02.04.24

DLG, Tarımda Ülkeler Arası Köprülerin Kurulmasında Öncülük Ediyor

1885 yılında, çiftçilerin sosyo-ekonomik gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla bir çiftçi örgütü olarak kurulan DLG (Alman Tarım Birliği), globalde birçok organizasyon gerçekleştiriyor. Türkiye’deki faaliyetlerine 2009 yılında başlayan kuruluş, dünyada gerçekleştirdiği organizasyonlarla tarımda ülkeler arası köprülerin kurulmasında öncülük ediyor.

DLG’nin çiftçi örgütü olması sebebiyle, tarımın içinden gelen, sektörün ihtiyaçlarını bilen ve anlayan bir kuruluş olduğunu vurgulayan DLG Fuarcılık Türkiye Genel Müdürü Onur Kiraz, tarım sektörüne dair ciddi bir networke ve bilgi birikimine sahip olduklarını belirtti. DLG olarak bu yüzden iddialı olduklarını söyleyen Onur Kiraz, gerçekleştirdiğimiz röportajda sorularımızı şu şekilde yanıtladı:

DLG, hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?

DLG, zaman içerisinde tarım ve gıda üzerine pek çok iş kolunda faaliyet göstermeye başlıyor. Örneğin gıda ve makine testleri yapan, bizdeki TSE benzeri bir kuruluş. Şu anda Almanya’da marketlere girdiğinizde, DLG’nin testinden geçmiş birçok ürün ya da farklı ülkelerde tarım makinesi görebilirsiniz. Bunun yanı sıra pek çok konferans, sempozyum ve eğitim düzenliyor. Bunlardan bir tanesi de tüm Dünya’da tarım fuarları organize eden DLG International.

Globalde hangi fuarları düzenliyorsunuz?

DLG’nin ilk fuarı, kapalı alanda iki yılda bir olmak üzere gerçekleştirilen Agritechnica. Daha sonra bizim konsept olarak Türkiye’ye de taşıdığımız Tarla Günleri (Feldtage) organizasyonlarını gerçekleştiriyor. Bir diğer düzenlediği fuar ise hayvancılık üzerine yine kapalı alanda yapılan Eurotier Fuarı. Agritechnica ve Eurotier Fuarları, her yıl biri gerçekleştirilmek üzere dönüşümlü olarak Hannover’de yapılıyor. Bunun yanı sıra tüm dünyada, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi yirminin üzerinde ülkede faaliyette bulunuyor.

Yeni bölge açılımı söz konusu mu?

Dünyada çok farklı pazarlar var, her kıta farklı bir pazar şeklinde düşünülebilir. Bu bağlamda DLG olarak, farklı kıtalarda da çalışmalarımıza devam ediyoruz. Örneğin bu sene Mayıs ayında Bangkog’da, Agritechnica Asya Fuarı ve Nisan’da ilk kez Avusturalya’da bir fuar yapılacak. Özellikle savaş, pandemi gibi nedenlerle ticaretin kısıtlandığı dönemlerde yeni bölge açılımları çok kıymetli hale geliyor. Bu yüzden yeni ülke arayışımız da sürekli olarak devam ediyor.

Agritechnica hakkında bilgi verebilir misiniz?

Pandemi sonrasında tarım sektörünün değeri kanıtlandı ve herkes tarafından fark edildi. Bu noktada da ihracat ilişkileri çok önem kazandı.  2023 yılında Agritechnica’da toplamda iki bin sekiz yüz firma yer alırken Türkiye, 158 firma ile tarihin en fazla katılımını gerçekleştirdi ve en fazla katılım sağlayan ikinci ülke oldu. Bu ülkemiz adına da gurur verici bir olay çünkü bu fuarda Türkiye’de üretilen makineler sergileniyor. Bir sonraki fuar, 2025 yılında yapılacak. Şimdiden ciddi bir talep var ancak başvurular bu yıl Kasım ayında başlayacak. Giderek büyüyen bir organizasyon olması bizim için ayrıca gurur verici.

Peki Eurotier için neler söylemek istersiniz?

Bu yıl, Eurotier yılı. 12-15 Kasım 2024 tarihlerinde Hannover’de gerçekleşecek hayvancılık fuarında bu yıl farklı olarak, sonuncusu sekiz yıl önce gerçekleştirilen World Poultry Show yer alacak. Bu anlamda kanatlı sektörü için de bir buluşma noktası olacak. Fuar başvuruları henüz devam ediyor.

DLG, Türkiye’deki faaliyetlerine ne zaman başladı ve burada hangi organizasyonları düzenliyor?

DLG Fuarcılık, Alman Tarım Birliği ve Önder Çiftçi ortaklığı ile Türkiye’de, 2009 yılında kuruldu. 2018 yılından bu yana da tamamen Alman Tarım Birliği şirketi olarak faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye’de ilkini 2010 yılında gerçekleştirdiğimiz, Uluslararası Tarla Günleri (International Fields Day) organizasyonu düzenliyoruz. 2011 yılından itibaren ise her yıl Tekirdağ-Karaevli’de hayvancılık, yazlık ürünler ve makine-traktör sektörünü içeren Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı’nı organize ediyoruz. Bunun yanı sıra iki yılda bir Patates Günleri Fuarı düzenliyoruz. Bu organizasyon, her yıl farklı ülkede düzenlenen ve sektör paydaşları tarafından çok iyi bilinen Potato Europe’un devamı niteliğinde. Patates Günleri Fuarı’nın ilkini 2019 yılında gerçekleştirdik ve bir sonraki organizasyonu yani dördüncü fuarımızı 2025 yılında yapacağız.

Patates özelinde farklı çalışmalar da düzenliyor musunuz?

Patates Günleri Fuarı’nın hem Türkiye hem Orta Doğu hem de Türk Cumhuriyetleri’ni kapsayan bir organizasyon olarak başarıyla devam etmesi bizi mutlu ediyor. 2025 yılında gerçekleştireceğimiz organizasyon için de çalışmalara şimdiden başladık. 29 Şubat’ta, Nevşehir’de bir patates sektör buluşması gerçekleştirdik. Bir günlük planladığımız bu organizasyonda yurt içi ve yurtdışından 200’e yakın kişiyi ağırladık. Kazakistan, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan ve Özbekistan’dan patates üretici birlik başkanlarını davet ettik. Onlar ülkelerindeki mevcut durumu ve fırsatları aktarırken biz de kendi ülkemizdeki patates sektörünün durumunu paylaşma fırsatı bulduk. Tüm sektör paydaşlarını içine alan bu organizasyon ile 2025 yılında gerçekleştireceğimiz Patates Günleri Fuarı’na da ışık tutmuş olduk.

Türkiye’de farklı bir organizasyon yapmayı planlıyor musunuz?

Bir organizasyon ortaya çıkarmak belli bir hazırlık süresi ve araştırma gerektiriyor. Şimdilik her yıl düzenlediğimiz DLG Tarım ve Teknoloji Günleri, iki yılda bir düzenlediğimiz Patates Günleri Fuarı olmak üzere bu iki organizasyon ile devam ediyoruz. Sektörün ihtiyacı olan birkaç kıymetli organizasyonumuz daha olacak, bunu da ilerleyen dönemde paylaşmış olacağız.

Rakiplerinize göre sizi farklı kılan nedir?

DLG, öncelikle tarımın içinden gelen, çiftçi örgütü olması sebebiyle sektörün ihtiyaçlarını bilen ve anlayan bir kuruluş. Diğer yandan 1885 yılından bu yana ciddi bir networke ve bilgi birikimine sahip. Bu noktada organizasyon ve fuarcılık olarak baktığımızda ülkelerin ürün, mekanizasyon ve gıda bazında birbirleriyle ticaretini bilerek çözüm üretmek ve bir gelecek çizmek için çalışıyor. DLG olarak bu yüzden iddialıyız, tarım ve tarımsal üretim için çalışmalarımızı sürdürüyoruz, birinci odağımız maddi kazanım olmayıp çiftçinin, tarımın ve Türkiye’deki tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörünün kazanmasıdır. Yaptığımız her organizasyonu bu amaç doğrultusunda gerçekleştiriyoruz.