24.04.24

Doğadaki Şifa

Aspirinin kaynağı söğüt ağacının kabuğu, kanser tedavisinde kullanılan Taxol’ün kaynağı ise porsuk ağacı.

Antibiyotiklerden kolesterol düşürücülere kadar birçok ilacın kaynağı doğa. Kullandığımız çok sayıda ilacın temelinde bitkilerden elde edilen kimyasal bileşikler var.

Rubiaceae ailesinden bazı ağaç türlerinin kabuğundan elde edilen kinin, uzun yıllardan beri sıtma ilacı olarak, haşhaş bitkisinden elde edilen morfin ise şiddetli ağrıları dindirmek için kullanılıyor.

Bitkiler on binlerce farklı molekülü sentezleyebiliyor. Bitkilerde ve diğer organizmalarda kimyasal bileşikler basamak basamak sentezleniyor. Mesela, morfin 15-20 basamaklı kompleks bir süreç sonunda ortaya çıkıyor.

Madagaskar’da yetişen pervane çiçeğinden elde edilen vincristine ve vinblastine adlı kanser ilaçlarının bitkilerde nasıl sentezlendiklerini araştıran Michigan Eyalet Üniversitesi’nden Prof. Dean DellaPenna, “Çok sayıda bitki ya doğrudan ilaç olarak kullandığımız ya da çok az değiştirip ilaç haline getirdiğimiz bileşikler yapıyor” diyor.

Botanik alanındaki çalışmalarından dolayı 2021’de Amerika’nın Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen Prof. DellaPenna, yeni ilaçların geliştirilmesine öncülük edebilecek keşfedilmemiş bitki moleküllerinden oluşan bir hazinenin olduğunu söylüyor.