16.01.24

Almanya’da Çiftçilerin Eylemi Devam Ediyor

Almanya’da 8 Ocak’ta başlayan protestolar Berlin’de devam ediyor. Almanya’nın çeşitli bölgelerinden traktörleriyle Berlin’e gelen çiftçiler, cadde ve sokakları kapattı.

Alman Hükümeti’nin, tarım alanında araç vergisi muafiyeti ve yakıt desteği gibi mevcut destekleri kaldırmak istemesi üzerine çiftçiler, 8 Ocak tarihinde protesto gösterilerine başladı. Protestolarına son olarak Berlin’de devam eden çiftçilere, lojistik sektörü de destek vererek tır ve diğer ağır vasıta şoförleri de araçlarıyla protestoda yer aldı.

Polis tarafından yapılan açıklamada, gösteriye 8 bin 500 kişinin katıldığı, 6 bin 500 traktör, tarım aracı ve diğer araçların gösteride yer aldığı belirtilirken, gösteriyi organize edeneler ise gösterici sayısının 30 bini bulduğunu ifade etti.

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, çiftçilerin protestosunun başarılı olduğunu, hükümetin, çiftçilerin argümanlarını duyduğunu belirtti. Çiftçilerin memnuniyetsizliğini anladığını, hükümetin tasarruf planlarında çiftçilerden çok şey talep edildiğini söyleyen Lindner, Alman tarımının rekabetçi kalması gerektiğini, bu yüzden önceki kesintilerin hafifletildiğini kaydetti.

Almanya Çiftçiler Birliği Başkanı Joachim Rukwied ise hükümetin kararlar geri almasını talep ederek, “Vergi artışı önerilerinizi geri çekerseniz biz de geri çekiliriz.” dedi. Rukwied, çiftçilerin protestolarını bitirmesinin hükümetin elinde olduğunu, hükümetin uzlaşmaya gitmemesi durumunda gösterilere devam edileceği mesajını verdi.

Alman hükümeti, 2023 yılında da, yılda yaklaşık 1 milyar avro tasarruf sağlamaya yönelik bütçe kesintilerinin bir parçası olarak çiftçiler için araç vergisi muafiyetlerini ve tarımsal yakıt desteğini sonlandırmayı planlamıştı. Çiftçilerin Aralık 2023’te düzenlediği protestoların ardından bu kesintiler hafifletilmişti.

Kaynak: AA