GENTA laboratuvarlarını daha da güçlendirdi

GENTA 2020 yılının başında, Bitki Besleme iş birimindeki Ar-Ge ve Kalite Kontrol laboratuvarlarında faaliyet alanlarını genişleterek, bilimsel gücünü pekiştirdi. Laboratuvarlarda Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra toprak, gübre ve yaprak analizlerinin yüzde 90’ını yapılabiliyor.

GENTA bünyesinde büyütülen Ar-Ge laboratuvarlarında, yapılan toprak, yaprak ve bitki analizleriyle, Türk üreticilerine de katma değer sağlayacak.
Laboratuvarlarla ilgili bilgileri almak, hedeflerini öğrenmek ve dünyadaki sistem ile ülkemizdekini karşılaştırmalarını istemek için, Tarım Gündem Dergisi olarak GENTA’nın fabrikasını ziyaret ettik. GENTA Genel Tarım Ürünleri Pazarlama AŞ. Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknik Satış Müdürü Gökçe Atalay, Fabrika Müdürü Kamil Sadi Atalay ve Laboratuvar Sorumlusu Başak Çetin sorularımızı şöyle yanıtladı.

Ar-Ge laboratuvarlarınızın büyüme aşamasından ve amaçlarından bahseder misiniz?
K. ATALAY: Laboratuvarlarımızda ürünlerimizin Kalite Kontrollerini ve Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Laboratuvarların büyüme aşamasında öncelikle dikkat ettiğimiz noktalar, hem Ar-Ge çalışmalarını zenginleştirmek hem de GENTA’nın analizlerini ağırlıklı olarak kendi bünyesinde yapabilecek alt yapısını sağlamaktı. 2019 yılında başladığımız çalışmalarımızı hedeflerimiz doğrultusunda 2020 yılında tamamladık. Böylece özel bitki besinleri alanında en ileri uygulamaları kullanarak işimizi her daim geliştiriyoruz.

Laboratuvarda yaptığınız çalışmaları kısaca özetler misiniz?
B. ÇETİN: AR-GE laboratuvarlarımızı büyütürken toprak, yaprak ve bitki analizi yapabileceğimiz cihazların teminini gerçekleştirdik. Ayrıca ek olarak ürün tasarımında kullanmamız gereken yeni araçları laboratuvarlarımıza kazandırdık. Mevcut durumda AR-GE laboratuvarlarımızda, toprak, gübre ve yaprak analizlerinin büyük bir kısmını Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlediği metotlar doğrultusunda gerçekleştirebiliyoruz. Akredite bir laboratuvar değiliz fakat önümüzdeki yıllarda toprak, gübre ve yaprak konularında akreditasyon almayı hedefliyoruz. Ar-Ge faaliyetlerimizin yanı sıra Kalite Kontrol konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ham madde ve bitmiş ürünlerimizi periyodik ve çok titiz bir şekilde Kalite Kontrol testlerinden geçiriyoruz. Dolayısıyla üreticilerimize ulaştırdığımız her ürünü laboratuvarlarımızla güvence altına alıyoruz.

Cihazların kullanım işlevini anlatır mısınız?
B. ÇETİN: Laboratuvarlarımızda birçok analiz yapma yetisine sahip cihazlar mevcuttur. Her tip analizin kendine ait metotları ve kullanılan cihazları bulunmaktadır. Aynı zamanda her teste özel çözeltilerin hazırlanması ve sonra okutulması gibi faklı uygulama gerektirebilir. Yüksek miktarda sonuç çıkartmak için cihazları eş zamanlı kullanıp hızlı bir şekilde ilerlemekteyiz.

Kendi müşterilerinizle mi çalışıyorsunuz?
K. ATALAY: Önceliğimiz tabii ki, kendi ürünlerimiz ve deneme alanlarımızın analizlerinin yapılması. Gelecekte ise, iş birliği yaptığımız işletmelerle ortaklaşarak yaygın toprak ve yaprak analizleri gerçekleştireceğiz. Böylece her alan için hem ürün türüne hem de araziye özel en doğru gübreleme programlarını sağlayabileceğiz. Bu projenin adımlarını şimdiden atarak seçilen alanlarda yüksek başarı elde ettik.

Laboratuvarla ilgili gelecek planlarınız ve hedefleriniz neler?
K. ATALAY: Gelecek planlarımıza birine değinecek olursak, kendi test laboratuvarımız olmadan önce öğrenmek istediğimiz tüm sonuçları, akredite olmuş bir kuruluşta analizini yaptırıp elde ediyorduk. Hedefimiz, bundan sonra tüm analizlerimizi en doğru şekilde kendi laboratuvarımızda yapmak ve işimizin kalitesini akreditasyon alarak taçlandırmak. Aynı zamanda üreticilerimizden gelen toprak ve yaprak analiz taleplerini de akredite bir kuruluş olarak, resmi bir evrakla gerçekleştirip, gübreleme programlarımızı sunabilmeyi istiyoruz.
Ar-Ge sonu olmayan, sürekli yenilik isteyen, geniş kapsamlı ve çok özel bir konu. Burada somut çalışmalarımızın ilk adımı laboratuvarlardan başlıyor, bir sonraki safhayı pilot üretim ve kontrollü alanda saha denemeleri şekillendiriyor. Sonrasında ise fabrika üretimi ve geniş saha denemeleri şeklinde devam ediliyor. GENTA olarak Ar-Ge’ye ve bilime çok önem gösteren felsefemizden asla vazgeçmeyerek, diğer tüm iş birimlerimizde olduğu gibi, özel bitki besinlerinde de daima gelişmeye devam edeceğiz. Böylece tüm paydaşlarımıza her daim en ileri araçları kullanarak hep yenilikçi ve en doğru ürünler sağlayacağız.

Ülkemizdeki üreticilerimizin gübre kullanımında bilinç düzeyi ne durumda?
G. ATALAY: Son zamanlarda devletin bazı uygulamaları sonucunda olumlu etkiler görülüyor. Örneğin, nitratın yeraltı sularına karışıp insan sağlığını tehdit etmemesini sağlamak için, devlet teşviklerinde mutlaka toprak tahlilini şart koşuyor. Üreticilerin magnezyum, kalsiyum, kükürt gibi 16 element üzerindeki düşünceleri netleşmiş durumda. Üretici NPK elementlerinin kullanımında kendisine doğru bilgi geldikçe bilinçlenip doğru şekilde kullanıyor. Fakat, piyasada çok fazla bilgi kirliliği mevcut. Çok fazla geçici firma ve ürün bulunmakta. Üretici aldığı teknik hizmetlerin karşılığında kendisine sunulan ürünü kullanmaya yöneliyor. Ancak sadece etkisini gösteren ve kendisine kazandıran ürünleri sürdürebilir şekilde kullanıyor.

Ülkemizdeki işleyiş bu… Peki, Yurt dışındaki işleyiş nasıl oluyor? Bizden farkları nelerdir?
G. ATALAY: Yurt dışındaki işletmeler daha çok makro bazda çalışıyorlar. Kendi iç mühendisleri ve aynı zamanda laboratuvarları var veya akredite olmuş bir laboratuvarı kullanıyorlar. Bu laboratuvarlardan gelen değerlendirmelere göre çalışmalarını sürdürüyorlar. Bizde ise, sadece yüksek gelirli üreticiler ve sanayici firmalar çözümlerini, zirai danışman ya da bünyesindeki ziraat mühendisleri ile karşılıyor. Bunun dışındaki orta ölçekli işletmeler ya da üreticiler ise piyasadaki bayiler veya bayilere bilgi aktaran firmalara bağlı çalışıyor. Ülkemizdeki tarımsal üretimde, maalesef zarar eşiği, karlılık ve fayda hesaplamaları çok fazla etkin değil. Yurt dışında gelişmiş ülkelerde yaklaşık her işletmenin başında mutlaka karlılığı hesaplayan, zararı ya da eksiği söyleyen bir işletmeci vardır.

Son Eklenen yazılar

Tarımda Son 10 Yıl Değerlendirmesi

Tarımda Son 10 Yıl Değerlendirmesi

SEKTÖR DEĞERLENDİRMESİ SON 10 YIL Yusuf KARATEKİN Pazarlama Müdürü | Pazarlama Müdürlüğü Son 10 yılın verilerine bakıldığında tarım sektöründe üretim, verim ve ihracatın artması ülkemiz için önemli kazanımlardır. Bu olumlu gelişmelerle birlikte tarımda kat edecek daha...

BASF, sürdürülebilir tarım için inovasyon portföyünü güçlendiriyor

BASF, sürdürülebilir tarım için inovasyon portföyünü güçlendiriyor

• Çiftçiler, çevre ve toplum sürekli araştırma ve geliştirme çalışmalarından faydalanacak, • Şimdiye dek hiç olmadığı kadar sürdürülebilir tarım çözümleri için tohumlar, bitki koruma ürünleri ve dijital hizmetler... • Tahmini maksimum satış potansiyelinin 7,5 milyar...