24.07.23

AR TARIM’ın 35. Yılını Kutlarken Hedefi; Üreticilere A’dan Z’ye Hizmet Sunmak

AR TARIM’ın 35. Yılını Kutlarken Hedefi;

Üreticilere A’dan Z’ye Hizmet Sunmak

AR TARIM, 35. Yılını 15 Haziran 2023 tarihinde düzenlediği tarla günü ve gala yemeği organizasyonuyla kutladı. Misafirlerini İzmir-Ödemiş’te ağırlayan AR TARIM, katılımcılara hem yeni çeşitleri görme hem de sektör paydaşları ile bir arada olabilme şansı sunarak geleceği şekillendirecek,

16’sı sanayilik olmak üzere toplamda 24 çeşit patates sergiledi. 

Otuz beş yılı geride bırakmanın gururunu yaşayan AR TARIM Genel Müdürü Ekrem Suad Sadak, ‘Geriye dönüp baktığımda özellikle son 8 yılımızı başarıyla tamamladığımızı söyleyebilirim. Bu başarının sırrı ise 2015 yılında belirlediğimiz AR TARIM şirket kültürü ve değerlerine olan bağlılığımız’ dedi. Suad Sadak, Tarım Gündem okuyucuları için sorularımızı şu şekilde yanıtladı:

AR TARIM olarak 35. yılınızı kutlarken sizi bu günlere getiren başarının sırrı neydi?

  1. yılımızı geride bırakırken, geriye dönüp baktığımda özellikle son 8 yılımızı başarıyla tamamladığımızı söyleyebilirim. Bu başarının bir sırrı var tabii ki; 2015 yılında belirlediğimiz misyon ve vizyonumuz. Belki her firma bu iki değeri çok önemsemeyebilir ancak biz her adımımızı, belirlediğimiz bu misyon ve vizyon değerlerine göre atıyoruz ve bundan asla taviz vermiyoruz. Bugün sahip olduğumuz kurumsal kimliğimizi ve konumumuzu yeni nesil tohumlar, tohum hizmeti, etkin iletişim ve geride bıraktığımız otuz beş yıllık tecrübenin üzerine inşa etmek, farklılaşma stratejimiz adına yaptığımız tüm faaliyetlerde bizi öne çıkardı ve başarıya ulaşmamızı sağladı. Bu sayede 35. yıla gelmeden vizyonumuzda yer aldığı gibi bilgi aktarmak için akademiyi; misyonumuzda yer aldığı gibi çiftçinin işini kolaylaştırmak için servis ağlarını kurduk. 35. yılımızı kutlarken bunları gerçekleştirmiş olmak gurur verici.

Yeniliğe açık ve teknolojiye sürekli yatırım yapan bir şirketsiniz. Bu anlamda kurduğunuz servis ağından bahseder misiniz?

Biz, kendimizi aynı zamanda bir tohum servis şirketi olarak konumlandırıyoruz ve çalışmalarımıza bu çerçevede devam ediyoruz. Bu amaçla geçtiğimiz yıl bir strateji belirledik. Tohum servisi dediğimiz zaman gerçekten bunu layıkıyla yerine getirmeliydik. Bu yüzden ilk olarak servis ağımızı büyüterek tüm Türkiye’ye servis verebilir duruma getirdik. İkinci olarak ise bu servis ağımızı teknolojik yatırımlar ile güçlendirdik ve güçlendirmeye devam ediyoruz. Bu hedefle İsveçli bir şirket ile çalışarak teknolojik donanımımızı artırıyoruz.

Bu teknolojik yatırım üreticilere ne gibi avantajlar sağlayacak?

Tüm bu çalışmaların sonucunda artık üreticilerimiz, portalımıza girdiklerinde yalnızca bizimle olan ticari akışlarını görmekle kalmayacak, aynı zamanda uydu sistemine bağlı teknolojimiz sayesinde kendi tarlalarını da görebilecekler. Bu portal sayesinde, bütün gelişim sürecini uzaktan da takip edebilirler. Bundan sonra herhangi bir üretici, üretim planlaması yapmadan önce tarlanın durumunu ve kalitesini öğrenmek için bizimle görüşebilir, ilk analizini yapabilir ve buna bağlı olarak tohum tercihini belirleyebilir. Hasat sonuna kadar bu işte beraberiz.

Türkiye’de ‘Marka Elçileri’ olarak belirttiğiniz iş ortaklıklarınız var. Bu güzel tanımlamayı okuyucularımız için anlatır mısınız?

Türkiye’de direk satış operasyonumuz ile ilerliyoruz. Aynı zamanda herkese ulaşmak adına bölgesel marka elçilerimiz bulunuyor. Türkiye’de toplam 4 adet marka elçimiz var. Marka elçilerimiz, bayii değiller; kendileri de üretim yapan birer şirket. Bu marka elçileri, yeni çeşitlerimizi ilk önce bulundukları bölgeye sunmak üzere çalışıyorlar. Kendi üretimlerinin yetersiz kaldığı noktada bize de başvurabiliyorlar.

Peki bundan sonraki süreçte hedefleriniz nelerdir?

AR TARIM olarak, yalnızca Türkiye’den sorumluyuz. Ancak 2024 yılında mükemmellik merkezi olma hedefimiz var. Bu ne anlama geliyor derseniz; ilki Türkiye’yi bir eğitim üssü olarak konumlandırarak Türkiye’ye yakın ülkelerin, buraya eğitim almaya gelmelerini sağlamayı planlıyoruz. İkinci olarak ise bir kalite merkezi kuruyoruz. Bu kalite merkezi ile hem kendi kalitemizi daha yetkin yönetmek hem de bu olanakları müşterilerimize de sunarak onların da kalite kontrollerini yapmayı hedefliyoruz. Nevşehir’de kurulacak olan bu mükemmellik merkezini, laboratuvarı ile birlikte 2024 yılının sonuna kadar hayata geçirmiş olacağız. Hedefimiz üreticilere A’dan Z’ye hizmet sunmak.

Geçtiğimiz sezon, sizin için nasıl bir sezon oldu?

Ar Tarım olarak geçtiğimiz sezonu çok iyi sonlandırdık; açıkçası gelen yüksek talebe yetişmek için çok çalıştığımız bir yıl oldu. Yerli üretim tarafında, ürünlerimizin tamamı geçen sene Eylül ayında satıldı. İthalat kısmında ise Türkiye rekorunu kırarak, patates tohumu sektöründe bir ilke imza attık. Bu anlamda bizi tercih eden üreticilerimize teşekkür ederiz. Tüm bunların sonucunda üretim alanlarımızı genişleterek hem kapasitemizi hem de çeşit seçeneklerimizi artırıyoruz. Bu sayede bizi tercih eden üreticilerimize çok daha fazla seçenek sunabileceğiz.

Yeni sezonda sunacağınız çeşitler hakkında bilgi verir misiniz?

  1. yıl kutlamamızda 16’sı sanayilik olmak üzere toplamda 24 çeşit patates sergiledik. Yeni çeşitlerde özellikle sanayilik çeşitlere odaklandık. Bu çeşitlerin denemeleri çok olumlu geçti ve sanayiciler de bu yeni çeşitlere oldukça ilgi gösterdi. Şu anda yeni sezon için en az 5 adet yeni çeşidimiz netleşmiş durumda. Yemeklik çeşitler grubunda ise piyasaya sunduğumuz yeni ürünlere gösterilen ilgiden oldukça memnunuz, gelecek sezonun satışlarını şimdiden bitirdik diyebilirim. Bu yıl Babylon, Bernina, Lugano ve Riviera isimli dört çeşidimiz için tescil aldık ve önümüzdeki süreçte bu çeşitlerin tanıtımı için çalışıyor olacağız. Özelliklerinden çok kısa bahsedecek olursak, Babylon isimli çeşidimiz Agria için alternatif, Bernina ise Marabel’in alternatifi; Lugano orta erkenci sanayi segmentinde ve Riviera, Türkiye’nin en erkenci çeşidi. Ayrıca bir diğer yeni çeşidimiz Paradiso verimi, şekli, tadı ve depo dayanıklılığı ile pazarda devrim yaratacak özellikte.