01.02.23

Dünya Gıda Fiyatları Aralık Ayında Düştü

Dünya Gıda Fiyatları Aralık Ayında Düştü

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yayınladığı bildiriye göre, art arda dokuz ay boyunca gerileyen küresel gıda emtia fiyatları endeksi, Aralık 2022’de bir önceki aya göre yüzde 1,9 azaldı.

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Aralık ayında ortalama 132,4 puan olarak gerçekleşti ve bir yıl önceki değerinin yüzde 1,0 altında kaldı. Bununla birlikte, bir bütün olarak 2022 için, yaygın olarak işlem gören gıda emtiasının uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen endeks, 2021’e göre ortalama değerden yüzde 14,3 daha yükselerek ortalama 143,7 puana ulaştı.

FAO Baş Ekonomisti Maximo Torero, “Çok dalgalı geçen iki yılın ardından daha sakin gıda emtia fiyatları memnuniyetle karşılanıyor” dedi. Torero sözlerine şu şekilde devam etti: “Dünya gıda fiyatlarının yüksek seviyelerde kaldığı, rekor seviyelere yakın birçok gıda maddesinin ve pirinç fiyatlarının arttığı ve gelecekteki tedariklerle ilgili hala birçok riskin devam ettiği göz önüne alındığında, tedbirli olmak ve küresel gıda güvensizliğini hafifletmeye güçlü bir şekilde odaklanmak önemlidir.”

Bitkisel yağ dünya fiyatları düşüşe öncülük ederken, FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi Kasım ayına göre yüzde 6,7 düşerek Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Palm, soya, kolza tohumu ve ayçiçeği yağları için uluslararası tekliflerin tümü, bastırılmış küresel ithalat talebi ve Güney Amerika’da mevsimsel olarak artan soya yağı üretim beklentilerinin yanı sıra düşen ham petrol fiyatlarının etkisiyle Aralık ayında azaldı.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi Kasım ayına göre yüzde 1,9 azaldı. Güney yarımkürede devam eden hasatlar buğday ihraç edilebilir arzını artırırken, Brezilya’dan gelen güçlü rekabet dünya mısır fiyatlarını düşürdü. Buna karşılık, uluslararası pirinç fiyatları, Asya’nın satın alımları ve ihracatçı ülkeler için ABD doları karşısında para biriminin değer kazanmasıyla yükseldi.

Aralık ayında FAO Et Fiyat Endeksi, Kasım ayına göre yüzde 1,2 oranında düşerken, sığır ve kümes hayvanı etleri için uluslararası fiyatlar, domuz ve küçükbaş eti fiyatlarından daha ağır bastı. Uluslararası sığır eti fiyatları, orta vadeli arzlara yönelik küresel talepten etkilenirken, yeterli ihracat arzı kanatlı eti fiyatlarını aşağı çekti. Domuz eti fiyatları, özellikle Avrupa’da güçlü iç talebe bağlı olarak yükseldi.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, beş ay üst üste yaşanan düşüşlerin ardından Aralık ayında yüzde 1,2 arttı. Sıkılaşan piyasa koşullarını yansıtan yüksek uluslararası peynir fiyatları, endeksteki aylık artışı artırırken, tereyağı ve süt tozu için uluslararası kotasyonlar azaldı.

FAO Şeker Fiyat Endeksi de, çoğunlukla olumsuz hava koşullarının Hindistan’daki mahsul verimi üzerindeki etkisine ve Tayland ve Avustralya’daki şeker kamışı ezme gecikmelerine ilişkin endişeler nedeniyle Kasım ayından itibaren yüzde 2,4 oranında artarak yükseldi.