yüzde 0,6’sını oluşturmasına karşın, yok edilmesiyle ortaya çıkan sera gazının, tüm tropik ormanlarının yok edilmesiyle atmosfere salınan sera gazı miktarının yüzde 12’sini oluşturduğuna işaret ediliyor. “Nature Geoscience” dergisinde 2011’de yayımlanan makalede de mangrovların, yağmur ormanlarının depoladığından 2 ila 4 kat daha fazla karbondioksit depolayabildiğine dikkat çekiliyor.

Mangrov ormanları, biyolojik çeşitliliğe katkı sağlıyor

Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Senegal’de mangrov ormanları biyolojik çeşitliliğe katkı sağlarken iklim değişikliğiyle mücadelede de önemli rol oynuyor. Yaklaşık 718 kilometrelik kıyı şeridine sahip Senegal’in batısındaki Saloum Deltası, tuzlu su lagünleri ve kara çayırlarının yanı sıra sahip olduğu geniş mangrov ormanlarıyla birçok su canlısına ideal bir yaşam alanı sunuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan deltada, mangrov ormanlarının 80 bin hektarlık bir alana yayıldığı tahmin ediliyor.

Turistlerin ilgi odağı

Saloum Deltası’nı ziyaret eden turistler, bol kıvrımlı mangrov ormanları arasında balıkçı tekneleriyle gezintiye çıkıyor. Sadece kuş seslerinin duyulduğu mangrov ormanlarında gün doğumu ve gün batımındaki ışık oyunları da birçok turistin dikkatini çekiyor.

Kaynak: Yeşilhat