22.05.23

AR TARIM, 35. Yılını Kutlamaya Hazırlanıyor

AR TARIM, 35. Yılını Kutlamaya Hazırlanıyor

AR TARIM, 35 yılını kendine yakışır bir organizasyonla kutlamak için hazırlıklara başladı. 15 Haziran 2023 tarihinde, tarla günü ve gala yemeği organizasyonuyla misafirlerini Ödemiş’te ağırlayacak olan AR TARIM, katılımcılara hem yeni çeşitleri görme hem de sektör paydaşları ile bir arada olabilme şansı sunacak.

AR TARIM Genel Müdürü Ekrem Suad Sadak, ‘Tarla gününde geleceği şekillendirecek 16’sı sanayilik olmak üzere toplamda 24 çeşit sergileyeceğiz.  Özellikle işleme sanayiye ağırlık vermeyi planladığımız bu tarla gününün, çok ilgi çekici olacağını düşünüyoruz. Yine AR TARIM’a yakışır bir organizasyon olacağını söyleyebilirim’ dedi. Başarılarla geçen otuz beş yılı geride bırakmanın gururunu yaşayan Sadak’a sorduğumuz soruların yanıtları şöyle oldu…

AR TARIM olarak, 35. yılınızı kutluyorsunuz. Bugünkü başarınızı neye borçlusunuz?

AR TARIM olarak 35. yılımızı kutlarken, bugüne kadarki çeşitlerimizle, sektörün lider kuruluşları arasında yer aldık. Ancak sanayilik ve yemeklik için sertifikalı yeni nesil çeşitlerimiz, yüksek kaliteli tohumluk patateslerde bizi pazar lideri yaptı. Mevcut pazar konumumuza ulaşmamızı sağlayan tabii ki sadece mükemmel çeşitlerimiz değil, AR TARIM’ın iyi hizmet ve iyi iletişimi temsil etmesi de bunda en büyük etken. Bir diğer etken ise benzersiz ve taklit edilmesi zor teknolojik gelişmelerimiz ile müşterilerimizin günlük yaşamını destekliyor oluşumuz. Bugün sahip olduğumuz kurumsal kimliğimizi ve konumumuzu yeni nesil tohumlar, tohum hizmeti, etkin iletişim ve geride bıraktığımız otuz beş yıllık tecrübenin üzerine inşa etmek, farklılaşma stratejimiz adına yaptığımız tüm faaliyetlerde bizi öne çıkardı ve başarıya ulaşmamızı sağladı. Otuz beş yılı tek bir cümleye sığdırmak gerekirse ‘Distribütör olarak çıktığımız yolda, sektöründe lider ve yeniliklerin öncüsü kurumsal bir firmaya dönüştük” diyebilirim.

Sahip olduğunuz firma kültürü ve değerler, sizi bugünlere taşıdı diyebilir miyiz?

AR TARIM olarak 2015 yılında yapılan anlaşma ile faaliyetlerimize AGRICO ve EUROPLANT firmalarının bir iştiraki olarak devam etmeye başladık. Bu birleşme ile mevcut müşteri, tedarikçi ve yetkililerin güvenini kazanma gibi zorlu bir süreçten de başarıyla çıktık. Bunun ispatı olarak 2022 yılında ‘Tohumluk Sektöründe Lider Marka’ ödülüne layık görüldük. Bu başarının anahtarı iş yapış şeklimize ilişkin temel değerlerimizin, bulunduğumuz sektörde yarattığı güven ve itibar oldu. Yine sahip olduğumuz bu temel değerler sayesinde AR TARIM Tohumluk Patates Akademisi’ni hayata geçirerek bugüne kadar edindiğimiz tüm bilgi ve tecrübemizi paylaşma yolunu seçtik ve bu sayede tüm sektör paydaşlarına olan yakınlığımızı bir kez daha ispatlamış olduk. Önemli bir noktanın daha altını çizmek istiyorum; ekip arkadaşlarımızın gelişimi bizim için kritik öneme sahip ve bu sebeple AR TARIM Tohumluk Patates Akademisi’nin en önemli misyonlarından biri de kendi ekibimizin her geçen gün daha donanımlı hale gelmesi. İnsan kaynakları yönetimi politikalarımız ile birlikte istikrar ve verimlilik, firma kültürümüzün yapı taşlarından biri. Gerçek AR TARIM ekip ruhu, fark yaratır şeklinde konuyu özetleyebilirim. Zaten bu sayede 2022 yılında ‘Çalışmak İçin Harika Bir Yer’ ödülü, kazandığımız bir diğer ödül oldu. Son 2 yıldır ise firmamızı, daha çevik ve müşteri odaklı hale getirmek için çalışıyoruz. Yeniliklerin öncüsü bir firma olduğumuzu, bugünlere firma kültürümüz ve değerlerimiz sayesinde geldiğimizi tabii ki söyleyebiliriz.

Yeni sezonda sunacağınız yeni çeşitleriniz olacak mı? Çeşit çalışmalarınızı hangi faktörleri göz önünde bulundurarak yürütüyorsunuz?

Bu yıl Babylon, Bernina, Lugano ve Riviera isimli dört çeşidimiz için tescil aldık ve önümüzdeki süreçte bu çeşitlerin tanıtımı için çalışıyor olacağız. Özelliklerinden çok kısa bahsedecek olursak, Babylon isimli çeşidimiz Agria için alternatif, Bernina ise Marabel’in alternatifi; Lugano orta erkenci sanayi segmentinde ve Riviera, Türkiye’nin en erkenci çeşidi. Ayrıca bir diğer yeni çeşidimiz Paradiso verimi, şekli, tadı ve depo dayanıklılığı ile pazarda devrim yaratacak özellikte.

Bu noktada verimi tabii ki önemsiyoruz ancak önemli olan şey sadece bu değil. Verimlilik kadar önemli olan ve gelecekte daha da önemli hale gelecek kuraklık ve hastalık dirençleri, depo dayanıklılığı gibi etmenler var. Ayrıca değişken girdi maliyetleri, daha az gübre ve kimyasal işlem gerektiren çeşitlere duyulan ihtiyacı her geçen artırıyor. AR TARIM olarak hangi çeşitlere yoğunlaşacağımıza verimin haricinde daha birçok faktörü göz önünde bulundurarak karar veriyoruz.

Ar-Ge konusunda güçlü partnerlere sahip olduğunuzu söyleyebilir miyiz

Az önce bahsettiğim gibi Ar-Ge çalışmalarımızın yoğunluğunu, gelecekte tarımda karşılaşılabilecek zorluklar oluşturuyor. EUROPLANT ve AGRICO araştırma birimleri, iklim değişikliği, hastalık toleransı gibi zorlukları yıllar öncesinde öngördükleri için bugün Türkiye’de ihtiyacımız olan çeşitleri sunabiliyorlar. AR TARIM olarak bizler de böylesine geleceği görebilen, başarılı bir ekibin parçası olmaktan dolayı gururlu ve şanslı hissediyoruz.

Son olarak 35. yılınızı hangi tarihler arasında, nerede ve nasıl bir organizasyonla kutlayacağınızı okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

  1. yılımızı 15 Haziran 2023 tarihinde, Ödemiş’te halka açık özel bir tarla günü organizasyonu ve akşamında özel misafirlerimizi ağırladığımız gala yemeği ile kutluyor olacağız. Tarla gününde katılımcılar hem yeni çeşitleri görme hem de sektör paydaşları ile bir arada olabilme şansı yakalayacaklar. Tarla gününde geleceği şekillendirecek 16’sı sanayilik olmak üzere toplamda 24 çeşit sergileyeceğiz. Özellikle çeşitlerin işlenmesi konusuna ağırlık vermeyi planladığımız bu tarla gününün, çok ilgi çekici olacağını düşünüyoruz. AR TARIM olarak bu tür organizasyonları çok önemsiyoruz ve layıkıyla gerçekleştirebilmek için çok çalışıyoruz. Yine AR TARIM’a yakışır bir organizasyon olacağını söyleyebilirim.