13.10.23

AMC-TR, Yeni Teknolojilerin Türkiye’ye Getirilmesinde Öncülük Ediyor

1936 yılında Ürdün merkezli olarak kurulan Agrimatco Grup, başlangıçta yalnızca tohum firması olarak kurulmuşken, bugün tarımı odağına alarak tohum, bitki besleme, bitki koruma, makine/alet-ekipman, halk sağlığı, veterinerlik, sulama sistemleri gibi tarımsal alanların tamamında güçlü çözümler sunuyor. Dünya genelinde toplamda 49 ülkede 1750 kişilik istihdam sağlarken ekibinin 800 kişisi ziraat mühendislerinden oluşuyor.

1999 yılında, İstanbul’da kurulan AMC Türkiye ise 2001 yılında merkezini Antalya’ya taşıyarak faaliyetlerine burada devam ediyor. Toplamda 50 kişilik bir ekip olan AMC-TR, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesindeki bölge temsilcilikleriyle üreticilere ve tarım sektörüne hizmet sunuyor. Firma aynı zamanda Antalya’da 26,5 dekarlık deneme istasyonu ve İzmir, Antalya ve Adana illerinde depolara sahip.

AMC-TR, 23-25 Ağustos tarihlerinde, Avanos’ta düzenlenen DLG Fuarcılık Patates Günleri Tarla Günü organizasyonuna katıldı. Bitki Koruma Birim Müdürü Daniş Özdönmez ve Bitki Besleme Birim Müdürü Can Türköz, gerçekleştirdiğimiz röportajda sorularımızı şu şekilde yanıtladı:

AMC-TR / Agrimatco Grup hakkında bilgi verir misiniz?

 Daniş Özdönmez: 1936 yılında Ürdün merkezli olarak kurulan Agrimatco firması, başlangıçta yalnızca tohum firması olarak faaliyetlerine başlamışken, bugün tarımı odağına alarak tohum, bitki besleme, bitki koruma, makine/alet-ekipman, halk sağlığı, veterinerlik ve sulama sistemleri gibi tarımsal konuların tümünde çözümler sunuyor. Dünya genelinde toplamda 49 ülkede, sahip olduğu 1750 kişilik istihdamın 800 kişisi ziraat mühendislerinden oluşurken, 105 satış mağazası ve 3 adet gübre üretim fabrikası ile faaliyetlerine devam ediyor.

Can Türköz: AMC-TR / Agrimatco, Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde doğrudan üreticiye satış yapmıyor ancak Ortadoğu, Balkanlar ve Afrika’nın bazı ülkelerinde direkt üreticiye satış yapabiliyor. Örneğin Ürdün başta olmak üzere Ortadoğu’nun birçok ülkesinde, Agrimatco adı altında, partnerliğini yaptığımız markaların ürünlerinin bulunduğu satış mağazalarımız mevcut.

AMC-TR’yi sizden dinleyebilir miyiz?

Daniş Özdönmez: AMC-TR, Türkiye’deki faaliyetlerine 1999 yılında İstanbul’da başlayıp 2001 yılında Antalya’ya taşındı ve hala Antalya merkez ofiste çalışmalarına devam ediyor. AMC-TR ekibi, şu anda 35’i ziraat mühendisi olmak üzere 50 kişiden oluşuyor. Sahada, satış ve satış sonrası destek konusunda çok aktif bir ekibiz. Trakya ile birlikte toplamda 8 bölgede faaliyetimiz ve bölge temsilciliklerimiz var; Trakya ve Karadeniz dışındaki tüm bölgelerde bölge ofislerimiz bulunuyor. Akdeniz’de ise bölge müdürlüğü ve genel merkez olmak üzere iki farklı ofisimiz var. Yine Antalya Boztepe mevkiinde, 6.5 dekarı kapalı sera olmak üzere toplam 26.5 dekar alana sahip bir deneme istasyonumuz bulunuyor. Ayrıca Türkiye genelinde, ana depo İzmir olmak üzere üç adet depomuz var.

AMC-TR’nin farklı bir çalışma şekli var değil mi?

Can Türköz: Biz, AMC-TR olarak dünya genelinde olduğu gibi distribütörlük şeklinde bir çalışma sistemine sahibiz. Dünyada iyi bilinen, global markalarla iş ortaklığı yapıyoruz. Birçok Avrupa ve Orta Doğu ülkesinde, Türkiye’de de faaliyet gösteren çok uluslu firmalarla ortaklığımız var. Türkiye’deki markalarla, kendi şirket yapılanma ve organizasyonları olması sebebiyle çok fazla iş birliği yapamıyoruz.

Daniş Özdönmez: AMC-TR, spesifik bir çalışma şekline sahip diyebiliriz. Dünyaca tanınmış çok uluslu firmalarla iş birliği içinde olup, AMC-TR çatısı altında bu firmaların ürünlerini satıyoruz. AMC-TR markası altında satılan tüm ürünlerimiz, hem marka algı ve bilinirliğimiz olarak hem de iyi bilinen ve güvenilir tedarikçilerimiz sayesinde tüm paydaşlarımıza ve üreticilerimize güven veriyor.

Türkiye’deki çalışma alanlarınız nelerdir?

Daniş Özdönmez: Türkiye’de globalde faaliyet gösterdiğimiz alanlardan tohum, bitki koruma, bitki besleme ve makine/alet-ekipman olmak üzere dört faaliyet alanında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Makine/alet-ekipman bölümümüz için bir yıl kadar önce Agrifac firması ile distribütörlük anlaşması yaparak kendi yürür ilaçlama makinelerini de bünyemize dahil etmiş olduk. Ayrıca tohum portföyümüzde, yeni çeşitlerin eklenmesiyle günden güne gelişim gösteriyor.

Can Türköz: Biz kendimizi entegre çözüm firması, aslında bir çözüm ortağı olarak tanımlıyoruz. Bu yüzden birimleri çok da birbirinden ayırmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. AMC-TR / Agrimatco, dünya tarım sektöründe çok güvenilir bir iş ortağı konumuna sahip. Bu güveni sürdürebilmek adına da her zaman özenli çalışmalar yapıp, ürün kalitesini ön planda tutuyoruz. Ayrıca yine firmamızın bir farklılığı olarak, her ülke organizasyon şekli ve tedarikçi seçiminde bağımsız hareket edebiliyor.

AMC-TR, hangi ürünlerde öne çıkıyor?

Daniş Özdönmez: Bitki koruma ürünleri kısmında bağ, pamuk ve patates alanlarında portföyümüz oldukça güçlü. Bununla birlikte, tüm ürün gruplarında özel çözümlerimiz ve çeşitli gelişim aşamalarında yeni çalışmalarımız bulunmakta. Aynı zamanda merkezimizin Antalya’da oluşunun da etkisiyle örtü altı ürün gruplarında da güçlü bir portföye sahibiz.

Can Türköz: Bitki besleme ürünlerinde özel grup dediğimiz ürünlerden organik gübrelere, deniz yosunu grubundan damla sulama gübrelerine kadar geniş perspektifli ürünlerimiz var. Özellikle biostimulant gruplarında iddialıyız. Diğer yandan bölge genellemesi yapmaktansa ürün gruplarına göre güçlü olduğumuz bölgeleri belirtmek bitki besleme özelinde daha doğru olur. Çünkü belli bir grup ürün Akdeniz’de güçlüyken bir diğer grup Karadeniz’de güçlü gibi ürüne göre değişkenlik gösteriyor.

AMC-TR olarak pazarlama ve satış faaliyetlerinde hangi çalışmalarda bulunuyorsunuz?

Can Türköz: Sezon boyunca bayi, toptancı ve üreticilerimizle düzenlediğimiz toplantılarda bir araya gelip, çalışmalarımız ve portföyümüz hakkında güncellemelerde bulunuyoruz. İş geliştirme yönüyle çok fazla yeni proje ve ürün çalışmamız olduğu için, düzenli aralıklarla kendi ekibimiz için de lansman ve eğitim toplantıları düzenliyoruz. Ayrıca ticari olan ürünlerimiz için online eğitimler veriyoruz. Üreticilerle buluşmak adına her yıl farklı bölgelerde, çeşitli tarla günü ve fuar organizasyonlarına katılıyoruz. Sezon içerisinde ürün desenine göre sayısı değişmekle birlikte kendi tarla günlerimizi de organize ediyoruz.

Bitki koruma ürünleri özelinde konuşacak olursak neler söylemek istersiniz?

Daniş Dönmez: AMC-TR olarak portföyümüzde şu anda 44 ticari bitki koruma ürünümüz var. Çalıştığımız ve portföyümüze yeni ekleyeceğimiz ürünlerin, spesifik ve orijinal olmasına özen gösteriyoruz. Hali hazırda çeşitli aşamalarda çalışmaları devam eden, ruhsatlandırma başvuruları yapılan birçok yeni ürün de mevcut. Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek, pazarın güncel ve gelecekteki ihtiyaçlarına yönelik ürün portföy çalışmalarımıza, tecrübeli ekip arkadaşlarımızla, tüm hızımız ve yüksek konsantrasyonumuzla devam etmekteyiz.

Bitki besleme ürünleri ile ilgili söylemek istedikleriniz nelerdir?

Can Türköz: Bitki besleme ürünlerinde son trendler, yenilikçi ürün ve teknolojileri takip etmeye özen gösteriyoruz. Yeni bir ürünle piyasaya çıkacaksak, her anlamda lider ve rekabetçi bir ürün olmasına dikkat ediyoruz. Çalıştığımız tedarikçilerimizi de bu çerçevede seçiyoruz. Diğer yandan firmamızın globaldeki güçlü iş ağı ve bağlantıları sayesinde dünyadaki yenilikçi gelişmeleri yakından takip edebiliyor ve bu teknolojilerin Türkiye’ye getirilmesi konusunda öncülük edebiliyoruz.