Jain Sulama Sistemleri gübre sektörüne Jain Max ile hızlı bir giriş yaptı

Dünyanın en büyük mikro sulama şirketi olan Jain Sulama Sistemleri, yeni ürünü Jain Max ile gübre sektörüne hızlı bir giriş yaptı. Jain Max’in bazik topraklara özel bir damlama sulama gübresi olduğunu belirten Jain Sulama Sistemleri Genel Müdürü Cenk Çağlayan, “Jain Max, damla ve yağmurlama gübresi olarak piyasadaki en ucuz gübredir” dedi.

Dünyanın en büyük mikro sulama şirketi olan Jain Sulama Sistemleri, sahip olduğu güçlü Ar-Ge’si sayesinde gübre sektörüne hızlı bir giriş yaptı. Jain Max isimli yeni ürünlerini piyasaya sunmaktan duydukları mutluluğu dile getiren Jain Sulama Sistemleri Genel Müdürü Cenk Çağlayan, Jain Max’in çiftçilere pek çok avantajlar sağladığını söyledi. Jain Sulama Sistemleri’nin yeni ürünü Jain Max ile ilgili sorularımızı yanıtlayan Cenk Çağlayan, Jain Sulama Sistemleri’nin Türkiye ve dünyadaki çalışmaları hakkında da şu bilgileri verdi…

Jain Sulama dünyanın en büyük mikro sulama firmalarından biri. Öncelikle firmanızın dünyadaki ve Türkiye’deki çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Jain Sulama Sistemleri olarak dünya genelinde 126 ülke, 33 adet üretim tesisimiz ve 11binden fazla bayimiz ile 4.5 milyon çiftçiye 57 yıldır hizmet vermekteyiz.
Yıllar içinde önce teknolojik sulama ürünleri üretip satmaya, sulama projeleri geliştirmeye başladık. Sonraları çiftçilerin yetiştirdiği ürünleri satın alıp, meyve suyu üretimine ve pazarlamasına girdik. Tarım sektörü içinde bu denli farklı şapkalar giydiğimiz içindir ki çok yönlü bakış açısına sahibiz ve tarımın pek çok alanında uzman olarak algılanıyoruz.
Dünya’nın en büyük mikro sulama firması olarak Adana’da bulunan fabrikamızda çiftçilerin ihtiyaçlarına doğru ve verimli cevap vermek için çalışıyoruz. Damla sulama, yağmurlama sulama, mikro yağmurlama ve hat üstü damlatıcılar ile üreticilerimize yeni ve etkili çözümler sunuyoruz. Geniş çapta boru ve bağlantı parçaları üreterek, arazi şekilleri nasıl olursa olsun verimin maksimum olması için çalışıyoruz. Aynı zamanda zemin etüdü, mühendislik tasarımından agronomi desteğine kadarkadar her alanda hizmet vererek bütüncül ve entegre bir yaklaşımla tarımsal sulama gelişimi için proje ve planlama yapıyoruz. Bu sebeple uzman ekibi, yılların verdiği birikim – deneyim ve en son teknoloji ürünleri ile yenilikçi ve üretici konumunda yer alan Jain Sulama Sistemleri, çiftçilere destek vererek büyümeye devam ediyor.

Jain Sulama sadece sulama sektörüyle ilgilenmiyor. Pek çok farklı dalda üretim yapan firmanızın son yeniliği de gübre üretimi oldu. Gübre üretimine neden karar verildiğini anlatır mısınız?

Bizim için çiftçimizin aldığı verim her şeyden önemli. Haliyle verimi etkileyen 5 – 6 faktörden (fide tohum sayısı, toprak hazırlığı, sulama, gübre, ilaç, vs.) sulama bunlardan bir tanesi. Son yıllarda yapılan araştırmalarda üreticilerin verimi arttıracağına inandığı firmalarla iş birliği yaptığı gerçeği var. Bu sebeple sulama ve gübrelemenin bir bütün olduğunu düşünüyoruz. İngilizcede sulama “Irrigation” gübreleme ise “fertilizer” olarak adlandırılıyor. Hatta “fertigation” olarak ikisinin birleştiği bir kelime bile var. Bu tabir bize gübre ve sulamanın koordineli olarak bitkiye verileceği ortamı işaret etti. Bizde sulama firması olarak, damlama ve yağmurlama sistemlerinden verilecek olan Jain Max’i çıkarmaya karar verdik. Bu proje Türkiye’nin öncülüğünü yaptığı ve tüm dünyada Jain grubunun ilk kez başlattığı bir projedir. AR-GE bölümünde İsrail ve Hindistanlı kimyagerlerin katkısı ile ortaya çıkardığımız formülasyon ile Jain Max gübremizi üretmekteyiz.

Yeni ürününüz Jain Max’in özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Jain Max bazik topraklara özel bir damlama sulama gübresidir. Üreticilerimizin parasını ödeyip satın aldıkları ve topraklarına uyguladıkları gübrelerin bir kısmı bazik topraklarda toprağa bağlanıyor. Haliyle Jain Max önceki yıllarda verilmiş toprakta bağlı bulunan besin elementlerini çözerek bitkiye taşınmasını sağlıyor. Azotun bitkiye daha dengeli şekilde iletilmesini sağlayarak, yıkanmadan dolayı oluşacak kayıpları önlüyor ve verimi arttırıyor. Bitkinin köklerinde bulunan saçakların gelişimini arttırarak bitkilerin sağlıklı büyümesini sağlıyor. Strese karşı koruyor. Kök bölgesindeki mikro pH’ı düşürüyor. Dengeli kök ve yeşil aksam gelişimini destekliyor.
İçerisinde kükürt ve amino asitler sayesinde anında ve zamana yayılan asitlendirici etki sağlıyor. Tuzluluğu düzenliyor. Sulama suyunun nötralizasyonunu sağlayarak damlamaları açıyor. Böylelikle Jain Max bitki ve besin elementlerini daha etkili hale getirerek mükemmel çözümler sunuyor.

Jain Max’in üreticilere sağladığı avantajlar nelerdir?

Jain Max damla ve damlama gübresi olarak piyasadaki en ucuz gübredir. Çünkü önceki yıllarda parasını ödeyipte toprağınıza attığınız ama bitkinize iletilmeyen gübreleri aktif hale getirir. Bitkilerdeki stres faktörlerini ortadan kaldırarak bitkinin gelişimini düzenli hale getirir.
Jain Max toprakta hızlı ve uzun süreli asidifikasyon sağlar. Dengeli azot beslemesi yaparak bitkinin yaşamsal dengesini korur. Sulama suyu pH’ını dengeler ve toprağa faydası olmayan besin elementlerini faydalı hale dönüştürür. Bu avantajlar ile birlikte üretici daha fazla verim daha fazla kazanç elde eder.

Son Eklenen yazılar

Tohumculuk sektörünün desteklenmesi tercih değil, mecburiyettir

Tohumculuk sektörünün desteklenmesi tercih değil, mecburiyettir

TSÜAB (Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği) Başkanı Yıldıray Gencer, “Üretime hız kesmeden devam eden Türkiye Tohumculuk Sektörünün öncelikli olarak desteklenen sektörler arasındaki yerini alması bir tercih değil, mecburiyettir” açıklamasında bulundu....

Rivulis Türkiye’de bir ilke imza attı

Rivulis Türkiye’de bir ilke imza attı

Rivulis Türkiye’de ilk ve en büyük Tam Otomasyon Damla Sulama Sistemini hayata geçirdi. Muş ovasındaki şekerpancarı tarlasına kurduğu sistem ile Rivulis, şekerpancarı üretiminde yaşanan sorunların azalmasına, verimin ve kalitenin artmasına büyük katkı sağlamış oldu....

Agromillora’dan Yeni Zeytin Çeşitleri

Agromillora’dan Yeni Zeytin Çeşitleri

Doksanlı yıllardan günümüze dek, bağcılık ve meyve yetiştiriciliğine özgü bir model kabul edilen, sıra üzeri hasat makineler ile, ürünün mekanik olarak toplanması tekniğinin, sık dikim zeytin yetiştiriciliğinde de kullanılması, ikinci «Zeytin devrimi»ni başlatmıştır....