15.01.24

2024 Küresel Riskler Raporu Yayımlandı

Marsh & McLennan Şirketleri, SK Group ve Zurich Sigorta Grubu stratejik ortaklığında, Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan, 2024 Küresel Riskler Raporu yayımlandı.

Yaklaşık yirmi yıldır Küresel Riskler Raporu’nun temelini oluşturan Küresel Risk Algılama Araştırması (GRPS), Dünya Ekonomik Forumu’nun orijinal küresel risk verilerinin önde gelen kaynağı. Bu yılki GRPS akademi, iş dünyası, hükümet, uluslararası toplum ve sivil toplumdan 1.490 uzmanın gelişen küresel risk ortamına ilişkin önde gelen görüşlerini bir araya getirdi. GRPS 2023-2024’e ilişkin yanıtlar 4 Eylül – 9 Ekim 2023 tarihleri ​​arasında toplandı.

“Küresel risk”, gerçekleşmesi halinde küresel GSYİH’nın, nüfusun veya doğal kaynakların önemli bir kısmını olumsuz etkileyecek bir olay veya koşulun ortaya çıkma olasılığı olarak tanımlanıyor.

Rapordan öne çıkanlar;

  • 2024 Küresel Riskler Raporu dünya için kısa vadede ağırlıklı olarak olumsuz olan ve uzun vadede daha da kötüleşmesi beklenen bir görünümü vurguluyor.
  • Eylül 2023’te yapılan ankete yanıt verenlerin %54’ü bir miktar istikrarsızlık ve orta düzeyde küresel felaket riski beklerken, %27’si büyük türbülans bekliyor ve %3’ü küresel felaket risklerinin kısa vadede gerçekleşmesini bekliyor. Sadece %16’sı önümüzdeki iki yıl içinde istikrarlı veya sakin bir görünüm bekliyor.
  • Görünüm 10 yıllık zaman diliminde belirgin biçimde daha olumsuz; yanıt verenlerin %63’ü fırtınalı veya çalkantılı bir görünüm beklerken, %10’dan azı sakin veya istikrarlı bir durum bekliyor.

Kaynak: yesilist.com