Verimli tarımın arkasındaki güç: TürkTraktör

Türkiye’nin tarım sektöründeki öncü kuruluşu TürkTraktör, İzmir Uluslararası Tarım Fuarı’nda New Holland ve Case IH markalarının en yeni modelleri tanıttı.

Türkiye’nin üretim öncülerinden TürkTraktör, Türkiye’nin en çok tercih edilen traktör markası olmayı sürdürüyor. İzmir Uluslararası Tarım Fuarı’nda New Holland ve Case IH markalarının en yeni modellerini üreticilerle buluşturan TürkTraktör, kalite ve satış sonrası hizmetleriyle de Türkiye tarımına büyük katkı sağlıyor. TürkTraktör Pazarlama Direktörü Jiri Velharticky, sorularımızı yanıtladı.

Pandemi sürecinde pek çok firma zor günler yaşadı. TürkTraktör bu süreci nasıl geçiriyor?
Türkiye’de geçen seneki rakamlara göre yaklaşık yüzde 30-40 arası büyüdük. Pandeminin büyük bir etkisini yaşamadık. Pandemi döneminde çiftçilerimizin önemini daha fazla anlamaya başladık. Çünkü insanların beslenmeye ihtiyacı var. Çiftçinin ve bizim yaptığımız işin ne kadar kutsal olduğunu görmüş olduk. İnsanlar her zaman taze ekmek, taze meyve-sebze tüketmek isterler. Traktörün de ne kadar önemli olduğunu bu sayede gördük. Bu büyüme bize de yansıdı. TürkTraktör olarak 14 yıldır sürdürdüğümüz liderliği 15. yılımızda da koruduk. Aynı zamanda yaptığımız kaliteli ürünler sayesinde Case IH markamız da 2021 yılını ikinci marka olarak kapattı. 120’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Geçen sene tedarik sıkıntılarına rağmen 48 bine yakın traktör üretimimiz oldu. Bu durum ürünlerimizin kalitesine olan güveni gösteriyor. 2022 yılında da yeni ürünlerimiz olacak. İzmir Tarım Fuarı’nda yeni ürünlerimizin bazılarını çiftçilerimizle buluşturduk. Yeni ürünlerin yanı sıra kalite ve satış sonrası hizmetlere de önem veriyoruz. Pandemi döneminde bayilerimizin ve servislerimizin de bu başarıda katkısı büyük.

Türkiye’de ve dünyada kuraklık, pandemi gibi pek çok sorun yaşanırken TürkTraktör ve markaları büyümesini sürdürdü. Bu başarının sırrı nedir?
Öncelikle traktöre sadece Türkiye’den değil, dünyadan da büyük talep geldi. Çünkü gıdanın önemi giderek arttı. Biz firma olarak Covid 19 önlemlerine çok dikkat ediyoruz. Özellikle fabrikamızda çalışanlarımıza aldığımız önlemleri çok dikkatli bir şekilde uyguladık. Bu durumu servis ve bayilerimize de yansıttık. Öte yandan Tarlam Cepte adlı uygulamamız sayesinde çiftçilerimiz evlerinden tarlaları hakkında bilgi alabiliyor. 2021 yılını Tarlam Cepte uygulamasında 35 bin kullanıcıyla kapattık, şu anda 36 bin kullanıcımız var. Geçen sene başlatıp bu yıl da devam ettiğimiz kampanyalarımız var. Ayrıca çiftçilerimize yüzde sıfır faizle kredi kullandırıyoruz. TürkTraktör finans, çiftçi açısından çok önemli bir finansal gereç olarak görülebilir. Bu sayede bankaya gitmeden çözüm sunabiliyoruz. Şu an Türkiye’de bulunan traktörlerin çoğu 20 yaşın üzerinde. Özellikle küçük segmentteki traktörlerde Avrupa ve Amerika’daki çiftçilerle kıyasladığımızda verimlilik konusunda oldukça geride kalıyoruz. Biz de TürkTraktör olarak gerek hassas tarım sistemlerimiz gerekse yeni çıkardığımız modellerle Türk çiftçisinin daha verimli olmasını hedefliyoruz. Bu sayede Türk çiftçisi traktörlerini yenileyerek Amerika’daki ve Avrupa’daki çiftçiler kadar verim alabilir. Hassas tarıma oldukça önem veriyoruz. Çünkü sunduğumuz otomatik dümenleme sistemleriyle çiftçilerimizin daha hassas ve etkin çalışmasını sağlıyoruz. Bu sistemler, özellikle devlet kurumları tarafından da desteklenmeli. Çünkü bunlar, çiftçimizi verimliliğini arttıracak çözümler. Dolayısıyla çiftçilerimiz bu sistemleri kullanarak daha az yorulacaklar, daha fazla verim alacaklar ve daha çok kazanacaklar.

Case IH markası da kısa sürede büyük bir ivme yakaladı…
Case IH markamız geçen sene ikinci oldu. Case IH’ın bayi yapılanmasında hızlı bir şekilde ilerliyoruz. Yeni bayi ve satış noktalarını markamıza ekliyoruz. 2020 yılında çiftçilerle buluşturduğumuz seri kısa sürede beğeni kazandı. New Holland markamızla 23 yıldır pazar liderliğini koruyoruz. Case IH, New Holland’dan sonra pazara girmesine rağmen kısa sürede bu başarıyı elde etti.

İzmir Tarım Fuarı’nda Case IH markasının en iyi ve en yeni modellerini çiftçilerle buluşturdunuz. Bize modeller hakkında biraz bilgi verir misiniz?
İlk defa 2016 yılında çiftçiyle buluşan Farmall C Serisi, hem daha güçlü hem de daha ekonomik Faz 5 emisyon seviyesindeki motoruyla İzmir Tarım Fuarı’nda Türkiye pazarına ayak bastı. Bir önceki jenerasyon Farmall 115C’ye göre daha yüksek motor hacmine sahip olan yeni seri artık 117 beygir güç ve 506 Nm tork üretiyor. Yeni Farmall 120C’de emisyon seviyesini düşürmek amacıyla SCR sistemi de kullanılıyor. Ayrıca tüm egzoz emisyon komponentleri (DOC, DPF ve SCR) kaporta altına yerleştirilerek dış tasarımda da kompakt bir görünüm sağlanabiliyor. Yeni seride, daha kolay bir kullanım amacıyla Cruise Control özelliği de yer alıyor. Bu sistem sayesinde 2 motor devri hafızaya alınarak işlemler gerçekleştirilebiliyor. Markanın Türkiye pazarına giriş yaptığında satışa sunduğu ilk modeli olan JX Max Pro Serisi, yenilenen versiyonuyla artık Faz 4 emisyon seviyeli Common-Rail motor ve Farmall X Serisi ismiyle 90, 100 ve 110 beygir üreten üç farklı modele sahip. Yeni Farmall X, bir önceki jenerasyona göre yüzde 8’in üzerinde tork artışına ve yüzde 40’a varan tork rezervine sahip. 115 litre yakıt deposu kapasitesiyle sürücüsüne uzun süreli kullanım olanağı tanıyan Farmall X, 2 hafızalı hız yönetim sistemine ve elektronik Lift-0-Matic (E-LOM) donanımını da bünyesinde barındırıyor. Tüm bu yeniliklere ek olarak çamurluk üstü hidrolik kumanda düğmeleriyle kullanışlılığı bir üst seviyeye çıkan yeni model, uzayan dingiller arası mesafesi ve yeni kaporta tasarımıyla dikkat çekiyor. Yeni nesil Optum stili kaporta dizaynına sahip yeni CASE IH Vestrum 130, üst segment traktörlerin sahip olduğu konfor ve teknolojiyi bir arada sunuyor. CASE IH Vestrum 130’un sahip olduğu standart donanımlar arasında; kabin süspansiyonu, AFS Pro 700 renkli dokunmatik ekran ve Mutlicontroller kumanda ünitesi gibi konfor ve verimi arttıran özellikler mevcut. Vestrum 130 modeli, sürekli değişken oranlı CVX şanzıman veya çift kavrama teknolojili, 24 ileri 24 geri Active Drive 8 şanzıman seçenekleri ile tercih edilebiliyor. Ayrıca ters fan özelliği, otomatik klima, 360 derece led aydınlatma, bluetooth özellikli radyo, ön aks süspansiyon seçeneği ve uydu destekli otomatik dümenleme sistemi gibi zengin donanım özellikleri de tercihe bağlı olarak sunulmakta. 140 beygir güç, 630 Nm tork üreten Vestrum 130, 4 adet elektronik ve 4 adet mekanik olmak üzere toplam 8 adet hidrolik güç çıkışına sahip. 2490 mm dingil açıklığı bulunan Vestrum 130’un 5600 kg arka kaldırma kapasitesi bulunuyor.

Sergilenen tarım ekipmanları hakkında da bilgi alabilir miyiz?
Tüm mekanizmaları yüksek verimlilik ve ağır çalışma şartları için tasarlanmış olan Case IH HD Büyük balya makineleri, ağır ve yüksek balyalama kapasitesi ile uzun ve sorunsuz bir kullanım imkanını sunuyor. Ayrıca CASE IH HD Büyük balya makineleri ağır hizmet tipi şasi, ödüllü SmartShift™ Şanzıman Teknolojisi ve ağır yükler için dizayn edilmiş hareket iletim sistemine sahip. HD Büyük balya makineleri sınıfındaki en uzun balya odasıyla yüksek yoğunluklu ve düzgün şekilli balyaların yapılmasına izin verirken, yeni kaynaklı piston dizaynı ile; bir önceki modele göre daha yüksek oranda sıkıştırma gücü elde ediyor. CASE IH JX Max Pro serisi, sahip olduğu yüksek teknoloji sayesinde tüm tarımsal faaliyetlerde yüksek verim sağlıyor. ProGuide™ sistemi sayesinde yakıt, tohum, ilaç ve gübre gibi girdilerin randımanlı bir kullanımına olanak sağlayan JX Max ProGuide maliyetlerde önemi bir tasarruf sağlıyor. Dokunmatik ve yüksek çözünürlüklü ekran, doğrudan uydudan alınan yüksek kaliteli düzeltme sinyali ve otomatik dümenleme sistemi, JX Max ProGuide’ı sınıfının yıldızı haline getiriyor.

İzmir Tarım Fuarı’nda Tanıtılan New Holland Modelleri;
Geçmişten Gelen Tutkunun Yeni Yüzü “66s Nostalgia Edition Serisi”
New Holland 56s serisinin yerini alan 66s serisi, modern teknolojileri ve klasik tasarımıyla dikkat çekiyor. 70 ve 75 beygir olmak üzere iki farklı güç üreten versiyonlarıyla satışa sunulan 66s’in ilk 300 adedi “Nostalgia Edition” adında özel üretim rengine sahip. Yerli üretim 3 silindirli motoruyla 66s, 8 ileri 8 geri ya da isteğe bağlı olarak 12 ileri 12 geri vites seçeneklerinin yanında tek çeker, çift çeker, kabin ve gölgelik seçeneklerini de kullanıcısına sunuyor. Common rail yakıt enjeksiyon sistemi sayesinde minimum yakıt ile maksimum performans üretebilen 66s, yolcu koltuğunu standart olarak sunarken klima seçeneğini de isteğe bağlı olarak donanım listesinde bulunduruyor. Tüm bu özelliklere ek olarak 66s; dört adet hidrolik güç çıkışı, 2700/3000 kg kaldırma kapasitesi, 40 km/s maksimum ilerleme hızı seçeneği ve 540/540E kuyruk mili devri ile standart tekerlek devrine senkronize kuyruk mili gibi önemli teknik özellikleri de bünyesinde barındırıyor.

Türkiye’nin Yeni Lideri “TD5”
Ülkemizin en çok tercih edilen serisi olan TDD’nin devamı niteliğindeki TD5 serisi, yeniden tasarlanan kaportası, Faz 4 emisyon seviyesindeki motoru ve üç farklı model seçeneğiyle İzmir Tarım Fuarı’nda Türk çiftçisinin beğenisine sunuluyor. Common-Rail yakıt enjeksiyon sistemine sahip, 4 silindirli, SRC sistemli motor; 90, 100 ve 110 beygir olmak üzere üç farklı motor gücü seçeneklerine sahip. Yenilenen serideki en belirgin farklılıklar arasında ise bir önceki jenerasyona göre yüzde 8.4 artış yaşanan tork ile yüzde 40’a varan tork rezervi yer alıyor. Elektronik Lift-0-Matic (E-LOM), uzatılmış dingiller arası mesafe, çamurluk üzeri hidrolik kumanda düğmeleri ve iki hafızalı hız yönetim sistemi öne çıkan özellikleri arasında bulunuyor.

Segmentinin Ötesinde “Yeni T5.140”
Yeni New Holland T5.140, Stage 5 emisyon seviyesine sahip, tasarruflu motoru ile 140 beygir güç ve 630 Nm tork üretiyor. 110 litre/dakika debiye sahip CCLS (değişken oranlı yük algılama sistemli) hidrolik pompa sayesinde çiftçinin işini kolaylaştıran model, 4 adet elektronik ve 4 adet mekanik olmak üzere toplam 8 adet hidrolik güç çıkışı da sunuyor. Auto Command olarak isimlendirilen sürekli değişken oranlı şanzıman ve çift kavrama teknolojili, 24 ileri 24 geri dynamic command 8 şanzıman seçenekleri, T5.140 modelinin verim ve konforunu arttırıyor. 5.6 tonluk arka kaldırma kapasitesiyle dikkat çeken T5.140, 540/540E/1000 devir kuyruk mili devirleri ve otomatik kuyruk mili özelliğiyle de öne çıkıyor. T5.140’ın dingil açıklığı ise 2490 mm seviyesinde.

İzmir Uluslararası Tarım Fuarı’nda Sergilenen New Holland Tarım Ekipmanları Hakkında;
En önemli özelliği farklı sıra arası ekim mesafelerinin hidrolik olarak kolaylıkla ayarlanabilmesi imkanını kullanıcısına sunan Kayar Şasili Hassas Pnömatik Ekim Makinesi, bu sayede bir üründen diğerinin ekimine kolay ve hızlı geçişin yapılmasını sağlıyor. TürkTraktör mühendisleri tarafından tasarlanan ilk tarım ekipmanı Kayar Şasili Hassas Pnömatik Ekim Makinesi, baltalı tip ekici ayakları, yüksek kapasiteli tohum ve gübre depoları sayesinde daha az ikmale ihtiyaç duyuyor. Ayrıca makine, hızlı bağlantı sistemiyle çiftçiye önemli ölçüde zaman kazandırıyor.

New Holland HD Büyük Balya Makinesi
Ağır hizmet tipi New Holland HD Büyük Balya Makineleri, en zorlu şartlarda kullanılması ve daha ağır balya yaparken yüksek balyalama kapasitesini kullanıcısına sunmak için yeniden tasarlandı. Ağır ve daha yüksek boyutta olan balya yapabilen New Holland HD Büyük Balya Makineleri, İzmir Tarım Fuarı’nda TürkTraktör standının öne çıkan tarım ekipmanları arasında yer alıyor. Ağır yükler için dizayn edilmiş hareket iletim sistemi, ödüllü SmartShift™ Şanzıman Teknolojisine, IntelliCruise™ Sisteme ve 4.05 metre uzunlukla segmentindeki en uzun balya odasına sahip. Comer marka yeni şanzıman, daha yüksek yüklenmelere uygun uzun ömürlü yapısı ve sap-saman birikimini önleyen montaj yeri ile öne çıkıyor.

Yeni TürkTraktör Mısır Silaj Makinesi
Tarım ekipmanları arasına yeni katılan New Holland Mısır Silaj Makinesi İzmir Tarım Fuarı’nda çiftçilerle buluşuyor. Sıra bağımsız olan 2 sıralı mısır silaj makinesi 1.24 metre iş genişliği ile tek seferde 2 sıra alabiliyor. TürkTraktör Mısır Silaj Makinesi, tarla içindeki dönüş sayısını azaltan geriye katlanabilir özelliği sayesinde çiftçiye zaman kazandırıyor.

Son Eklenen yazılar

Konya Kapalı Havzasında Sürdürülebilir Su Kullanımı ve Denetimi

Konya Kapalı Havzasında Sürdürülebilir Su Kullanımı ve Denetimi

Dursun Yıldız İnş Müh. Su Politikaları Uzmanı(Msc) Su Politikaları Derneği Başkanı Türkiye’nin yüzölçümünün yaklaşık % 6,4’ünü kaplayan bu kapalı nehir havzasının toplam alanı, 49.786 km2 ’dir. Konya Kapalı Havzasında Tuz Gölü ve Beyşehir Gölü olmak üzere iki ana göl...