Sultanhisar Çileği Coğrafi İşaret Aldı

Sultanhisar Ziraat Odası Aydın’da bir ilke imza atarak Sultanhisar Çileğine coğrafi işaret aldı. Bundan böyle Sultanhisar çileği, gerek iç pazarda gerekse dış pazarda, kendi etiketiyle satışa sunulacak.

Ege Bölgesi’nin en önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde, Ziraat Odası’nın çalışmaları karşılığını buldu. İlçede 11 bin 500 dekar alanda yıllık 80 bin ton üretimi yapılan Sultanhisar Çileği, Ziraat Odası’nın çalışmaları sonunda Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi işaret tescili aldı. Aydın ilindeki ziraat odaları arasında bir ilki gerçekleştiren Sultanhisar Ziraat Odası’nın, konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi; “Sultanhisar Çileği, Rosales takımının Rosaceae familyasına giren Fragaria x ananassa Duch.türü içerisinde yer alan çeşitlerden elde edilen, hoş kokulu, lezzetli ve kırmızı renkli bir meyvedir. İlçemizde 1970’li yıllara kadar narenciye ve şeftali yetiştiriciliği yapılırken, üreticiler bu ürünlere alternatif bir ürün olarak (küçük aile işletmeciliğine de oldukça uygun) çilek yetiştiriciliğine başlamışlardır. Bu bağlamda, çilek yetiştiriciliğinin ilçemizde başlamasında önemli rolü ve çalışmaları olan Prof. Dr. Nurettin Kaşka hocamıza teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı iletiyoruz. Ayrıca ilk çilek üreticilerimizden Tevfik Gencer’i rahmetle anıyor, Nihat Özyiğit’i de saygı ve sevgi ile selamlıyoruz. İlçemizde çilek üretimine başlanmasında, 1972-1973 yıllarında yapılan bilimsel araştırmalar önemli rol oynamıştır. Bu araştırmalar sonunda, Sultanhisar’da bulunan mikro klima iklim özelliğinin, orta erken çilek yetiştiriciliğine uygun olduğu saptanmıştır. Böylece Sultanhisar ilçesinde 1970’li yıllarda 20 dekar arazide başlamış olan çilek yetiştiriciliği, araştırmalarda kullanılan çilek çeşitlerinin meyve kalitesinin yüksek olması nedeniyle hızla gelişmiş ve bu yıl itibariyle yaklaşık 11 bin 500 dekar araziye yayılmıştır. Çilek üretiminde Türkiye’de 2’inci sırada olan Sultanhisar, ülkemizden yapılan çilek ihracatının da yarısından fazlasını karşılamaktadır.

Pazar talebine uygun üretim teknikleri

Sultanhisar çileği, pek çok bilimsel yayınlarda da araştırma konusu olmuştur. Bölgemizde ilk kez bir tarım ürünü, Sultanhisar Ziraat Odası’nın öncülüğünde, üniversite ile ortak çalışmada çilek swot analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Coğrafi işaret almadan önce de gerek iç pazarda gerek dış pazarda Sultanhisar çileği olarak bir marka olmuştu. Bunun nedeni, her geçen yıl kendini yenileyen çiftçi potansiyelimizdir. Çünkü bütün ürünlerde olduğu gibi, çilek üretim teknikleri de yıllar içerisinde değişim göstermiştir. Bu süreçte ‘Pazar Talebine Uygun Çeşit ve Kaliteyi Yakalamak’ çiftçimizin temel prensibi olmuştur. Bu süreçte çiftçimiz, önceki yıllarda Mart ayında hasadına başlanan ve yaz ortalarına kadar devam eden çilek üretim tekniklerini geliştirerek kış çileği üretimine de başlamıştır. Böylece son yıllarda Sultanhisar çileği, kış ortasında da raflardaki yerini almıştır. Çileğimiz sadece yaş meyve olarak değil dondurulmuş ve kurutulmuş meyve olarak da, hem iç hem de dış pazarda satılmaktadır. İlçemizde yapılan çilek üretiminde, iyi tarım ve kontrollü tarım uygulamaları yapılmaktadır.

Sultanhisar’ın ovalarından kırmızı bal akıyor

Günümüzde çilek yetiştiriciliği, Evliya Çelebi’nin ‘ Aydın’ın dağlarından yağ, ovalarından bal akar’ sözünün hakkını verircesine, ovalarımızda yetişen incirin yerini almış ve mis kokulu kırınızı bal durumuna gelmiştir. Bölgemizde çilek üretimi, Sultanhisar ilçesinin mahalleleri ile doğusunda Nazilli ilçesine bağlı sınır komşusu olan İsabeyli Mahallesi ve batısında Köşk ilçesine bağlı Altıeylül Mahallesi, Serdaroğlu Mahallesi, Çarşı Mahallesi, Ovaköy Mahallesi, Beyköy Mahallesi, Baklaköy Mahallesi ve Yavuzköy Mahallesi’nde yapılmaktadır. Sultanhisar’da 500’ü aşkın çilek üreticisi bulunmakta, emek-yoğun bir iş olan çilek üretiminde 6 bin işçi çalışmaktadır. Böylece Sultanhisar, hem ürettiği ürünlerle ülke ekonomisine katkı vermekte hem de istihdama katkı sağlamaktadır. Üstü açık fabrika konumuna gelen ilçemizde çilek bahçeleri aslında kadınlarımızın eseridir. Bu durumda Sultanhisar, kadın işçi istihdamına da önemli bir katkı sağlamaktadır.
Sultanhisar ilçesinde 1940 yılında ‘Portakal Bayramı’ adıyla düzenlemeye başlayan festival, ilçemizde gelişen çiçek yetiştiriciliği sonucunda ‘Sultanhisar Uluslararası Nysa Çilek Kültür ve Sanat Festivali’ adını alarak günümüzde de her yıl gerçekleştirilmektedir.”

Emek ve destek veren herkese teşekkür ediyoruz

Öncelikle Sultanhisar Çileği’ne coğrafi işaret almamızı sağlayan, 50 yıla yaklaşan çilek üretimimizde, kendini sürekli geliştiren, kaliteli üretim yaparak pazar payını sürekli arttıran ve sonuçta çileğimizi marka haline getiren üreticilerimize teşekkür ediyoruz. Ayrıca, Sultanhisar Çileği’ne coğrafi işareti almamız sürecinde bizden emek ve desteklerini esirgemeyen Sultanhisar önceki Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Tarım ve Orman önceki İlçe Müdürümüz Taner Bozbek, Adnan Menderes Üniversitesi ( ADÜ) Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Prof. Dr. Renan Tunalıoğlu, Sultanhisar Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Dr. Şebnem Nalan Akaroğlu, Atça Meslek Yüksek Okulu Tarımsal İşletmecilik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Naciye Tok, Ziraat Yüksek Mühendisi Sevtap Erbilek ve Gıda Yüksek Mühendisi Özge Özer ve önceki dönem Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Bilal Tarhan’a teşekkürlerimizi borç biliriz”

Son Eklenen yazılar

Zeytinyağı Üretimine Büyük Darbe

Zeytinyağı Üretimine Büyük Darbe

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talebi üzerine zeytinyağının dökme olarak ihraç edilmesini 31 Ekim 2021 tarihine kadar yasakladı.. Bu süreçte sadece kutulu ve ambalajlı zeytinyağı ihracatı yapılabilecek. Zeytinyağı üretiminde...

US-KA Mimarlık, Bu Yıl 2,5 Milyon Metrekare Sera Kurmayı Hedefliyor

US-KA Mimarlık, Bu Yıl 2,5 Milyon Metrekare Sera Kurmayı Hedefliyor

Sera konstrüksiyon sistemlerinin kurulumunda, Akdeniz Bölgesinde marka haline gelen US-KA Mimarlık’ın 2021 yılı hedefi; 2.5 milyon metrekare sera kurulumu gerçekleştirmek. Firma, teknolojik donanımlı ısıtma, soğutma ve gübreleme alanlarında bilgisayar kontrollü sera...