02.04.23

AGCO, UNICEF’in Türkiye’deki Depremlerde Acil Durum Çalışmalarını Desteklemek İçin 650.000$ Bağışladı

DULUTH, GA/ZÜRİH – Tarım makineleri ve hassas tarım teknolojisinin dünya çapında üreticisi ve dağıtıcısı olan AGCO Şirketi, Kahramanmaraş merkezli deprem bölgelerinde yapılan çalışmalara destek olmak amacıyla, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) doğrudan 650.000 Amerikan Doları bağışta bulunduğunu duyurdu. Bu bağış, depremzede çocuklara, gençlere ve ailelerine kritik malzeme ve hizmetlerin sağlanmasına destek olmak amacını taşıyor.

AGCO Başkanı ve CEO’su Eric Hansotia, “Yıkıcı depremlerin ardından pek çok zorlukla yüzleşmeye devam eden Türkiye’deki meslektaşlarımız ve yakınları için düşüncelerimiz var” dedi. Eric Hansotia, “Meslektaşlarımızın ve ailelerinin, Massey Ferguson bayilerimizin ve gıda arzını güvence altına almak için çalışan çiftçilerimizin güvenliğini sağlamaya dahil olan herkesin çabalarını çok takdir ediyoruz. Bağışımızla, depremden etkilenen insanlar için gereken yardımların sağlanmasına katkıda bulunmak arzusundayız” açıklamasında bulundu.

AGCO’nun UNICEF’e yaptığı bağış, Türkiye’deki ihtiyaç sahiplerine yardım malzemeleri ve hizmetleri dağıtmak için kullanılacak. Etkilenen toplam çocuk sayısı belirsizliğini korurken, depremlerden etkilenen illerde tahminen 5,4 milyon çocuk yaşıyor. 2,5 milyon çocuğun acil desteğe ihtiyacı var.

UNICEF İsviçre ve Lihtenştayn İcra Direktörü Bettina Junker, “Depremlerin çocuklar ve aileler üzerindeki etkisi felaket oldu ve yüz binlerce kişiyi çaresiz bir durumda bıraktı. “Afetten etkilenen herkesin ihtiyaç duyduğu desteği almasını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” Doğal afetlerden sonra, UNICEF genellikle sahada faaliyete geçen ilk kuruluşlar arasındadır. Türkiye’de UNICEF ekipleri, kritik sağlık malzemeleri, battaniyeler, giysiler ve temiz içme suyu ve hıfzıssıhha malzemeleri gibi temel malzemeleri dağıtmak için ortakları ile birlikte çalışıyor ve çocuklara oyun oynamaları ve yaşadıkları travmatik olaylardan kurtulmaları için güvenli alanlar sağlamaya devam ediyor.

AGCO Türkiye Genel Müdürü Mete Has ise; “AGCO Türkiye olarak, depremin ilk gününden bu yana bölge bayilerimizden aldığımız bilgilerle, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını doğrudan tespit ederek yine bayilerimiz ile beraber ihtiyaçları yerlerine ulaştırıyoruz. Depremden etkilenen ihtiyaç sahiplerine, battaniye, gıda, giyim, katalitik (tüplü) soba, akaryakıt ve hijyen malzemeleri ile nakdi desteklerimizi ulaştırdık ve ihtiyaçları karşılamaya devam edeceğiz. Ayrıca bölgelerinde yerleşik olan ve deprem bölgesinde yaşayan çalışanlarımız ve ailelerini ilk günden güvenli bölgelere yerleştirdik, depremden etkilenen bu çalışanlarımızı, bayi ve servislerimiz ile çiftçilerimizi de elimizden geldiğince maddi olarak desteklemeye de devam edeceğiz” dedi.

Has; “Şimdi hep birlikte yaralarımızı sarma zamanı… Bu zor günleri dayanışmayla atlatacağız” diye ekledi.