24.11.23

Corteva Agriscience Türkiye’nin Yeni Lideri ‘Thibaut Chirouzes’

Tarım sektörünün öncü markalarından Corteva Agriscience, Türkiye operasyonunda yönetim değişikliğine gitti. 2013 yılından bu yana şirket bünyesinde farklı pozisyonlarda görev alan Thibaut Chirouzes, Ülke Lideri Harun Toksöz’den görevi devralarak Corteva Agriscience Türkiye’nin yeni ülke lideri oldu.

Globalde yüz kırkın üzerinde ülkede faaliyet gösteren Corteva Agriscience, yüzün üzerinde üretim tesisi ve yüz ellinin üzerinde Ar-Ge merkezine sahip. Dünya genelinde yaklaşık 21 bin çalışanı bulunan şirket, Türkiye’de iki yüzün üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. Odak noktasının üreticiler olduğunu vurgulayan şirket, kendini tamamen tarıma adayarak adayarak üreticilere tohum, bitki koruma ve dijital çözümler sunuyor.

Merkez ticari ofisi Adana’da bulunan Corteva Agriscience Türkiye, yine Adana’da bulunan bir tohum üretim tesisi ve biri Adana diğeri Trakya’da olmak üzere iki farklı Ar-Ge merkezi ile tohum ve bitki koruma alanındaki çalışmalarını sürdürüyor.

Corteva Agriscience Türkiye Ülke Lideri, Thibaut Chirouzes oldu

2019 yılında DOW Agrosciences’a Türkiye İş Geliştirme Temsilcisi olarak katılan Harun Toksöz, 2018-2023 yılları arasında Corteva Agrscience Türkiye Ülke Lideri olarak görevine devam etti. Türkiye Ülke Lideri görevini tamamlayan Toksöz, yine şirket bünyesinde Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Pazarlama ekibinin bir parçası olarak İnsektisit & Nematisit Bölgesel Pazarlama Lideri görevine başladı. Türkiye Ülke Lideri olarak Toksöz’den görevi devralan kişi ise Thibaut Chirouzes oldu.

Türkiye, Corteva Agriscience için stratejik öneme sahip

Türkiye’nin, tarımsal üretim potansiyeli nedeniyle Corteva için EMEA’daki (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ) en stratejik pazarlar arasında yer aldığını belirten Corteva Türkiye Ülke Lideri Thibaut Chirouzes, ‘Corteva Agriscience olarak, Avrupa pazarlarına da hizmet vermek amacıyla büyük bir Ar-Ge ayak izi ve tohum üretim kapasitesi oluşturmak için Türkiye’ye önemli yatırımlar yaptık. Bu bağlamda odağımız, üreticilerin hızla değişen ortamda karşılaştıkları riskleri azaltırken, verimliliklerini artırmaya yardımcı olacak ve sürdürülebilirlik açısından tüketici beklentilerini karşılayacak çözümler geliştirmek’ dedi. Thibaut Chirouzes, Corteva olarak odaklandıkları alanları şu şekilde sıraladı:

  • Çevresel ayak izini azaltmaya odaklanırken, verimliliği düşüren yabancı ot, hastalık ve zararlılardan korumak için daha geniş bir çözüm yelpazesinin geliştirilmesi.
  • Biyolojik çözümler alanında önemli yatırımların gerçekleştirilmesi.
  • Tohum Kaplama Teknolojileri portföyünün genişletilmesi.
  • Üreticilere daha yüksek verim ile kuraklık stresi yönetimi için ideal yeni çözümler sunulması.

Ar-Ge çalışmaları tüm hızıyla devam edecek

Chirouzes, ürün geliştirmenin ötesinde üreticilerin karşılaştıkları sorunlarda çözüm ortağı olarak bölgesel koşullara uyarlanmış yeni yönetim uygulamaları geliştireceklerini vurguladı: ‘Bu kapsamda, önümüzdeki yıllarda da çabalarımızın büyük bir kısmını Ar-Ge faaliyetlerine ayırmaya devam edeceğiz’ dedi.

Hedeflerden biri de yetenekli ve çeşitliliğe sahip iş gücü

Chirouzes, ‘Geleceğe yönelik stratejimizi oluştururken, yetenekli ve çeşitliliğe sahip işgücünü bünyemize katmak büyük önem taşıyor. Bu nedenle önceliğimiz, çalışanlara ödüllendirici kariyer fırsatları sunarken aynı zamanda istekleriyle uyumlu amaçlar ve değerler bulabilecekleri bir ortam yaratmak. Bu anlamda hedefimiz ise Türkiye’de çalışmak için en cazip tarım şirketleri arasında yer almak’ şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Thibaut Chirouzes kimdir?

Thibaut Chirouzes, 1982’de Fransa’da doğdu. Eğitiminin ilk bölümünü Ecole Supérieure Agriculture de Purpan’da (Toulouse, Fransa’da) ziraat mühendisi olarak tamamladıktan sonra yüksek lisansını Tarım ve Tüketici Ekonomisi alanında yaptı. 2007 yılından bu yana tarım sektöründe çalışan Chirouzes, Syngenta Crop Protection için Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli satış ve pazarlama rollerinde çalıştıktan sonra Corteva Agriscience bünyesinde çalışmaya yaklaşık on bir yıl önce Pioneer Hi-Bred organizasyonunun bir parçası olarak başladı. İlk görevi 2013-2015 yılları arasında Avrupa için ayçiçeği tohumu ve tohum işleme portföy liderliği olan Chirouzes ,2016 yılında Avrupa yağlı tohumlar portföy lideri oldu ve sorumluluklarına kışlık yağlı tohum kanola portföyünü de ekledi. 2017 yılında Avrupa mısır tohumu ve silaj inokulantları pazarlama lideri olarak yeni sorumluluklar üstlendi. Son olarak, 2020 yılından 2023 Haziran ayına kadar Avrupa, Afrika ve Orta Doğu için bölgesel tohum pazarlama liderliği görevini üstlendi.