Pandemi Döneminde de Üreticilerimizin Yanındayız

Öncelikle tarımsal faaliyetleriyle hem ülkemizi hem tüm dünyayı gıdasız bırakmayan üreticilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü tüm kalbimizle kutluyoruz. Son zamanlarda içinden geçtiğimiz pandemi krizi bize tarımın nasıl vazgeçilmez olduğunu ve tarım gerçekten de ne kadar stratejik bir sektör olduğunu bir kere daha göstermiş oldu. Biz de Türkiye’nin Bankası olarak koronavirüs salgınının tüm dünyayı ve ülkemizi etkilediği bu dönemde, üreticilerimizin yaşadığı zorlukların farkındayız ve bugün evimize istediğimiz yiyeceği almamızı ve açlık, kıtlık gibi korkunç sorunlarla yüz yüze gelmemizi engelleyen çiftçilerimize yürekten teşekkür ediyoruz. Üretim aşamasının başlangıcını yapan ve toprağa ilk tohumu atıp, özenle yetiştiren tüm çiftçilerimize minnettarız.

Pandemi Döneminde ‘Çiftçilerimiz ile El birliği Destek Paketi’

Türkiye İş Bankası olarak, yeni üretim sezonunda çiftçilerimize fayda sağlayabileceğini düşündüğümüz bazı önerileri derleyerek internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla duyurduk.

Pandemi dönemine özel olarak çıkardığımız içeriğini sürekli zenginleştirdiğimiz Çiftçilerimiz ile El birliği Destek Paketi kapsamında İmece Kart’ın limitini arttırdık, tarımsal elektrik ve sulama ödemelerinde İmece Kartlara 1 ay faizsiz dönem ekledik, indirimli faiz oranlı tarım kredisi kampanyaları ile üreticimizin üretim için ihtiyaç duyabileceği nakde uygun koşullarda ulaşmasına imkan sağladık.

Tarımsal üretim yapılan bölgelerde üreticiye doğrudan ulaşmak ve İş Bankası’nın tarımsal ürün ve hizmetlerini sunmak üzere 2017 yılında kurulmuş olan Şube Dışı Bankacılık tarım ekiplerimiz koronavirüs salgını döneminde çiftçilerimize telefon ve eposta yoluyla hizmet vermeye devam etti, onların yaşadıkları sorunlara çözüm üretmek için gayret sarf etti. Arkadaşlarımız normale dönüldüğü an, tarım piyasalarındaki 380 Şubemizde köylere kadar ulaşmak suretiyle üreticilere yerinde ve özel hizmet vermeye devam edecekler.

İmece Kart ile özel avantajlar sunuyoruz  

İmece Kart kullanan üreticilerimize yönelik olarak tarımsal girdi satışı yapan çok sayıdaki firma ve sektör kuruluşu ile işbirlikleri yapıyor ve özel koşullu kampanyalar düzenliyoruz.

Türkiye genelinde yaygın kooperatif, birlik ve akaryakıt şirketleriyle yapılan anlaşmalar neticesinde sayıları 10 bine yaklaşan İmece Kart Üye İşyeri bulunmakta. Hali hazırda Opet-Sunpet, Shell, Alpet, Aytemiz, POAŞ gibi akaryakıt firmaları,  Toros Tarım, İGSAŞve Gübretaş gibi gübre firmaları, Pro Yem, Bal Yem ve Güven Yem gibi yem firmaları yanı sıra, Lassa ve Petlas, Ziraat Odaları, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Pankobirlik, Antbirlik, Çukobirlik ve Trakya Birlik gibi belli başlı sektör kuruluşları ve Meram Elektrik, Gediz Elektrik, Aydem Elektrik, Uludağ Elektrik, CK Çamlıbel Elektrik, CK Akdeniz Elektrik, Akedaş Elektrik, Toroslar Elektrik, Başkent Elektrik, Toroslar Elektrik, Trakya Elektrik gibi elektrik perakende satış şirketleriyle yapılmış olan İmece Kart üye işyeri anlaşmaları ve işbirliklerine gün geçtikçe yenileri ekleniyor.

60 aya kadar kredi imkanı

Bankamız Mart 2020 itibarıyla tarıma 6 milyar TL’ye yaklaşan nakdi kredi ile destek sağlamış durumdadır. Bu kapsamda, tarımla uğraşan müşterilerimizin bitkisel ve hayvansal her türlü tarımsal faaliyetlerinin finansmanı amacıyla çok sayıda ürünümüz bulunuyor.

Tarımda Dijital Dönüşüm

İş Bankası tarımda teknolojik dönüşüme büyük önem veriyor ve buna yönelik ciddi adımlar atıyor. Bu kapsamda çiftçimiz dijitalleşsin, Türkiye kazansın diye Vodafone Business ile güçlerimizi birleştirdik, Dijital Tarım Çözümü’nü başlattık. Bildiğiniz gibi tarımda “tahmin ve erken uyarı” stratejik önemde. Bu kapsamda 30 adet “Dijital Tarım İstasyonu” ile İş Bankası olarak projeye katkımızı koyduk ve Vodafone ile birlikte belirlenen yerlerde faaliyete geçirmek için ilk adımı attık.

Çiftçiyi anlayan teknoloji: İmeceMobil

Türkiye İş Bankası olarak, teknoloji iştirakimiz Softtech tarafından geliştirilen İmeceMobil uygulamasını tüm çiftçilerimize ücretsiz olarak sunuyoruz. Uygulama ile çiftçilerimiz üretime dair ihtiyaç duydukları birçok bilgiye dijital ortamda, 7/24 rahatlıkla ulaşabiliyor. ​Hava durumundan, özel kampanyalara, güncel zirai bilgilerden çiftçilerimizin sorularını cevaplamaya hazır tarım uzmanlarına kadar; tarımla ilgili her şey İmeceMobil’de.

İmeceMobil kullanımı ücretsiz

Müşterimiz olsun olmasın tarım sektöründe faaliyet gösteren herkesin kullanımına sunduğumuz İmeceMobil uygulamamız ios ve android özellikli tüm akıllı telefonlara ücretsiz olarak indirilebiliyor. İmeceMobil üzerinden çiftçiler tarla, bahçe ve hayvancılıkla ilgili üretim tesisi bilgilerini kaydederek bu alanların 15 gün öncesi ve 15 gün sonrası hava tahmin raporlarını görüntüleyebiliyor. Bunun yanı sıra, kaydedilen üretim alanları ile ilgili don, dolu, şiddetli yağış, fırtına, yıldırım ve şimşek gibi olumsuz hava olayları hakkında gelen anlık uyarılar sayesinde önceden önlem alabiliyorlar. Ayrıca alanında uzman ziraat mühendislerine ve veteriner hekimlere bitkisel üretimle ve hayvancılıkla ilgili sorularını fotoğrafla ve yazarak, ücretsiz olarak sorabiliyor ve tavsiyeler alabiliyorlar. Uygulama kapsamında, tarımsal ürünlerin en son tarihli hal/borsa fiyatları ile Türkiye Ürün ve İhtisas Borsası’nda (TÜRİB) işlem gören ürünlerin fiyatlarını takip edebiliyorlar. Tarımsal güncel haber ile duyurulara ulaşılabiliyor, hibe ve destek programlarından hızlı bir şekilde bilgi sahibi olabiliyorlar. Ayrıca bitkisel ürün ve sera hasar bildirimlerini TARSİM’e tek tuşla yapabiliyor, Toros Tarım’dan ürünlerine özgü gübreleme önerilerini ücretsiz olarak alabiliyorlar.

Tarımsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan tohum, fide, gübre, zirai ilaç, mazot (akaryakıt), yem, tarımsal ekipman vb. harcamaların faizsiz dönem avantajıyla karşılanmasını ve hasat döneminde elde edilen gelirler ile geri ödenmesini sağlayan İmece Kart ürünümüze sahip müşterilerimiz, İmeceMobil içerisinde yer alan “İmece Kart’ım” kısmından Maximum İşyerim uygulamasına ulaşarak bankacılık işlemlerini kolayca gerçekleştirebiliyorlar. İmeceMobil içerisinde, İmece Kart kullanan üreticilerimize yönelik olarak tarımsal girdi satışı yapan çok sayıdaki firma ve sektör kuruluşu ile yaptığımız işbirliklerine ilişkin özel koşullu kampanyalar hakkında bilgilendirmeler yapılıyor.

“Türkiye’nin Bankası” olarak zorlukları aşmak için yapıcı ve çözümcü anlayışımızı bugüne kadar olduğu gibi sürdürerek elbirliği ile bu zor günlerin üstesinden geleceğiz.

Şahismail ŞİMŞEK

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı

 

 

 

Son Eklenen yazılar

Teknoloji ve Dijitalleşmeyi Tarımla Birleştirmek Olmazsa Olmazımız

Teknoloji ve Dijitalleşmeyi Tarımla Birleştirmek Olmazsa Olmazımız

Türkiye’de ana görevi tarım ürünlerinin ticaretini düzenlemek olan ve piyasa ekonomisi içerisinde önemli yere sahip 113 ticaret borsası var. 1891 yılında kurulan İzmir Ticaret Borsası(İTB) ise, Türkiye’nin ilk borsası olma unvanına sahip. Kurulduğu yıldan bu yana...

Su Güvenliği Yoksa Yetersiz Beslenme ve Gıda Krizi Kapıda !

Su Güvenliği Yoksa Yetersiz Beslenme ve Gıda Krizi Kapıda !

Dursun Yıldız Su Politikaları Uzmanı Hidropolitik Akademi Direktörü Suya ulaşma zorlukları azgelişmiş ülkelerde kişilerin yeterli beslenmesini olumsuz etkiliyor Dünyada teknoloji hızla gelişirken birçok ülke bu teknolojik gelişmeden ve dünya ekonomisinin büyümesinden...

FAO ve Türkiye İşbirliği İle ‘Kimseyi Geride Bırakma Projesi’

FAO ve Türkiye İşbirliği İle ‘Kimseyi Geride Bırakma Projesi’

FAO - Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı (FTPP II) çerçevesinde, “Kimseyi Geride Bırakma: Türkiye ve Orta Asya'da Kırsalda Yaşayan Kadınların Katılımının Arttırılması ve Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında ilk bölgesel çalıştay, 3 Ağustos 2022 tarihinde Ankara’da...