01.02.23

Ağaçların Alfabesi Mikoriza Mantarları

Ağaçlar ve mantarlar arasındaki faydacı birliktelik, zaten uzun süredir bilinen bir gerçekti. Mikoriza mantarları olarak adlandırılan mantar türleri, ağaçların köklerinde ve gövdelerinde bulunarak onlara ihtiyacı olan su, fosfor ve nitrojeni sağlıyor. Ağaçlar ise buna karşılık olarak fotosentez ile ürettikleri besinleri mantarlara veriyor.

Canlılar tarihindeki en eski dostluklardan olan bu birlikteliğin tarihi 400 milyon yıl öncesine dayanıyor. Mikorizalar, orman ekosistemi için öyle önemli ki ağaçların da dahil olduğu vasküler(damarlı) bitkilerin %90’ına yakını mantarlarla simbiyotik ilişki içinde. Mantarların yer altında kurdukları karmaşık ağlar o kadar büyük ki tahminlere göre toplam orman kütlesinin %60’ını mantarlar oluşturuyor.

Çevrebilimci Suzanne Simard, 24 yıl önce doktora tezi için yaptığı çalışmalar sırasında ağaçların mikorizaları kullanarak iletişim kurduğunu keşfetti. Yaptığı keşifte gösterdiğine göre birbiriyle mantar ağı dışında hiçbir bağı olmayan ağaçların ihtiyaçları hakkında konuştukları ve birbirlerine yardım ettiği ortaya çıktı.

Kaynak:plumemag.com