Acımız çok büyük

Meslek yaşamımın en zor yazılarından birisini yazıyorum. Her sayıda bu sayfadaki yazıyı Tarım Gündem’in kurucusu sevgili Burcu Uzuncular yazıyordu. Sevgili Burcu, ilk kez yazısını yazamadı. Uzun süredir verdiği yaşam mücadelesini ne yazık ki kaybetti. Bu nedenle acımız çok büyük. Tarım Gündem ailesi tarafından bu yazıyı yazma görevi bana verildi.
Sevgili Burcu ile tanışmamız uzun yıllar öncesine dayanıyor. Tarım gazeteciliğinin emektarlarından, önemli kahramanlarından birisiydi. Yıllarca başka gazetelerde tarım dergileri yaptı. Çok çalıştı, çoğu zaman emeğinin karşılığını alamadı. Tarımın henüz çok gündemde olmadığı bir dönemde, bundan 12 yıl önce kendi dergisini çıkarmaya karar verdi.
Dergiyi çıkarmak için işe koyulduğunda ortak dostumuz Sumer Tömek’in de önerisiyle telefon açtı ve bir konuda görüşümü almak istediğini söyledi.
Dünya Gazetesi’nin İzmir Kahramanlar’daki büromuzda buluştuk. Çok heyecanlıydı. Tarım dergisi çıkarmak istediğini belirterek “birlikte çıkaralım” dedi.
Dünya Gazetesi çalışanı olarak tarım yazıları ve haberleri yazdığımı ayrıca her hafta tarım sayfası hazırladığımı bu nedenle başka bir yayın organına ortak olmamın etik olmayacağını söyledim. Bir gazetede çalışırken kendi adıma iş yapmam doğru olmazdı.
Ortak olmasak da bu dergiye destek olmamı isteyince, Burcu’nun bu heyecanını, şevkini kırmamak için gazete ile konuşarak her sayıya bir yazı yazabileceğimi söyledim. Gazete yönetimine söyledim ve Burcu ile her sayıda bir yazı yazma konusunda anlaştık. Tarım Gündem yayınlandığı günden bu yana her sayısında yazım yayınlandı. Sevgili Burcu yazımı kapakta yayınlayarak güzel bir jest yaptı.
İki ayda bir yayınlanan Tarım Gündem, Burcu Uzuncular yönetiminde elinizdeki bu dergi ile 69. sayıya ulaştı. Ayrıca ürün bazında 18 kitap yayınladı.
Tarım sektörüne yayınladığı bu dergi ve kitaplarla büyük hizmetler veren Burcu Uzuncular’ın bu çabasına sevgili eşi Mehmet Ali Uzuncular ve yıllarca birlikte çalıştıkları Fatma Uzuncular, Esin Hepsavaşcı büyük destek verdi.
Burcu’nun bize bıraktığı iki değerli emaneti var. Kızı Eylül ve Tarım Gündem. Eylül okuluna devam edecek annesi gibi topluma yararlı bir insan olacak. Tarım Gündem sizlerin desteği ile yayınlanmaya devam edecek.
Çok iyi bir dost, değerli bir insan, iyi bir eş ve anne olan sevgili Burcu’yu çok özleyeceğiz. Çok arayacağız. Ama asla unutmayacağız.

Ali Ekber YILDIRIM

Son Eklenen yazılar

Radikal bir düşünce devrimine ihtiyacımız var

Radikal bir düşünce devrimine ihtiyacımız var

Artan nüfus, yaşanan iklim krizi ve daha birçok nedenle su kullanımı konusunda daha bilinçli olacağımız bir dönemdeyiz. Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız, bireysel ve toplumsal olarak yapabileceklerimizi anlatarak “Su kaynaklarımız konusunda kullanıcılar...

UPL markası Akdeniz sularında

UPL markası Akdeniz sularında

UPL isimli arkeolojisi araştırma gemisi Akdeniz kıyılarında sualtı kültür mirası envanterinin çıkarılması, tespit edilecek gemi batıklarının, sualtında kalmış tarih öncesi veya tarihi yapıların, liman ve demirleme yerlerinin, sualtında veya kıyı şeridinde bulunan her...

Beauvais Massey Ferguson Fabrikası 1 milyonuncu traktörünü kutluyor

Beauvais Massey Ferguson Fabrikası 1 milyonuncu traktörünü kutluyor

AGCO'nun dünya çapındaki markası Massey Ferguson, Fransa Beauvais’teki fabrikasının 1 milyonuncu traktörünü ürettiğini duyurdu. Bu yıl ayrıca kuruluşunun 175’inci yılını da bir kilometre taşı olarak kutlayan Massey Ferguson, Beauvais’te 1960 yılından bu yana üretim...