Çok Başarılı Bir Yıl Geçirdik

MAS Seeds Ülke Müdürü Turhan Mutlu Çiçek, MAS Seeds olarak 2020 yılını çok başarılı geçirdiklerini belirterek, “ Biz her yıl büyüyen ve ürün portföyünü geliştiren bir şirketiz. Geçen sene ile kıyasladığımızda, toplam üretim alanlarımızı neredeyse üç katına çıkarttık. Ayrıca, bu gün Türkiye’den Rusya’ya, İtalya’ya, Fas’a, Gürcistan’a ve Romanya’ya da ihracat yapabiliyoruz” şeklinde konuştu.

MAS Seeds Güney Fransa’da 80 sene önce kurulmuş Maisadour Kooperatifi Grubu’nun bir şirketi ve 70 yıllık tohum ıslah firması. Şu anda Avrupa’nın en büyük hibrit tohum üreticisi olan MAS Seeds’in Türkiye Ülke Müdürü Turhan Mutlu Çiçek’e DLG Fuarcılık’ın Tekirdağ Karaevli’de düzenlediği fuarda, şirketin Türkiye ve dünya çapındaki çalışmaları hakkında sorular sorduk. Turhan Mutlu Çiçek, sorularımızı şöyle yanıtladı..

Yılın son çeyreğine girdiğimiz bu günlerde de, MAS Seeds olarak 2020 yılını nasıl geçirdiğinizi paylaşabilir misiniz?
2020 yılı bizim için çok başarılı bir yıldı. Bu yıl itibari ile hem tohum satışlarımızda genel olarak bir büyüme kaydettik hem de yeni iş birlikleri oluşturduk ve yeni bölgelere girişler yaptık. Aynı zamanda bu sene içerisinde, geçen yıllarda piyasaya sürdüğümüz dört çeşit yonca ürünümüze ek olarak, kanola ürünümüzü de piyasaya sürecek ve çiftçilerimizle buluşturacağız. Yeni kanola çeşidimizin adı; MİRANDA
Biliyorsunuz MAS Seeds’in Türkiye’de özel bir durumu var. Biz şirket olarak, özellikle her sene, ülkemizdeki hem ayçiçeği hem de mısır üretimlerimizi artırıyor ve böylece ihracat faaliyetlerimizi yükseltiyoruz Bu aynı zamanda Türk ekonomisine ve Türk çiftçisine vermiş olduğumuz önemin ve değerin de bir göstergesidir. Geçen sene ile kıyaslandığında, toplam üretim alanlarımızı nerde ise üç katına çıkarttık. Bugün artık, Türkiye’den Rusya’ya, İtalya’ya, Fas’a, Gürcistan’a ve Romanya’ya ihracat yapabiliyoruz. Bu açıdan da çok mutluyuz. İhracattaki çalışmalarımızı geliştirerek sürdürmeyi amaçlıyoruz.

MAS Seeds’in globaldeki çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
MAS Seeds bildiğiniz gibi Maisadour Kooperatif Grubu’nun bir şirketi ve biz yaklaşık 70 yıllık tohum ıslah firmasıyız. Sekiz bin çiftçinin seksen yıl evvel kurmuş olduğu bir kooperatifin bünyesinde bulunuyoruz. Önceliğimiz, her zaman için çiftçilere en iyi, en kaliteli hibriti sunmak. Globaldeki çalışmalarımıza gelince; bu yıl iki yeni şirket olarak temsilcilik açtık. Bunlardan bir tanesi Afrika’da Fildişi sahillerinde. Bizim için Afrika çok önemli bir kıta. Diğeri de, Güney Amerika’da ve Meksika’da. Burada hem Ar-Ge istasyonlarımız hem de satış ofislerimiz bulunuyor. MAS Seeds’in en önemli farklılıklarından bir tanesi de, çok geniş yelpazede ürün çeşitliliği ve zenginliği sunabilmek. Şu anda da Meksika’da yapmış olduğumuz yatırımlar ve özellikle Fildişi Sahilleri’nde yapmış olduğumuz yatırımların en büyük amacı; 800 FAO üstü, yani tropik mısır dediğimiz mısırda çok özel çalışmalar yapmaktır. En yakın zamanda bu konuda da, dünyadaki yerimizi daha da sağlamlaştıracağımıza inanıyoruz.
Ayçiçeğinde ise, bu gün dünyanın önde gelen ıslahçı firmalarından biri olduğumuzu söylemek istiyorum. Biz bu yıl, CLEARFIELD PLUS çeşidimizi ticari olarak bütün Türkiye’de çiftçilerimizin beğenisine sunduk. Şu ana kadar da almış olduğumuz verim sonuçları, bu üründe ne kadar başarılı bir seçim yaptığımızı ve çiftçilerimize ne kadar doğru bir ürün getirdiğimizi gösteriyor.
Mas SEEDS olarak genel anlamda AR-GE’ye çok önem veriyoruz. Bugün ciromuzun yüzde 15’ini AR-GE’ye harcıyoruz. Ve bu çalışmalar sonucunda yeni çeşitlerimizi en kısa zamanda çiftçilerimizin beğenisine sunacağımızı söyleyebilirim.
Son olarak şunu vurgulamak istiyorum; MAS Seeds, Avrupa’nın en büyük hibrit tohum üreticisidir. Burada tabii bizim asıl dayanağımız, patronlarımız olan, 8 bin kaliteli çiftçi üyemiz ve yapmış olduğu kaliteli üretimlerdir.

Covid-19 nedeniyle bütün dünyada olağanüstü günler yaşıyoruz. Bu pandemi sürecinin tarım sektörüne etkileri neler oldu?
Öncelikle bu pandemi dönemi bütün dünyayı saran ve gerçekten herkes ve her ülke için zor bir dönem. Ümit ediyoruz ki, en kısa zamanda bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatırız ve tekrar normal hayatlarımıza döneriz. Ama bu süreç bize, tarımın ne kadar önemli bir sektör olduğunu gösterdi. Ülkeler olarak baktığımızda; pandemi sürecinde birçok ülke kendi toplumunu ve ülkesini koruyabilmek için özellikle buğday, ayçiçeği, mısır gibi tarla bitkilerindeki tohumlarda, minimum stoklarını tutmak ve ihracatlarına kota koymak veya ihracatlarını kapatmak zorunda kaldılar. Bu da aslında bir ülke için tarımın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Paranız olsa bile ne yazık ki bu tip durumlarda ihtiyaçlarınızı bazen ithal bile edemiyorsunuz. Bu nedenle pandemi döneminde bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de tarla bitkilerinin tarım sektörü içindeki öneminin artacağına inanıyorum.

Şirket olarak bu dönemde aldığınız önlemler oldu mu?
Öncelikle, MAS Seeds olarak pandemi döneminde, çalışanlarımızı düzenli olarak bir eğitim sürecinden geçirdik. Pandemi süreci içerisinde yapmış olduğumuz bu koordineli toplantılarla bütün ekibimize, hem neler yapacağımız hem de nasıl bir süreç izleyeceğimizle ilgili bilgi verdik. Bunlar ile ilgili bazı genel prosedürler de başlattık. Evden çalışma düzenine geçtik. Bazı teknolojilerin daha efektif olarak kullanılıp, şirket içerisindeki iletişimin kopmadan sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağladık. Tabii tarımda en çok zorlandığımız şey; biliyorsunuz bizim çiftçilerimize dokunmamız, çiftçimizin ayağına gitmemiz gerekiyor. Ama, pandemi süreci boyunca özellikle, tarla günleri gibi toplu aktivitelerimizi yapamadığımızdan dolayı, bu aktiviteleri daha çok sanal ortamlarda yapıp çiftçilerimize ilettik. Mesela Mas SEEDS’in geliştirmiş olduğu AGROTEMPO uygulaması ile daha önceden ekim yerleri belirlenmiş çiftçilerimizin ürün gelişimini uzaktan takip etme imkanımız oldu. Bu sayede, ilaçlama, doğru hasat, doğru sulama ve gübreleme hususlarında destek olabildik. Bununla birlikte tüm şartlara rağmen bölge satış temsilcilerimiz ve mühendislerimiz, düzenli olarak çiftçilerimizi ve ürünlerimizi tarlada da ziyaret ettiler. Kısacası, zor ve sıkıntılı bir süreci başarıyla tamamlamaya çalışıyoruz.

Dlg fuarcılığın Tekirdağ Karaevli’de açık alanda uygulamalı tarım fuarı olan Tarım Teknoloji Günleri fuarında bulunuyoruz. Standınıza yoğun çiftçi ziyareti oluyor. Fuar ile ilgili değerlendirmeniz nelerdir?
Böyle bir fuarda çiftçilerimiz ile bir arada olmak, bizim için çok önemli. Bizim Karaevli’deki Fuar’da dördüncü yılımız.. Her geçen gün çiftçilerimizin kuruluşumuza ve ürünlerimize olan inançlarının arttığını görüyoruz. Bu sene fuarımıza bölgedeki partnerimiz GENTA firması ile birlikte katıldık. GENTA ile bu bölgede güzel bir sinerji oluşturduğumuzu ve ürün portföyü açısından da birbirimizi tamamladığımızı düşünüyorum.

Son Eklenen yazılar

Teknoloji ve Dijitalleşmeyi Tarımla Birleştirmek Olmazsa Olmazımız

Teknoloji ve Dijitalleşmeyi Tarımla Birleştirmek Olmazsa Olmazımız

Türkiye’de ana görevi tarım ürünlerinin ticaretini düzenlemek olan ve piyasa ekonomisi içerisinde önemli yere sahip 113 ticaret borsası var. 1891 yılında kurulan İzmir Ticaret Borsası(İTB) ise, Türkiye’nin ilk borsası olma unvanına sahip. Kurulduğu yıldan bu yana...

Su Güvenliği Yoksa Yetersiz Beslenme ve Gıda Krizi Kapıda !

Su Güvenliği Yoksa Yetersiz Beslenme ve Gıda Krizi Kapıda !

Dursun Yıldız Su Politikaları Uzmanı Hidropolitik Akademi Direktörü Suya ulaşma zorlukları azgelişmiş ülkelerde kişilerin yeterli beslenmesini olumsuz etkiliyor Dünyada teknoloji hızla gelişirken birçok ülke bu teknolojik gelişmeden ve dünya ekonomisinin büyümesinden...

FAO ve Türkiye İşbirliği İle ‘Kimseyi Geride Bırakma Projesi’

FAO ve Türkiye İşbirliği İle ‘Kimseyi Geride Bırakma Projesi’

FAO - Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı (FTPP II) çerçevesinde, “Kimseyi Geride Bırakma: Türkiye ve Orta Asya'da Kırsalda Yaşayan Kadınların Katılımının Arttırılması ve Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında ilk bölgesel çalıştay, 3 Ağustos 2022 tarihinde Ankara’da...