‘Çiftçi Varsa Hayat Var’ Düşüncesiyle Yolumuza Devam Ediyoruz

2003 yılında Tarişbank’ın DenizBank bünyesine katılması ile girdiğimiz tarım bankacılığı alanında 17 yılda özel bankalar arasında % 44 gibi çok yüksek bir Pazar payına ulaştık. Çiftçilerimizin finansmana erişimi alanında yaptığımız faaliyetlerle ülkemizde tarımsal üretimin artışına ve bu faaliyetin devam etmesine katkı sunmaktan gurur duyuyoruz. 12 bin yılı aşkın bir süredir bu topraklarda sürdürülen bir faaliyet tarım; bugün farklı sektörlerde çalışan bir çok yurttaşımızın ailesinde, atalarında, genlerinde tarımın izi var. Üretimi desteklemek, çiftçimizin yanında olmak her şeyden önce bu topraklara ve bu toprağın insanlarına karşı bir sorumluluk.

Üreticinin ihtiyaçları ve sektörel gereksinimleri göz önünde bulundurarak kredilerimizi işletme ve yatırım kredileri olarak iki ana gruba ayırdık.

İşletme kredisi ile maliyet finansmanı yapıyoruz

Üreticilerimizin ilgili dönem içerisinde gerçekleştirecekleri tarımsal faaliyet için gerekli girdi finansmanını sağlıyoruz. Bu grubun gururla öne çıkarabileceğimiz ürünü de Üretici Kart. Üretici Kart sektördeki ilk tarım kart ve şu an yaklaşık 600 bin üreticimizin cebinde. Aslında Üretici Kart sadece kredi kullandırılan bir ürün değil, bu ürün ile biz sektördeki iş yapış modelini değiştirdik. Tedarikçi, finansör ve üretici arasında; her üç grubun da kazanacağı bir döngü yarattık. Finansör olarak banka finansman sağlıyor, tedarikçi müşteriye ulaşıp ciro yaratıyor ve üretici de 6 aya varan faizsiz dönem avantajından yararlanarak fiyat avantajı sağlıyor. Biz burada 600 bin üreticimiz adına büyük girdi firmaları ile pazarlık ederek onlara maliyet avantajı sağlıyoruz. Bu sayede de üreticilerimiz Üretici Kart’la; mazot, yem, gübre ve tüm tarımsal girdi alışverişlerin 6 aya varan faizsiz dönem avantajı harmanda ödeme fırsatı sunuyoruz. Aslında başka bir deyimle kendi sübvansiyon modelimizi hayata geçirdik. Yakın zamanda sektör devi firmalarla işbirliği yaparak en önemli girdilerden biri olan akaryakıt bacağında tüm firmaların katılımı ile 6 ay vadede 0 faiz ve hasatta ödeme imkanı sunan kampanyamızı duyurduk. Özellikle koronavirüs döneminde önemi bir kez daha gözler önüne serilen tarım sektörüne, iş yaptığımız tüm tarım paydaşları ile ortaklaşa olarak böyle bir katkı sağlayarak üreticimizin sırtındaki yükü bir nebze de olsa omuzladığımızı düşünüyoruz.

İkinci ana grup kredilerimiz yatırım kredileri. Yatırım kredilerini işletmenin geliştirip genişletilmesi amacıyla kullanılan krediler olarak tanımlıyoruz. Bu tanım çok geniş bir ürün yelpazesine işaret ediyor, basit bir tarla tesviye kredisinden büyük bir meyve tesis kredisine, makine ekipman alımından sera yapım kredisine kadar akla gelebilecek tüm ürünler bu grupta yer alıyor.

Pandemi sürecinde alternatif projelere imza attık

İşimizin sosyal boyutunu her şeyin önüne koyuyoruz. Tarımı bir milli mesele olarak gördüğümüz gibi 17 senede çok iyi ilişkiler geliştirdiğimiz çiftçilerimizin derdiyle dertlenmesini bilen bir bankayız. Bu yüzden çiftçilerimiz için bir bankadan ziyade çözüm ortağı gibi hareket ediyoruz. Sadece finansman alanında çözümler üretmiyor, çoğunluğu ziraat mühendislerinden ve çiftçi ailelerin çocuklarından oluşan ekiplerimizle üretimin her anında çiftçimizin kişisel danışmanı gibi hizmet vermeye özen gösteriyoruz. Tüm dünyayı sarsan Covit-19 pandemi sürecinde çiftçimizin ve üretimin yanında durmaya devam ettik. Tarım şubelerimiz aktif olarak hizmet vermeyi sürdürdü. Bu süreçte oluşturduğumuz projeler ve paydaşlarımız ile birlikte “Çiftçi Varsa Hayat Var” üretimi desteklemek için alternatif çalışmalara imza attık.

Dünyanın en gelişmiş mobil uygulaması

Yine sektörde bir ilk olan ve dünyanın en gelişmiş mobil uygulaması olarak adlandırdığımız Deniz’den Toprağa mobil uygulamamız 200 bin üzerinde çiftçimiz tarafından akıllı telefonlarına indirildi. Ziraat Mühendislerimize ücretsiz soru sorma imkanı tanıyan, kullanıcılara gübreleme, ilaçlama, sulama önerileri ileten, hal fiyatlarını, tarım sektöründeki önemli gelişmeleri çiftçimize aktaran, uydu üzerinden tarla sağlığının takip edilmesine olanak sağlayan uygulamamıza yakında bankacılık işlemlerini de ekleyerek çiftçimize hızlı ve pratik olarak bankacılık işlemleri yapma fırsatı sunacağız.

DenizBank olarak 17 senelik tarım bankacılığı serüvenimiz boyunca sektöre ve üreticimize asla sırtımızı dönmedik, tarıma verdiğimiz desteği asla kesmedik. Bugün özel bankalar arasında ayrı bir yerde bulunmamızın ve 1,2 Milyon çiftçimiz tarafından bankamıza teveccüh gösterilmesinin önemli bir sebebi müşteri kitlemize duyduğumuz bu sadakat.

Tarım sektörüne yönelik farkındalığın hızla arttığı ve tarımın tüm dünyada öneminin kavrandığı bir bir dönemin içinden geçiyoruz. Salgın hastalıklar, ekolojik denge, artan nüfusun gıda ihtiyacının karşılanabilmesi gibi bir çok çok sorun 2020’li yıllarda tarımın ve sürdürülebilirliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha ortaya çıkardı.

Biz de banka olarak tarıma sadece finansman desteği sağlayan bir kurum olmaktan ziyade üreticimizin üretim imkanlarını iyileştirmek, bilgiye ulaşma konusundaki yeteneklerini artırmak ve nihayet işlerini büyütmeleri konusunda onlara destek olmak için organize olmuş durumdayız.

Tarım gelecekte ülkemize en büyük getiriyi ve katkıyı sağlayacak sektör

Birim alandan alınan verimin artırılması ve teknolojik imkanlarla çiftçimizin karlılığının artırılması yine üzerinde önemle durduğumuz bir konu. Sadece tarım alanında atılacak adımlarla ülkemizin birçok ekonomik sorununa önemli katkılar yapabileceğimize inanarak tarıma bir milli mesele olarak bakıyoruz. Yakın zamanda Tarım cve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Dijital Tarım Pazarı projesini de bu açıdan oldukça umut verici bulduk, umuyoruz ki atılacak adımlarla ve tüm sektörün hep birlikte aynı hedef için mücadeleye atılmasıyla tarım yarınlar için ülkemize en büyük getiriyi ve katkıyı sağlayacak sektör olacak.

Bu açıdan bakıldığında her ne kadar birçok sorun içerse de tarım sektörü büyük bir potansiyele sahip bir sektör. Bu potansiyeli açığa çıkaracak adımlar için yavaş yavaş bir farkındalık olması nedeniyle sektör adına sevinç ve umut doluyuz. Çiftçi Varsa Hayat Var şiarı ile bu yolda yürümeye devam edeceğiz.

Burak KOÇAK

Denizbank Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı

Son Eklenen yazılar

Teknoloji ve Dijitalleşmeyi Tarımla Birleştirmek Olmazsa Olmazımız

Teknoloji ve Dijitalleşmeyi Tarımla Birleştirmek Olmazsa Olmazımız

Türkiye’de ana görevi tarım ürünlerinin ticaretini düzenlemek olan ve piyasa ekonomisi içerisinde önemli yere sahip 113 ticaret borsası var. 1891 yılında kurulan İzmir Ticaret Borsası(İTB) ise, Türkiye’nin ilk borsası olma unvanına sahip. Kurulduğu yıldan bu yana...

Su Güvenliği Yoksa Yetersiz Beslenme ve Gıda Krizi Kapıda !

Su Güvenliği Yoksa Yetersiz Beslenme ve Gıda Krizi Kapıda !

Dursun Yıldız Su Politikaları Uzmanı Hidropolitik Akademi Direktörü Suya ulaşma zorlukları azgelişmiş ülkelerde kişilerin yeterli beslenmesini olumsuz etkiliyor Dünyada teknoloji hızla gelişirken birçok ülke bu teknolojik gelişmeden ve dünya ekonomisinin büyümesinden...

FAO ve Türkiye İşbirliği İle ‘Kimseyi Geride Bırakma Projesi’

FAO ve Türkiye İşbirliği İle ‘Kimseyi Geride Bırakma Projesi’

FAO - Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı (FTPP II) çerçevesinde, “Kimseyi Geride Bırakma: Türkiye ve Orta Asya'da Kırsalda Yaşayan Kadınların Katılımının Arttırılması ve Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında ilk bölgesel çalıştay, 3 Ağustos 2022 tarihinde Ankara’da...