18.12.23

AGCO, Dünyada Tarımsal Teknolojinin Lideri Olmaya Hazırlanıyor

AGCO, var olduğu tüm segmentlerde sunduğu ürünler ile önemli bir pazar payına sahipken belli ürünlerde ise pazar liderliğini korumaya devam ediyor. 2023 yılını, geçen yıl yaptığı cironun yaklaşık iki katına ulaşarak tamamlaması beklenen şirket, Ar-Ge faaliyetlerine de doğru orantılı yatırım yapıyor. Bu sayede yeniliklerin öncüsü unvanına sahip olan şirket, tarım makineleri üreticisi kimliğini geliştirerek teknoloji üreten bir kimliğe ulaşma hedefiyle stratejik dönüşümünü de hızlandırıyor.

Her yıl olduğu gibi 2024 yılında da yenilikler sunmaya devam edeceklerini belirten AGCO Tarım Makineleri Ülke Müdürü Mete Has, çiftçilerin farklılaşan ihtiyaçlarına teknoloji odaklı çözümler ile cevap vererek sektördeki öncülüklerini korumaya devam edeceklerini vurguladı. Mete Has, kendisiyle yaptığımız röportajda sorularımızı şu şekilde yanıtladı:

2023 yılı sizce nasıl bir tarım yılı oldu?

2023 yılı savaşlar ve gıdaya ulaşımın negatif etkilendiği bir yıl olmaya devam ediyor. Gıdanın, ülkeler için stratejik bir ürün olduğunun tekrar idrak edildiği bir süreci yaşıyoruz. Dünyada hububat ve üretim krizi gibi çok kritik dönemler yaşandı. Gelinen noktada ise verimi artırmak ve çiftçiye daha çok kazandırmak için sektörde yapılan çalışmalar ve yeni ürün geliştirmeleri hız kazandı. Daha çok üretim merkezlerinde kullanılan uzaktan erişim, dijital sistemler ve nesnelerin interneti gibi teknolojilerin, 2023 yılı itibariyle bireysel kullanıcı seviyesine inmesine yönelik çok fazla ürün geliştirildi. Bu sayede daha kaliteli ve verimli üretim mümkün hale geldi.

Peki traktör sektöründe durum nedir?

Tarım, ülkemiz için hayati öneme sahip bir unsur ve bu nedenle artarak gelişmeye devam ediyor. Pandemi sonrası büyüyen traktör sektörü, bu yıl da büyümeye devam ederek yılın aynı dönemine göre yaklaşık %32 civarında gelişti. Toplam traktör satışları 75.000 adedin üzerine çıkarak tarihi bir rekora imza atacak gibi duruyor.

AGCO 2023 yılını nasıl tamamlamaya hazırlanıyor?

AGCO olarak 2023 yılında stratejik dönüşümümüzü hızlandırdık ve çok büyük yenilikler yaptık. Hedefimiz tarım makineleri üreticisi kimliğimizi geliştirerek teknoloji üreten bir firmaya dönüşmek. Bu amaçla hassas tarım çözümlerinde lider marka Trimble, gerçekleştirilen satın alma ile AGCO bünyesine katıldı. Trimble’ın tarım grubunun bütününü kapsayan bu satın alma sonrasında markanın hassas tarım çözümleri, tüm dünyaya AGCO tarafından sunulacak. Bu atılım sayesinde AGCO, dünyada en büyük teknoloji ve hassas tarım oyuncusu olarak öne çıkacak. Sadece kendi markasının traktörleri için değil tüm makineler için hassas tarım çözümlerini sunar hale gelen marka, aynı zamanda çiftçilere önemli avantaj ve kolaylıklar sağlayacak. Diğer markalar sadece kendi makineleri için hassas tarım çözümleri sunarken AGCO, bu satın alma ile bir adım öne geçti ve dünyada “tarımda teknoloji sunan” en büyük firma unvanını elde etmiş oldu.

Massey Ferguson olarak ise bu yıl, önceliğimiz yakıt tüketiminde cimri, performanstan ödün vermeyen ve çevre dostu ürünler oldu. Bu çerçevede yenilenmiş, hem güvenlik hem de motor açısından en son emisyon standartlarını sağlayan yerli traktörlerimizi ve gelişmiş tarım makinelerimizi sektöre sunduk. Traktör, biçerdöver, balya, yem ve hasat gibi her alanda dijital hizmetleri entegre ederek geliştirdiğimiz ve tüm dünyada beğenilen yeni makineler ile teknolojiyi, tarımda verimi artırmak için çiftçilerimizin hizmetine sunduk.

Bu yıl hangi yeni ürünleri sektöre kazandırdınız?

AGCO, var olduğu tüm segmentlerde sunduğu ürünler ile önemli bir pazar payına sahipken bazı ürünlerde ise pazar lideri konumunda. Bu yıl motor teknolojilerinde en son emisyon standartlarına sahip Stage 5 yerli traktörlerimizi sektöre sunduk. Türkiye pazarı için çok büyük bir hacme sahip olan 80-105 beygir gücü segmentinde, son teknoloji MF 4700 M Serisi traktörleri çiftçilerimiz ile buluşturduk. Yıl sonuna yaklaşırken 50 beygirden 400 beygire kadar traktör ve geniş yelpazedeki hasat makineleri grubumuzu, eklenen yeni özellikleriyle birlikte sektöre kazandırdık.

Bursa Tarım Fuarı’nda, gelenekselleşen ürün lansmanını bu yıl da gerçekleştirdiniz mi?

Ekim ayında düzenlenen 20. Bursa Tarım Fuarı’nda beş yeni ürünümüzü tarım sektörüne tanıtma imkanı bulduk.Bunlardan MF 4700M serisi, fuarda 4709M ve MF 4710M olmak üzere 2 modeli ile sergilendi. Teknolojiyle donatılmış, kompakt yapısı ve verimliliğiyle dikkat çeken MF 4700M serisinin bu son traktörleri, yepyeni özellikleri ile sınıfının standartlarını adeta yeniden belirliyor. 82, 92 ve 100 hp güçte, Stage 5 emisyon seviyesine sahip AGCO POWER motorlu bu modeller, Dyna-2 şanzımanı ile 24 ileri ve 24 geri Power Shuttle, Speedmatching özelliği ile hıza uygun otomatik vites seçimi, 3000 kg arka askı kaldırma kapasitesi, elektronik olarak kontrol edilebilen arka askı sistemi gibi özelliklere sahip.

Fuarda ilk kez kullanıcısıyla buluşan bir diğer ürün grubu ise, ödüllü MF3 serisi bağ-bahçe traktörlerinin özel kabinli modeli ile MF 2630 ve MF 2635 kabinli modellerinden oluşan MF 2600 Serisi oldu. Bu seri ise yeni emisyon yönetmeliklerine tamamen uyumlu olmasıyla öne çıkıyor. Stage 5 emisyon seviyesine sahip bu traktörler, çevreye duyarlı ve common-rail teknolojisinde yeni motorlara sahip.

Üreticilerle bir araya gelmek adına hangi organizasyon ve faaliyetlerde bulundunuz? 

Massey Ferguson markası ile Türkiye’de sektörün nabzını tutan başlıca fuarlardan İzmir, Konya ve Bursa Tarım Fuarları’nda her yıl olduğu gibi bu yıl da yer aldık. Bunların yanı sıra neredeyse tüm bölgesel fuarlara da bayi düzeyinde katılım sağladık. Fuar organizasyonlarının haricinde bölge üreticileriyle buluştuğumuz müşteri günleri organizasyonları yaptık. Bu organizasyonlarda makine sahipleri ile bir araya gelerek, daha detaylı ve önemli kullanım bilgilerini kendilerine aktardık ve onların taleplerini dinledik. Son olarak, çiftçileri güvenlik konusuna öncelik vermeye teşvik etmek amacıyla “Smart Safety” adını verdiğimiz kampanyamız ise devam ediyor. Bayiler kanalıyla yürüttüğümüz kampanyada “Güvenli çiftçiliğin başarılı çiftçiliktir” mottosundan hareketle, çiftliklerde çalışan herkesi koruyan güvenlik önlemlerini hatırlamak için tüm çiftçileri zaman ayırmaya davet ediyoruz. Çünkü kapsamlı bir eğitim, güvenlik kontrolleri ve doğru ekipmanlarla çiftliklerde kaza riski minimuma iniyor.

2024 yılı, sizin için yine yeniliklerin yılı olmaya devam edecek diyebilir miyiz?

AGCO, Ar-Ge çalışmalarına çok yüksek miktarda yatırım yapan bir şirket. Bu yıl, geçen yıl yaptığı cironun yaklaşık iki katına ulaşması beklenen şirket, Ar-Ge faaliyetlerine de doğru orantılı bir bütçe ayırıyor. Bu sayede her yıl olduğu gibi 2024 yılında da sektöre yeni ürünler sunmaya devam edeceğiz. Örneğin Massey Ferguson’un amiral gemisi olan en büyük serisi tamamen yenileniyor ve Kasım ayında Almanya Agritechnica Fuarı’nda çiftçiler ile buluşacak. Diğer yandan artık en küçük mekanik traktörlerimizde bile akıllı dümenleme gibi teknolojiler kullanılacak. Türkiye’de düşük teknolojiye sahip mekanik traktörlerin satışı hala yüksek olsa da biz, akıllı makineler konusunda dönüşümü gerçekleştirme konusunda kararlıyız. Bu doğrultuda yeni ürün geliştirme çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz.

2024 yılı için hedef ve beklentiniz nedir?

Teknoloji odaklı çiftçilik çözümleriyle her zaman çiftçilerin yanında olan Massey Ferguson, Çiftçi Odaklı yaklaşımları ve artan Ar-Ge yatırımlarıyla sektöre yön vermeye devam edecek. Çiftçinin günümüzde farklılaşan ihtiyaçlarına cevap veren akıllı teknoloji ürünü tarım makineleriyle sektördeki öncülüğünü koruyacak. Bu bağlamda hedefimiz Türkiye’de Massey Ferguson’un daha da büyüyeceği ve ürün gamını daha da geliştireceği bir yıl geçirmek. Şu an 75-80 beygire kadar traktörlerimiz yerli olarak Türkiye’de üretiliyor. Sektörde yüzde 9’a ulaşan pazar payımızı 2024 yılında daha da artırmayı hedefliyoruz. Yeni yılda da hedefimiz, yeni teknolojiler geliştirmeye devam ederek çiftçilerimizin üretim ve verimliliklerine katkı sağlamak.